Pająki w domu | Jak się ich pozbyć? Czy są niebezpieczne?

Pająk w domu fot. marcelkessler - Pixabay

Pająki to ogromna grupa stawonogów, która liczy ponad 50 tysięcy gatunków na całym świecie, z czego około 820 gatunków występuje w Polsce. Nic więc dziwnego, że można je spotkać w ogrodach, na łąkach w lasach i w domach. Chociaż są pożyteczne, gdyż zjadają owady (m.in. komary, kleszcze i mszyce), to w domu nie są pożądanymi gośćmi. Jak pozbyć się pająków z domu? Czy pająki są niebezpieczne? Jak odstraszyć pająki?

Posłuchaj
00:00
39
Z artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego pająki wchodzą do domu?
  • Jak wyganiać pająki z domu?
  • Jakie są najpopularniejsze gatunki pająków w domu?
  • Czy krajowe pająki są niebezpieczne?
  • Jak walczyć z nadmiarem pająków?
  • Jakich roślin nie lubią pająki?

Kiedy pająki wchodzą do domu?

Koniec lata to dla pająków najbardziej pracowity okres, gdyż wtedy intensywnie poszukują pożywienia i mają okres godowy. To oznacza, że częściej niż zwykle można zauważyć ich obecność, również w domu. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby pozbyć się pająków z domu. Jednak, aby działania były skuteczne, należy zadbać nie tylko o pozbycie się intruzów, którzy już się zadomowili w naszych pomieszczeniach, ale też o odstraszanie pająków, aby kolejne osobniki nie wchodziły do domu.

Jak pozbyć się pająków z domu?

Istnieje wiele domowych sposobów na pająki, do których m.in. należą naturalne preparaty na pająki. Mieszankę można wykonać z połączenia:

  • octu i wody;
  • wody z olejkiem eterycznym (mięta, lawenda, eukaliptus);
  • wody z olejkiem cytrynowym, kamforą i miętą.

Wymieszany płyn należy przelać do atomizera i spryskać nim ramy okienne oraz wejścia, aby zniechęcić pająki do wchodzenia do domu. Skutecznym sposobem, który ograniczy występowanie również owadów, jest założenie na okna moskitiery. Warto też zadbać o ogólny porządek, a przede wszystkim niepozostawianie resztek pokarmów. Co prawda nie są one atrakcyjne dla pająków, ale przyciągają owady, na które polują pająki.  

Niby wiesz / YouTube


Jakie pająki możemy spotkać w domu?  

Tak naprawdę większość pająków, które występują w naszych domach, żyje tam przez całe swoje życie, a tylko nieliczne wchodzą do domów przez okna, czy drzwi. Jaja pająków przenoszone są do pomieszczeń wraz z materiałami budowlanymi, a pająki z czasem się zadomawiają, łącząc się w pary na czas godów i tworząc pajęczyny w mało widocznych miejscach.

W domach najczęściej można spotkać:

Pająki w domu | Jak się ich pozbyć? Czy są niebezpieczne?
Nasosznik trzęś (łac. Pholcus phalangioides) Krzyżak ogrodowy (łac. Araneus diadematus) Zyzuś tłuścioch (łac. Steatoda bipunctata)
Zobacz galerię (6 zdjęć)
6 zdjęć
Zobacz galerię

Czy pająki gryzą? Czy są niebezpieczne?

Pająki to drapieżniki, które polują na swoje ofiary, łapiąc je w sieć lub unieruchamiając za pomocą jadu. Jednak nie atakują one człowieka, żeby nie marnować swojego jadu. To właśnie dlatego do ugryzień przez pająki dochodzi niezwykle rzadko, gdyż pająki gryzą człowieka tylko, jeśli poczują się zagrożone. Co więcej, pająki występujące w Polsce, chociaż w większości są jadowite, to całkowicie niegroźne dla człowieka. Zazwyczaj ugryzienie, jeśli już do niego dojdzie, to nie pozostawia żadnych śladów, a jeśli pająk jest jadowity, to może pojawić się niewielki ból lub swędzenie i obrzęk jak po użądleniu przez pszczołę.  

Jak pozbyć się pająków?

Preparaty owadobójcze na pająki  

Najskuteczniejsze są oczywiście chemiczne środki na pająki, które uśmiercają te pajęczaki. Należy je stosować dokładnie według zaleceń producenta, spryskując ciemne zakamarki w domu, w których najczęściej występują pająki. Co ważne, większość preparatów owadobójczych na pająki, działa również na inne stawonogi. Dużą zaletą tego typu środków jest ich długi czas działania, dzięki czemu mamy spokój co najmniej na kilka miesięcy.  

Spray na pająki
Spray na pająki
Ziemovit Spray Na Pająki to mikrokapsułkowany aerozol do zwalczania pająków w domach, pomieszczeniach gospodarczych itp. Zwalcza pająki i zabezpiecza opryskane powierzchnie przed tworzeniem się nowych pajęczyn. Utworzona bariera zaczyna działać po 4 h na powierzchniach gładkich i po 8 h na powierzchniach porowatych. Na obu powierzchniach bariera pozostaje skuteczna do 3 miesięcy od zastosowania. Nowoczesna postać produktu – mikrokapsułki. W momencie kontaktu pająka z opryskaną powierzchnią mikrokapsułki przyczepiają się do jego ciała i stopniowo uwalniają substancję czynną
KUP W NASZYM SKLEPIE

Rośliny, których nie lubią pająki  

Pająki nie lubią wielu roślin, co można wykorzystać do odstraszenia ich od naszego domu. Są to przede wszystkim mięta i lawenda. Warto je więc zasadzić w doniczkach i ustawić na parapetach, aby nasz dom stał się dla pająków (i wielu owadów) mniej atrakcyjny. Dodatkowo rośliny te wydzielają dla człowieka przyjemny zapach, wypełniając pomieszczenie świeżym aromatem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: marcelkessler / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość BlackPhantom17
07-04-2023 23:23
u mnie w domu w pokoju kiedys zawsze byly te male chude pajaki nasoszniki a tera juz ich niema
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści