Wróciła moda na ogródki działkowe!
Panuje opinia, że posiadanie i użytkowanie ogródka działkowego, chociażby niewielkiego, w obecnych czasach jest luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Z działki mogą korzystać nawet mieszkańcy miejskich bloków. W dodatku koszty dzierżawy działki są znacznie niższe, niż kupno ziemi. Jak więc zostać działkowcem i jakie formalności trzeba załatwić?
Zakup działki czy dzierżawa w ROD?
Spędzanie wolnego czasu w ogródku działkowym pozwala zrelaksować się i odpocząć od trudów dnia codziennego. Ponadto w takim miejscu można uprawiać rośliny użytkowe – warzywa oraz drzewa i krzewy owocowe. Letnie wieczory natomiast można „poświęcić” na grillowanie i imprezy na świeżym powietrzu (ognisk nie można rozpalać).
Niestety zakup działki wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, niejednokrotnie zbliżonymi do zakupu letniego domku, a nawet mieszkania. Dlatego w sukurs przychodzi inna opcja – dzierżawa / nabycie praw do użytkowania działki należącej do ROD (Rodzinnych Ogrodów Działkowych).
Dowiedz się, co trzeba zrobić, być móc wydzierżawić działkę
Jak kupić / wydzierżawić ogródek działkowy?
Działkowcem może zostać każda osoba pełnoletnia. ROD może znajdować się w strukturze Polskiego Związku Działkowców PZD lub wyodrębnić się ze stowarzyszenia.
Na początku należy zorientować się, czy w pobliżu miejsca zamieszania znajdują się ogrody działkowe. Miejsce powinno być niezbyt oddalone, najlepiej z dobrym dojazdem.
Należy skontaktować się z zarządem Rodzinnych Ogrodów Działkowych w danym regionie. Można od nich uzyskać informacje, czy jakaś działka jest wolna (lub zwolni się w najbliższej przyszłości). Jeśli znaleźliśmy pożądany „kawałek ogrodu” należy złożyć w siedzibie związku podanie oraz deklarację członkowską. W przypadku braku dostępnych działek, można pozostawić dokumenty „na zapas”.
Formalności związane z nabyciem działki
Po otrzymaniu zgody na piśmie należy opłacić jednorazowe wpisowe (zwykle do 400 zł), opłatę inwestycyjną (coroczna) oraz ewentualne składki członkowskie (jeśli dana osoba pragnie należeć do stowarzyszenia). Wysokość opłaty za użytkowanie wynika z umowy pomiędzy właścicielem gruntu a stowarzyszeniem ogrodowym. Wcześniej zarząd wysyła zainteresowaną osobę na szkolenie.
Osoba nabywa prawo do działki wraz z podpisaniem umowy dzierżawy. Dokument uprawnia działkowca do używania gruntu i pobierania z niego pożytków.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Stefan Körber - Fotolia.com
Komentarze