Reklama
Twój partner w ogrodzie

Dekoracyjna roślina do średniej wielkości ogrodu. Co wybrać?

Pytanie czytelnika: Mam średniej wielkości ogród z zadbanym trawnikiem, który chciałabym urozmaicić ładnym drzewem o ciekawym kwitnieniu. Jakie są Pani propozycje?

Posłuchaj
00:00
zwisające żółte grona złotokapu (fot. Budujemy Dom)  

Złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides) to imponujące drzewo średniej wielkości, kwitnące na wiosnę (kwiecień-czerwiec). Ażurowa korona złotokapu rozrasta się do ok. 7-10 m wysokości i 3-4 m szerokości. Swobodnie zwisające, intensywnie żółte grona kwiatostanowe osiągają 20 cm długości, a złożone są z małych (2 cm), delikatnie pachnących kwiatków.

Wymagania
Drzewo to preferuje żyzne, dobrze nasłonecznione stanowiska, na których obficie zakwita. Dobrze rośnie na glebach wapiennych.

Uwaga!
Należy pamiętać, że wszystkie części rośliny są trujące.

Zobacz także: Złotokap Waterea 'Vossii'

  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst i zdjęcia: Małgorzata Szymańska
   
Dodaj zdjęcia do galerii

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Tematy
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści