Ziemia na skalniak
Z jakich warstw powinien się składać?
- Do uformowania podbudowy skalniaka można wykorzystać bardzo różną ziemię – np. pochodzącą z wykopu fundamentów pod ogrodzenie, jak również ziemię pozostałą po np. założeniu oczka wodnego.
- Na wierzchu wymagane jest rozłożenie około 15-20 cm warstwy odpowiedniej ziemi, która pozwoli na prawidłowy rozwój roślin. Jej rodzaj musi zostać dostosowany do gatunków roślin, a tym samym do rodzaju wybranej przez nas skały.
- Pielęgnację roślin skalnych znacznie ułatwi rozłożenie, po uformowaniu skarpy, geowłókniny, która leżeć będzie na warstwie ziemi urodzajnej. Rośliny sadzi się w tym wypadku w pozostawionych nacięciach. Geowłóknina zdecydowanie zmniejszy ilość przerastających, niepożądanych chwastów.
- Ostatnią warstwę skalnika powinno tworzyć rozsypane kruszywo lub zmielona kora drzew iglastych (rodzaj warstwy należy dostosować do gatunków rosnących roślin).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kamienie na skalniak
Jak odpowiednio układać kamienie?
Nie należy jednak pobierać kamieni z naturalnego środowiska, a tylko obserwować i udać się do najbliższego kamieniołomu, gdzie można będzie kupić poszukiwany materiał.
Przy doborze rodzaju kamieni trzeba również zwrócić uwagę na odczyn skały. Wybierając materiał zasadowy np. piaskowiec czy otoczaki należy później odpowiednio dobrać gatunki roślin, które będą dobrze rosnąć w takim otoczeniu.
Kolejnym istotnym punktem przy tworzeniu ogrodu skalnego jest właściwe ulokowanie kamieni w skarpie. Skały trzeba wkopywać w ziemię tak, by sprawiały wrażenie naturalnie umieszczonych warstw geologicznych. Większa część kamienia powinna zostać umieszczona w glebie. Należy unikać pionowego ustawiania kamieni, gdyż są one niestabilne, a dodatkowo wyglądają bardzo nienaturalnie.
Prawidłowe ułożenie kamieni |
Nieprawidłowe ułożenie kamieni |
Przy wyborze skał należy zwrócić uwagę na wielkość poszczególnych egzemplarzy. Dobrze jest wybierać większe okazy, gdyż zbyt małe szybko zostaną zarośnięte przez ekspansywną roślinność i cały efekt górskiego krajobrazu zostanie utracony. Zawsze lepiej jest wykorzystać do budowy mniejszą ilość kamieni, ale o pokaźniejszych rozmiarach.
Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcia tytułowe: werta.w / Depositphotoskonkurs oraz zdjęcie z konkursu "Home Sweet Home 2"