Kwiaty podobne do wrzosów ale większe, dłużej kwitnące i odporniejsze

Krwawnica w ogrodzie - podobna do wrzosu

Jeśli marzysz o ogrodzie pełnym kolorów, który zachwyci nie tylko oko, ale i przetrwa kaprysy pogody, mamy coś dla Ciebie! Wyobraź sobie roślinę, która łączy urok wrzosów z imponującym rozmiarem, dłuższym okresem kwitnienia i niezwykłą odpornością. Jej efektowne, różowo-fioletowe kłosy kwiatów przyciągną spojrzenia, a niewymagająca natura sprawi, że nawet początkujący ogrodnicy będą mogli cieszyć się jej pięknem przez długie miesiące. Poznaj tajemniczą roślinę, która odmieni Twój ogród na lepsze!

Posłuchaj
00:00
13

Kwiaty podobne do wrzosów, ale większe, dłużej kwitnące i odporniejsze

Jeśli wrzosy (łac. Calluna spp.) zawsze kojarzyły Ci się z pięknem jesieni, ale marzysz o roślinie, która będzie cieszyć Twoje oczy znacznie dłużej, to mamy dla Ciebie ciekawe rozwiązanie. Roślina ta przypomina wrzosy, ale... jest znacznie od nich większa! Różowo-fioletowe kwiaty zebrane w długie kwiatostany podobnie jak u wrzosu, pojawiają się już w lipcu i kwitną aż do jesieni. Jej imponujące kępy przyciągają nie tylko wzrok, ale także motyle, co dodaje ogrodowi życia i koloru.

Co więcej, ta roślina jest łatwa w uprawie, całkowicie mrozoodporna i gęsto się rozrasta. Dzięki swojej wytrzymałości na kaprysy pogody i niewielkim wymaganiom pielęgnacyjnym, jest to idealna roślina zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin.

Roślina jak wielki wrzos - co to?
Fot. Karin Jähne / AdobeStock
Roślina pospolicie występuje w Polsce na siedliskach wilgotnych. Można ją spotkać w całej Europie i w różnych częściach Azji (na zbliżonych do Europy wysokościach geograficznych).

Roślina jak wrzos na sterydach to...

Ten ciekawy gatunek rośliny, który może z powodzeniem zastąpić wrzos w ogrodzie to krwawnica pospolita (łac. Lythrum salicaria). To wieloletnia roślina zielna, która naturalnie występuje na wilgotnych łąkach, brzegach rzek i stawów. Jej kwiaty, które zebrane są w długie kłosy, mogą osiągać nawet 1,5 metra wysokości, tworząc imponujące kępy. Choć jej delikatne, wrzosopodobne kwiaty mogą kojarzyć się z subtelnością, krwawnica jest rośliną niezwykle odporną – wytrzymuje zarówno suszę, jak i przelotne przymrozki.

Jak długo kwitnie krwawnica pospolita? Wszystko zależy od odmiany

Krwawnica pospolita zakwita w lipcu i zazwyczaj kwitnie przez całe lato. Jednak są odmiany, które kwitną nawet do jesieni. Do takich należy odmiana 'Robert' – o różowo-czerwonych kwiatach. Natomiast odmiany 'Blush' o jasnoróżowych kwiatach oraz 'Red Hybrid' – o czerwono-fioletowych kwiatach, kwitną do września. Dzięki temu możesz cieszyć się jej urodą przez dłuższy czas.

Jak szybko rośnie krwawnica pospolita i jak o nią dbać? Pamiętaj o podlewaniu

Krwawnica pospolita rośnie powoli, ale warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jej kwitnienie jest naprawdę zjawiskowe. Krwawnica najlepiej rośnie w żyznej, a przede wszystkim wilgotnej glebie zasobnej w składniki odżywcze. Nie toleruje natomiast lekkiego, kamienistego i piaszczystego podłoża. Preferuje słoneczne stanowiska, ewentualnie lekko osłonięte, ale źle znosi cień i półcień.

Jeśli uprawiasz ją na mniej wilgotnych glebach, pamiętaj o regularnym podlewaniu, szczególnie w przypadku młodych roślin, ponieważ brak wody może skutkować usychaniem kwiatów. Gdy już jest większa i ma wykształcony mocny system korzeniowy potrafi przetrwać nawet kilka dni suszy.

Kiedy i jak sadzić krwawnicę pospolitą? Są dwa terminy

Krwawnica pospolita jest rośliną całkowicie mrozoodporną, co oznacza, że mamy dużą dowolność w tematyce jej sadzenia – można ją sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Roślina lubi towarzystwo i można ją sadzić w odległości 40 cm od innych. Niskie odmiany sadzi się nieco gęściej, co pozwala na stworzenie gęstych, pięknych kęp.

Krwawnica pospolita w ogrodzie
Fot. AnnaReinert / AdobeStock
Roślina jest również odporna na choroby i szkodniki, co sprawia, że jest jeszcze łatwiejsza w uprawie.

Na co pomaga krwawnica pospolita? Zastosowanie w ziołolecznictwie

Krwawnica pospolita to nie tylko zachwycająca roślina ogrodowa, ale również prawdziwy skarb dla ziołolecznictwa i kosmetyki naturalnej. Od wieków doceniana za swoje wszechstronne właściwości, krwawnica ma działanie ściągające, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Jej ziele skutecznie wspiera organizm w walce z infekcjami, obniża gorączkę, a także rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając krążenie.

W ziołolecznictwie krwawnica wykorzystywana jest przy problemach żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunki czy zapalenia błony śluzowej. Pomaga również w leczeniu schorzeń skórnych, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, czy owrzodzenia. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym, jest także stosowana w leczeniu aft i stanów zapalnych jamy ustnej.

Krwawnica znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, szczególnie w pielęgnacji skóry i włosów. Wyciągi z krwawnicy są skuteczne w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, łupieżem oraz innymi problemami skórnymi. Regularne stosowanie preparatów na bazie krwawnicy może pomóc w przywróceniu równowagi skórze, zmniejszeniu łojotoku i łagodzeniu podrażnień. To naturalne remedium, które warto mieć pod ręką, jeśli cenisz sobie zdrowe i ekologiczne rozwiązania w pielęgnacji ciała.

Dlaczego warto wybrać krwawnicę do swojego ogrodu?

Krwawnica pospolita to prawdziwa perełka wśród roślin ogrodowych.

  • Jej największą zaletą jest długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się już w lipcu i może trwać aż do października.
  • W odpowiednich warunkach roślina ta mocno się rozrasta, tworząc gęste, piękne kępy.
  • Rośliny te przyciągają motyle i inne owady zapylające będąc dla nich źródłem pokarmu przez długi czas.
  • Jest to doskonała alternatywa dla popularnych roślin kwitnących jesienią, które kwitną niezbyt długo i są tak dobrze znane, że czasem aż nudne.
  • Krwawnica należy do wszechstronnych roślin zielarskich.


Zdjęcie tytułowe: zzz / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści