Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Mierzęcin - romantyczny pałac pośród lasów i jezior

Kompleks w Mierzęcinie to jedno z najokazalszych założeń pałacowo-parkowych na terenie województwa lubuskiego. Odrestaurowane przez nowego właściciela mieści obecnie centrum konferencyjne oraz park w stylu angielskim i japońskim.

Pałac w Mierzęcinie znajduję się w województwie lubuskim, 50 km na północny wschód od Gorzowa Wielkopolskiego, w sąsiedztwie Drawieńskiego Parku Narodowego i Puszczy Noteckiej.

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

Niemiecka historia pałacu w Mierzęcinie

Pałac został zbudowany we wsi Mehrenthin (pol. Mierzęcin) w latach 1861 – 1863,  w stylu modnego wówczas neogotyku angielskiego. Pierwszym właścicielem Pałacu był Robert Friedrich von Waldow.

Okresem największej rozbudowy i przebudowy majątku był początek XX wieku – powstały wówczas nowe budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego. Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie.

Polska historia pałacu w Mierzęcinie

Po zakończeniu wojny kompleks przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. W latach 1945 – 1959 teren Pałacu w Mierzęcinie zajmowały domy dziecka. W tym czasie park pozostawiony bez opieki, został zapuszczony, zarósł samosiewem drzew, aleje uległy zniszczeniu i zatarciu, a staw zarósł i przemienił się w bagno.

W 1959 roku na terenie kompleksu utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze.

W 1991 roku przeniesiono biura i zlikwidowano przedszkole – od tego czasu rozpoczął się najgorszy okres dla obiektu, który zniszczony i zaniedbany stał blisko 6 lat, czekając na przywrócenie dawnej świetności.

W latach 1999 – 2001, nowy właściciel Pałacu w Mierzęcinie – firma NOVOPOL, poddał gruntownej renowacji Pałac oraz park.

Prace rewaloryzacyjne doprowadziły założenie parkowe do obecnej świetności. Odtworzono sieć dróg, założono system nawadniania wgłębnego, wprowadzono stylową architekturę ogrodową i posadzono kilkanaście tysięcy roślin wielu ciekawych i rzadkich gatunków.

Pałac w Mierzęcinie obecnie

Oficjalne otwarcie Pałacu w Mierzęcinie nastąpiło 13 września 2002 roku. Od tego czasu w pałacu mieści się nowoczesne centrum konferencyjno-szkoleniowe. Całe założenie pałacowo-parkowe służy gościom, nawet dawna gorzelnia, która po remoncie mieści restaurację o adekwatnej nazwie "Destylarnia".

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

Park przypałacowy w Mierzęcinie

Park przypałacowy w Mierzęcinie o ogólnej powierzchni 15,28 ha zajmuje północną część założenia. Położony jest na podłużnym wyniesieniu terenowym, opadającym tarasami od Pałacu w kierunku zachodnim i północnym ku podmokłej dolinie rzeki Mierzęcinki.

Założenie parkowe rozplanowane jest w układzie wieloosiowym, promienistym. Związane jest ściśle z Pałacem w Mierzęcinie, zbudowanym na wyniesieniu terenu, z fasadą od wschodu.

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa, kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg, www.palacmierzecin.pl Park w swej części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane są na równo ciętym trawniku. Starodrzew występujący w parku to dorodne buki (Fagus), dęby szupułkowe (Quercus robur), kasztanowce zwyczajne (Aesculus hippocastanum), platany (Platanus), lipy (Tilia), graby (Carpinus) i wiązy (Ulmus), wśród których jest ponad 30 pomników przyrody, fot. www.palacmierzecin.pl
Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Tutaj powstał w ostatnich latach ogród japoński ze stylową architekturą (altana, most, brama torii) i wyspą, na której stoi latarnia japońska.

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

Mierzęcin - lokalne centrum winiarstwa

W ostatnich latach Mierzęcin wyrasta również na lokalne centrum winiarstwa, którego podstawą jest winnica (6 hektarów) – druga co do wielkości w Polsce, największa w województwie lubuskim. Obecnie trwa budowa piwnic do leżakowania i degustacji win. Specjalnie zaprojektowana, nowoczesna linia do produkcji win znajdzie się w jednym z budynków na folwarku pałacowym.

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin winniarnia

Stadnina koni w Mierzęcinie

Na terenie ośrodka znajduje się stadnina koni, gdzie pod okiem instruktorów można rozpocząć naukę jazdy konnej lub szkolić swoje umiejętności jeździeckie.

Mierzęcin stadnina Mierzęcin stadnina

Stadnina koni

Na terenie ośrodka znajduje się stadnina koni, gdzie pod okiem instruktorów można rozpocząć naukę jazdy konnej lub szkolić swoje umiejętności jeździeckie.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: www.palac.mierzecin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu