Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
1
Do góry

Wysiewanie buraków

Buraki to bardzo zdrowe i pyszne warzywa. Były znane i uprawiane już w starożytności, co potwierdzają zapiski z ok. 700 roku p.n.e.! Obecnie warzywo to jest uprawiane na całym świecie i możemy przebierać w jego odmianach. W Polsce buraki są nieodzowną częścią wielu tradycyjnych dań – spożywamy je zarówno w postaci bulw jak i młodych liści (boćwina, botwina).

Jak i kiedy wysiewać buraki, aby cieszyć się własnym zbiorem?

Burak zwyczajny (Beta vulgaris)

Buraki uprawiane są jako rośliny jednoroczne albo dwuletnie – jest to zależne od tego, czy chcemy zebrać bulwy, czy ich liście. Roślina wytwarza gruby, charakterystyczny korzeń spichrzowy o bardzo ciemnym, często fioletowawo-szarym odcieniu. Po przekrojeniu jest mocno czerwony. Liście rośliny są duże, jajowate i lancetowate o pofalowanym brzegu. Rosną w formie rozety i są usytuowane na grubych, zwykle czerwonych ogonkach liściowych.

Jest to warzywo, które jest bardzo bogate w składniki odżywcze, dlatego prócz zastosowań kulinarnych znalazło ono swoje miejsce również w medycynie. Naprawdę warto dodać je do każdego warzywniaka.


burak zwyczajny fot. aixklusiv - Pixabay
Fot. aixklusiv/Pixabay

Wyrośnięty burak zwyczajny – rozeta liściowa i korzeń gotowy do zbioru.

Gdzie, jak i kiedy wysiewać buraki

Buraki lubią stanowiska słoneczne i przewiewne – ruch powietrza sprawia, że szkodniki mają utrudnione "dojście" do rośliny.

Warzywo nie ma dużych wymagań w stosunku do podłoża. Jedyne czego musimy unikać to ziem podmokłych i kwaśnego pH (najlepiej aby oscylowało w okolicach 7). W uprawie buraków musimy pamiętać o zmianowaniu! – Warzywa te mogą chorować, gdy będą rosnąć na tym samym miejscu przez kilka sezonów (w tym samym miejscu mogą rosnąć średnio raz na 4 lata).


Buraki siejemy wprost do gruntu rzędami co ok. 30 cm na głębokość 2-3 cm. Młode siewki można przerywać, ale z reguły źle to znoszą – starajmy się je od razu wysiewać odpowiednio gęsto.

Warzywo możemy siać w 2 terminach:
1.
kwiecień, pierwsza połowa maja i 2. maj, czerwiec i początek lipca – pierwszy to siew na botwinę (czyli zbiór liści), a drugi to siew na zbiór korzenia.

Termin siewu buraka jest zależny od tego na jaki zbiór go planujemy (na boćwinę, czy bulwy).

  • Nie martwmy się jeżeli nasze rośliny nie wschodzą po określonej na opakowaniu ilości dni – buraki, w mniej korzystnych warunkach mogą wschodzić nawet po miesiącu od wysiania. Temperaturą ich kiełkowania jest 8oC.

  • Kiełki buraków są jadalne – często wykorzystuje się je do sałatek.

  • Warzywa zawierają niesamowicie dużo wartościowych substancji odżywczych – oprócz białek, błonnika i kwasów organicznych, posiada dużo minerałów i witamin (z grupy B jak i wit. A, C i K). Oprócz tego znany jest z obecności silnych przeciwutleniaczy (związków antyrakowych).

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: smspsy/Fotolia


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Twoja strona ogrodu