Borówki amerykańskie są u mnie wielkości "złotówki". Ta mieszanka zapewnia mi sukces co roku

borówki amerykańskie w przekroju z pomarańczowymi nasionami

W moim ogrodzie znajdziecie kilka odmian borówek amerykańskich. Zajmują 1/4 działki, gdyż rodzina je uwielbia. Mrozimy je, robimy dżemy oraz jemy na surowo w deserach i innych daniach. Odmiany to między innymi: Bluecrop, Chandler, Duke, Spartan oraz Osorno. Czym się od siebie różnią? Polecam najbardziej Chandler - ma jedne z największych owoców i owocuje najdłużej. Natomiast Duke jest najbardziej odporna na mrozy i niesprzyjające warunki - jeżeli mieszkacie w nieco chłodniejszych województwach, warto pochylić się nad nią. Polecam rozważyć różne odmiany, aby móc wybierać spośród aromatów i smaków.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1

Borówki amerykańskie są dość kapryśne, jeżeli chodzi o stanowisko. Jednocześnie musi być jedno z najsłoneczniejszych, a dodatkowo osłonięte od wiatru. Są bardzo delikatne i muszą mieć zapewniony prawidłowy przepływ powietrza - nie sadźmy ich zbyt ciasno. W moim ogrodzie są doskonale osłonięte od wiatru dzięki posadzonej kilka lat temu aronii. Pnie się dość wysoko i jest pokaźna. Obie żyją w całkowitej symbiozie i nie przeszkadzają sobie w pobieraniu składników odżywczych z gleby.

Co zrobić, aby borówki amerykańskie były znacznie większych rozmiarów?

Borówki amerykańskie od lat są moim oczkiem w głowie. Krzewy rozrosły się bardzo prężnie dzięki kilku zabiegom, które robię regularnie. Uważam, ze systematyczność bardzo popłaca, dlatego też warto wziąć sobie do serca te porady.

Z roku na rok dostrzeżecie zmiany w owocowaniu i będziecie mieć większe borówki. Moja mama nauczyła mnie, że wszystko, czego potrzebujemy mamy w zasięgu ręki. Latem oraz jesienią zbieram szyszki w lesie, a następnie mielę kilka z nich na drobny miał.

Mieszam je z ziemią torfową lub inną, żyzną mieszanką. Robię to w proporcji 1:4 - na 1 szklankę zmielonych suchych szyszek dodaję 4 szklanki ziemi torfowej. Tak podsypuję borówki amerykańskie. Mają dzięki temu wystarczająco dużo składników odżywczych, by móc naturalnie wzrastać.

Nie zapomnijcie także o siatce, która sprawdzi się jako pomoc w odganianiu szpaków czy gołębi. One wręcz uwielbiają smak tych owoców. Nic wam po wielkich owocach, jak będą na nie czyhać inne osobniki. Wybierzcie drobne paliki oraz zieloną, rozwijaną siatkę elastyczną, którą będziecie mogli dowolnie dopasować.

Czy borówki amerykańskie lubią nawóz ze zsiadłego mleka?

Nawóz z zsiadłego mleka robię już kilka lat. Sprawdził mi się razem z poprzednim sposobem, który omówiłam dla was powyżej. Skupuję mleko od pani z gospodarstwa i odlewam kilka szklanek na zsiadłe mleko. Po około 3 dniach mam gotowy surowiec.

Następnie odczekuję około 3-4 kolejne dni, aby przekisiło się mocniej. Podlewam borówki amerykańskie taką mieszanką raz w tygodniu. Pamiętajcie jednak, że należy ją rozcieńczyć. Najlepiej w proporcji 1:3 - na jedną szklankę mleka zsiadłego dodajcie 3 szklanki wody z kranu lub przegotowanej.

Wasze okazy będą zdrowsze i znacznie bardziej odporne na działanie szkodników czy chorób grzybowych. Nie stosujcie za często gotowego zsiadłego mleka ze sklepu - niestety jego właściwości są dość skąpe w porównaniu do mleka, które możecie zdobyć od gospodarza, bez filtracji tłuszczu mlecznego.

Zdjęcie tytułowe: Tatiana/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści