Zbieram kilogramy porzeczek z 1 krzaka. Robię 1 zabieg i nie chodzi wcale o oprysk

czerwone porzeczki na krzaku, obok wiadro pełne owoców porzeczki

Porzeczki, które zwykle mam na działce, to owoce kilkuletniej pracy. Odpowiednie przesadzanie oraz pielęgnacja sprawiły, że są to potężne krzaki, pełne owocowych przyjemności. Pamiętam, gdy byłam małą dziewczynka, po raz pierwszy widziałam białą odmianę. Myślałam, że jest niedojrzała i nie wierzyłam sąsiadowi, że można już jej skosztować. Biegnąc przez pół ogrodu do mamy, zawsze upewniałam się, czy dany okaz jest już jadalny. Po latach, jestem jej wielką fanką, ze względu na ciekawy, lekko cytrusowy posmak, który można zauważyć w każdym strączku. Niektórzy twierdzą, ze to beżowa odmiana i trudno się z tym nie zgodzić.

Posłuchaj
00:00
2

Porzeczki nie powinny być sadzone w bezpośrednim cieniu innych porzeczek czy też krzewów owocowych. To bardzo niekorzystne na ich późniejszy rozwój. Wielokrotnie przekonałam się o tym, że zbyt duży ścisk oraz słaby obrót powietrza sprawia, że są bardziej podatne na szkodniki oraz inne choroby grzybowe. To przede wszystkim antraknoza porzeczki, która bywa bardzo zwodnicza. Jak wspomniałam wam wcześniej, jest na to skuteczny sposób. Warto wykryć stadium choroby znacznie wcześniej i zapobiec rozwojowi już na samym początku. Odrywały splamione i porażone liście i przekładamy do wiaderka czy folii, którą potem wyrzucamy - nie wolno kompostować takich liści. Pryskamy roztworem z czosnku polskiego, który skutecznie zapobiegnie dalszemu rozwojowi patogenów.

Co zrobić, aby zbierać wiadra porzeczek z jednego krzaka?

Niektórzy wielokrotnie stawiają na przeróżne nawozy oraz opryski, które mają zapewnić im porządny zbiór porzeczek. Nie jest to oczywiście mylna metoda, natomiast warto wiedzieć, ze nie jedyna. Przez kilka lat sprawdziłam, jak permakultura może wspomóc nasze działanie. I to bardzo skutecznie.

O co dokładnie chodzi? Mam tutaj na myśli odpowiednie ściółkowanie krzewów. Jeżeli wokół krzewów macie trawę, skoście ją i ułóżcie wokół krzewu. Słoma czy też liście, które nie są porażone, również się nadadzą. Podczas suszy czy niesprzyjających warunków, to właśnie takie ściółkowanie pomaga zachować wilgoć w niższych strukturach korzeni porzeczek.

Nie zapominajcie jednak, aby ta warstwa nie była wyższa niż około 10 cm. W przeciwnym wypadku może dochodzić do gnicia korzeni, które nie będą prawidłowo się rozwijały i przy okazji gniły. Mieszam trawę, słomę oraz pokrzywę i przykrywam wszystkie krzewy. Po takim zabiegu, co roku zbieram kosze porzeczek, które mają dość wysoką cenę w sklepie.

Czy liście porzeczki są jadalne? Co można z nich zrobić?

Liście porzeczki bardzo często są pomijane podczas zbiorów. Nie jest to błąd, jednak często wynika z niewiedzy. Są one oczywiście jadalne i bardzo zdrowe. Najlepiej zbierać te młode liście, które dopiero pojawiają się na początku wiosny. Dlaczego? Są bogate w witaminy (przede wszystkim witaminę C) oraz minerały potrzebne naszemu organizmowi. Osobiście zbieram je z kilku powodów:

  • do bezpośredniego spożycia w sałatkach czy surówkach,
  • do przyrządzenia kiszonek na bazie różnych jadalnych liści,
  • dodatek do kiszenia ogórków, który sprawia, że ją jędrne i bardzo chrupiące,
  • składnik koktajli oraz smoothie,
  • dodatek do letnich lemoniad, który dodaje lekko gorzkiego i wyrazistego posmaku.

Zdjęcie tytułowe: Svetlana Wall / AdobeStock

 

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści