Przygotuj trawnik na przyjście wiosny!

przygotowanie trawnika do wiosny fot. wondr - Pixabay

Piękny trawnik, to wizytówka całego ogrodu. A wiosna, to najlepszy czas, aby poświęcić odrobinę czasu i wysiłku na jego pielęgnację – koszenie, nawożenie, uzupełnianie pustych placów oraz pozbycie się mchu i chwastów.

Posłuchaj
00:00
9

Krok po kroku
Wiosenne prace na trawniku

Przedstawiamy prosty program trawnikowy, który pomoże utrzymać Twój trawnik w idealnym stanie. I sprawi, że będziesz z niego dumny.

Koszenie

Najważniejszym zadaniem w pielęgnacji trawnika jest jego regularne i prawidłowe koszenie. Trawę należy kosić zgodnie z tempem jej wzrostu - przy sprzyjającej pogodzie nawet, co tydzień.
Naszym celem powinno być utrzymanie go w identycznej wysokości przez cała wiosnę. Dla większości trawników będzie, to 2,5-4 cm. Wyjątek stanowią tutaj trawniki bardzo zniszczone oraz zacienione. Prawidłowa wysokość dla tych pierwszych wynosi 5 cm, dla drugich nawet 7,5 cm.

Ważna zasady przy koszeniu!

Nie powinno się ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy. Jeśli np. trawa ma 10cm wysokości, powinno się zostawić 7cm, a ściąć jedynie 3 cm.
Gdy zetniemy 80% wysokości źdźbła trawa zaczyna chorować, gdyż utraciła zbyt dużą część masy. Odsłaniają się jej korzenie i szybciej usycha.
Pamiętaj, że zbyt krótkie koszenie może znacząco osłabić trawę i być najprostszą drogą pojawienia się chwastów oraz mchu.

Nawożenie

Kolejne miejsce na liście priorytetów zajmuje nawożenie trawnika.
Prawidłowe nawożenie trawnika sprawi, że Twój trawnik, nie tylko się zazieleni, ale również źdźbła traw będą bardziej wytrzymałe i zdrowe, oraz nabędą więcej siły, aby rywalizować z chwastami.

Usuwanie chwastów i mchu

Chwasty na trawniku mogą przyprawić nas o spory bólu głowy. Silny, zdrowy i dobrze nawożony trawnik poradzi sobie z chwastami oraz mchem znacznie skuteczniej niż zaniedbany. Mimo wszystko pamiętajmy, aby działać szybko - wówczas, gdy pojawią się pierwsze chwasty czy mech.

Mech rozwija się najczęściej w miejscach zacienionych o zwiększonej wilgotności i o kwaśnym pH. Takie miejsce należy posypać wapnem ogrodniczym, aby zmniejszyć kwasowość gleby  i dodatkowo ja napowietrzyć.

Doskonały efekt uzyskamy przy zastosowaniu preparatu specjalnie do tego przeznaczonego np. Antymech. Zastosuj go w kwietniu, przy temperaturze ok. 15oC i dużej wilgotności, stworzysz barierę w glebie, która powstrzyma rozwój zarodników mchu.

Usuwanie łysych placów

To normalne, ze po zimie wiele trawników ma puste obszary, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także są doskonałym miejscem rozwoju chwastów i mchu.

Dosiewka do trawnika to specjalna mieszanka, która skutecznie uzupełni łyse place. Łączy w sobie mulcz kokosowo - torfowy, nasiona traw oraz nawóz. Mieszanka bardzo dobrze utrzymuje wilgoć i tworzy optymalne warunki do wzrostu trawy. Zastosowanie mieszanki gwarantuje gęstą i piękną trawę w miejscach ubytków. Mieszanka sama poinformuje Cię, kiedy ją podlać zmieniając kolor na jasnobrązowy.

Zdjęcie: wondr / Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści