Ogród dla aktywnego singla
Główną ideą projektową było stworzenie ogrodu wielofunkcyjnego dla aktywnego singla, z zastosowaniem rozwiązań ograniczających pielęgnację roślin oraz uwzględniając miejsce dla psa. Ogród zaprojektowano w stylu nowoczesnym, kojarzącym się z minimalizmem oraz powrotem do form geometrycznych.
Kompozycja jest wyrazista, jej dominantę stanowi drewniana pergola, wyznaczając poszczególne wnętrza ogrodowe. Charakter aranżacji jest głównie rekreacyjno – wypoczynkowy, ale również ozdobny.
Podział na strefy
W założeniu wydzielono sześć stref funkcjonalnych:
- strefę rekreacyjno-gościnną - z grillem, kanapą, stolikiem oraz fotelami wiszącymi;
- strefę kuchenno-warzywną - z trzema pojemnikami na rośliny uprawne oraz zioła, każdy pojemnik podzielono na mniejsze sekcje, co daje możliwość uprawy roślin o różnych wymaganiach glebowych;
- strefę sportowo-wypoczynkową - z hamakiem oraz możliwością zamocowania lin przeznaczonych do treningu TRX;
- strefę reprezentacyjną - z oczkiem wodnym otoczonym podwyższonymi, symetrycznymi rabatami z roślinnością ozdobną;
- strefę aktywnego odpoczynku - z przestronnym trawnikiem oraz ozdobnymi rabatami,
- strefę dla psa - pas o szerokości 60 cm biegnący wzdłuż ogrodzenia, z nawierzchnią utwardzoną żwirem, aby pies nie nosił błota na łapach.
W założeniu dominują trawy ozdobne, dopełnione barwnymi nasadzeniami wielosezonowych gatunków roślin. Koncepcja przewiduje rośliny zrzucające liście na zimę jak i gatunki zimozielone, ogród jest barwny przez cały rok. Dominują fiolety i róże, których dopełnieniem jest biel oraz różne odcienie zieleni.
Wprowadzono podwyższone rabaty na murkach z bloczków betonowych w jasnym odcieniu szarości, o wysokości 50 cm, by pies nie miał możliwości zniszczyć roślin. Powierzchnie pokrytą trawą ujęto w wyraźnych granicach w celu ułatwienia pielęgnacji, natomiast w strefie gościnnej trawnik zastąpiono łąką kwietną. Zastosowano rośliny o niewygórowanych wymaganiach pielęgnacyjnych i stanowiskowych. Na życzenie inwestora pozostawiono dwie winorośle, dla których stworzono podpory połączone z dominującą pergolą, by mogły się po nich swobodnie piąć.
Całość założenia oświetlono oprawami dogruntowymi z odchylanym reflektorem, pergolę oświetlono trzema kwadratowymi lampami sufitowym, wpasowującymi się w zgeometryzowaną formę ogrodu. W części frontowej oraz w strefie reprezentacyjnej zastosowano nawierzchnię z płyt wykonanych z kamienia naturalnego, przechodzącą w płynny sposób do strefy z trawnikiem. Założenie jest z każdej strony zamknięte, posiada ściany ażurowe w miejscach z zastosowaną roślinnością na podwyższeniach oraz ściany konkretne, które twory istniejąca murowana ściana.
Rośliny w ogrodzie dla singla
W projekcie zastosowano roślinność nie wymagającą dużych nakładów pracy przy pielęgnacji. Dlatego też szatę roślinną tworzą przede wszystkim gatunki rodzime wieloletnie, o niskich wymaganiach glebowych, podwyższając tym prawdopodobieństwo prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wszystkie rabaty rozwiązano na zgeometryzowanych podwyższeniach, ograniczając przy tym ich nadmierny wzrost, ułatwiając dostęp do nich oraz trawnika.
Zastosowano parkową mieszankę trawnikową, idealną do uprawy przy ogrodach przydomowych. Jest formą pośrednią pomiędzy trawnikami ogrodowymi, a naturalnymi łąkami. Kosi się je znacznie rzadziej, a w ich skład wchodzą takie gatunki jak życica trwała (30%), kostrzewa czerwona (60%), kostrzewa owcza (5%), wiechlina łąkowa (5%). By utrzymywać jego walory dekoracyjne należy nawozić 3-4 razy w roku, począwszy od marca.
Alternatywą dla trawnika w strefie rekreacyjno – gościnnej jest łąka kwietna. Zastosowana mieszanka zawiera nasiona najbardziej kolorowych i łatwych w uprawie roślin jednorocznych - t.j.: złocień polny, mak polny, maruna bezwonna, rumian polny, chaber bławatek, wyka ptasia, kąkol, wyka brudnożółta, wyka wąskolistna.
Rolę solitiera w tej niewielkiej strefie zielonej pełni ozdobna jabłoń ‘Liset’, o dekoracyjnych, błyszczących, czerwonych liściach oraz purpurowych kwiatach. Strefę reprezentacyjną tworzą dwie symetryczne rabaty z zastosowaniem roślin o różnej wysokości.
Rolę obwódek pełni posłonek ogrodowy ‘Wisley White’, zimozielona, przewieszająca się krzewinka, dorastająca do 40 cm, ozdobna z kwiatów. Następnie zastosowano lawendę wąskolistną, dorastającą do 50 cm, niezwykle atrakcyjną ze względu na swój podniesiony pokrój oraz zapach.
Od strony oczka wodnego wprowadzono mozgę trzcinową ‘Variegata’, ozdobną trawę o zielonych liściach w białe paski, dorastającą do 100 cm, nadającą się na dowolne gleby, w razie suszy należy ją podlewać.
Ozdobą każdego oczka wodnego są rośliny wodne, w projekcie zastosowano grzybienia białego ‘Pink sensation’, o różowych, pachnących kwiatach. Od strony północnej znajduje się podłużna rabata z trawami ozdobnymi, pełniącymi funkcję ażurowego szpaleru, tworzącego ramy trawnika. Wprowadzono trzcinnika ostrokwiatowego ‘Karl Foerster’, wieloletnią trawę, dorastającą do 180 cm w czasie kwitnienia, o wzniesionych, wiechowatych kwiatostanach oraz błyszczących liściach.
By kompozycja nie była monotonna, pomiędzy trzcinnikiem zastosowano awenę wieczniezieloną o zaokrągląnym pokroju i kolbowatym kwiatostanie. Na niewielkim obniżeniu zastosowano płożącego płomyka ogrodowego o dekoracyjnych, różowych kwiatach i zimozielonych liściach. Nasadzenia trzcinnika oraz lawendy zostały powtórzone na rabacie w strefie sportowo – wypoczynkowej, z hamakiem oraz linami do treningu TRX.
Wschodnią ścianę ogrodu tworzy rabata z jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych. Na przemian z trawą pampasową zastosowano berberys thunberga 'Helmond Pillar' wzniesioną odmianę o brunatnych liściach. Niższą partię rabaty reprezentuje kosaciec syberyjski ‘Bellissima’ o białych kwiatach i wzniesionym pokroju, dorastający do 80 cm.
W północnym rogu zastosowano derenia kwiecistego jako roślinę soliterową, natomiast w południowym kulistego żywotnika zachodniego ‘Danica’. Oprawę dla żywotnika stanowi lawenda wąskolistna oraz czyściec wełnisty, utrzymujący dekoracyjne liście w kolorze szarym przez całą zimę. Na obwódkę zastosowano goździk allwooda ‘Alpinus’, jedną z najbardziej popularnych i trwałych bylin zadarniających.
Niezbyt atrakcyjny istniejący mur z cegły obsadzono dwoma pnączami, by go zakryć. Pierwszym z nich jest polska odmiana powojnika ‘Matka Urszula Ledóchowska’, o białych, dużych kwiatach (do 18 cm). Należy go prowadzić na podporach, dlatego też skonstruowano dla niego drewniany trejaż. Drugim gatunkiem jest miesięcznik dahurski, tworzący zwartą ścianę klapowanych liści. Jest odporny na choroby i szkodniki oraz zadowoli się przeciętną, ogrodową glebą.
Projekt ogrodu dla aktywnego singla - wizualizacje
PRACOWNIA ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU LIPCOWE OGRODY PATRYCJA LIPIEC www.lipcowe-ogrody.pl |