Logo
Logo
36
Okazje

Znani architekci krajobrazu | Ucz się projektowania ogrodu od najlepszych

Współcześni projektanci ogrodów wyznaczają trendy w projektowaniu, które później możemy obserwować m.in. na festiwalach ogrodniczych. Jeśli zależy Wam na tym, by być na czasie, śledźcie realizacje topowych nazwisk, a z pewnością nic, co w modzie, nie będzie Wam obce. Przygotowaliśmy dla Was listę najsławniejszych architektów krajobrazu, których warto naśladować! 

 

Architekci krajobrazu, których musisz poznać!

Dobry projektant ogrodów musi być nie tylko wysmakowanym znawcą roślin i wirtuozem sztuki komponowania, ale powinien też przewidywać trendy, a nawet wyprzedzać je. Poza tym architekt, jak każdy prawdziwy artysta, musi mieć swój styl. Jeśli jego pomysły zapadają w pamięć, są niekiedy tematem dyskusji, pobudzają do refleksji, to znak, że warto się nimi zainspirować. 

Przedstawiamy Wam topowych architektów krajobrazu, którzy są znani na całym świecie i zdobywają nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach ogrodowych. Pamiętajcie, warto uczyć się od najlepszych, a wiedza, jaką w ten sposób zdobywacie, jest bezcenna. 

Nasza TOP lista będzie regularnie aktualizowana, dzięki czemu będziecie mogli wracać do artykułu i wciąż poznawać nowe sławne nazwiska. 

Kate Gould

Jak urządzić mały ogród? To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele niewielkich ogrodów. Kate Gould w Sloan Magazine nakreśliła jedną żelazną zasadę: Mały ogród musi być funkcjonalny i ozdobny przez cały rok. Skąd złota medalistka Chelsea Flower Show czerpie aż tyle entuzjazmu? Poznaj kilka prostych trików Kate Gould, które sprawią, że twój mały zielony zakątek zamieni się w wielofunkcyjne wnętrze.

Piet Oudolf

Piet Oudolf projektuje ogrody, przypominające łąki, rozległe bylinowe prerie, które wydają się być nietknięte ręką projektanta. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Oudolf podkreśla, że w ogrodzie każda roślina musi znać swoje miejsce, a jego projekty są starannie przemyślane i usystematyzowane. Trudno w to uwierzyć, kiedy patrzy się choćby na jego prywatny ogród w Hummelo. Jaka jest więc jego recepta na dziki ogród? Sprawdź! 

Mary Reynolds

O Mary Reynolds zrobiło się głośno w 2002 roku, kiedy zdobyła złoty medal na Chelsea Flower Show. Jej projekt konkursowy zatytułowany "Tearmann sí - A Celtic Sanctuary", zdobył uznanie na całym świecie. Wejście do ogrodu zdobiła brama księżycowa, która prowadziła w dół ku czterem kamiennym tronom druidów rozmieszczonym wokół paleniska nad stawem. Na tej niewielkiej przestrzeni zasadzono wówczas 500 rodzimych irlandzkich roślin, a jednym z głównych widzów dzieła był książę Karol, regularny gość Chelsea Flower Show. 

Luciano Giubbilei

Luciano Giubbilei to architekt krajobrazu, który czasem o wiele bardziej ceni sobie podpowiedź pisarza, malarza, czy projektanta mody, niż drugiego architekta. Jak sam przyznał, cały czas stara się poszerzać swoje zainteresowania, bo dzięki temu jego projekty są zaskakujące. To, co jest dla niego najważniejsze w ogrodzie to faktura, forma i światło. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wysokobudżetowy ogród ma jedną radę – lepiej na początku zainwestować w dobre drzewo.

Fernando Caruncho

Ogród kosmosów to jeden z pierwszych projektów Fernando Caruncho, w którym pojawiły się rośliny jednoroczne. Wcześniej architekt stawiał przede wszystkim na gatunki wiecznie zielone, bo marzył o ogrodach, które się nie zmieniają. Jego plany szybko zweryfikowała rzeczywistość i jak wreszcie sam stwierdził: "Ogrody, podobnie jak ludzie, mają cykl – rodzą się, rosną, dojrzewają i umierają". By mógł to zrozumieć, jego własny ogród musiała zaatakować antraknoza. Dziś Caruncho docenia moc jednorocznych kwiatów, które pojawiają się tylko na chwilę.

Jane Porter 

Jane Porter to projektantka ogrodów, o której szczególnie głośno zrobiło się po Chelsea Flower Show 2022. Jej ogród zatytułowany "The Still Garden" został uhonorowany złotym medalem i odbił się szerokim echem w branży ogrodniczej. Kompozycje nasadzeń inspirowane szkockim pejzażem, które są dla Porter ponadczasowym symbolem dzieciństwa i przypominają jej o ukochanej ciotce z Guernsey, zachwyciły krytyków i hobbystów. 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Maria Orlova, Scott Webb, Lina Kivaka, Evgenia Basyrova, Skylar Kang / Pexels

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu