Pochrzyn chiński (Dioscorea polystachya syn. Dioscorea batatas) nazywany czasem ignamem lub batatem chińskim, należy do rodziny pochrzynowatych (Dioscoreaceae). W środowisku naturalnym występuje na górzystych terenach Japonii i Chin. Ze względu na swoje jadalne bulwy oraz właściwości lecznicze zyskała popularność także w innych regionach świata.
Jak wygląda pochrzyn chiński? Co to za roślina?
Ze względu na klimat w Polsce zazwyczaj jest traktowany jako roślina jednoroczna. Pochrzyn chiński to wieloletnie pnącze, które w optymalnych warunkach może osiągać wysokość nawet do 8 metrów, ale w umiarkowanym klimacie Polski dorasta do ok. 3 m. Roślina charakteryzuje się wijącymi się pędami, które owijają się wokół podpór, co czyni ją doskonałą ozdobą pergoli, altan czy murów. Liście są duże, sercowate, wydłużone, o ciemnozielonej barwie, co nadaje roślinie gęsty, bujny wygląd.
Roślina kwitnie latem, zazwyczaj w czerwcu i sierpniu, wydając drobne, biało-zielono-żółte kwiaty o przyjemnym zapachu przypominającym cynamon. Kwiaty są dwupienne, co oznacza, że roślina posiada osobne kwiaty męskie i żeńskie, co ułatwia zapylenie. Owocem pochrzynu jest trójskrzydlata torebka (przywodząca na myśl bulwkę) zawierająca uskrzydlone nasiona.
Wymagania uprawowe pochrzynu chińskiego
Pochrzyn chiński najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od silnych wiatrów. Preferuje gleby żyzne, dobrze zdrenowane i przepuszczalne, ale nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Lubi gleby umiarkowanie wilgotne, co oznacza, że nie powinna rosnąć w zbyt suchym podłożu, ale nadmiar wilgoci również może być szkodliwy.
Chociaż roślina jest częściowo mrozoodporna, w surowych zimowych warunkach może wymagać dodatkowego zabezpieczenia – zaleca się osłaniać roślinę na zimę, aby ochronić ją przed przemarznięciem.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rozmnażanie pochrzynu odbywa się poprzez bulwy lub nasiona. Bulwy można podzielić na mniejsze części i sadzić w glebie wiosną.
Jak dbać o pochrzyn?
Pochrzyn chiński wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia bulw. Roślina dobrze reaguje na nawożenie, zwłaszcza wiosną, gdy zaczyna intensywnie rosnąć. Zaleca się stosowanie nawozów organicznych lub wieloskładnikowych nawozów mineralnych.
W przypadku możliwości uprawy wieloletniej, wiosną warto przycinać pędy tuż nad ziemią, co pozwala roślinie lepiej się rozwijać i pobudza jej wzrost.
Na co może chorować pochrzyn?
Pochrzyn chiński jest rośliną stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, jednak czasami może być atakowany przez mszyce. Innymi potencjalnymi zagrożeniami są ślimaki, które mogą uszkadzać młode pędy i liście.
Zastosowanie pochrzynu w ogrodzie
Pochrzyn chiński ma szerokie zastosowanie zarówno jako roślina ozdobna, jak i użytkowa. W ogrodzie jest chętnie sadzony przy altanach, pergolach czy murach, gdzie pełni funkcję dekoracyjną dzięki swoim wijącym się pędom i bujnym liściom.
Najbardziej cenione są jednak jadalne bulwy, które są bogate w skrobię. Można je spożywać po upieczeniu lub ugotowaniu, a także wykorzystać jako składnik różnych potraw. Bulwy mają łagodny, orzechowy smak i mogą służyć jako zamiennik ziemniaków. Dodatkowo, bulwy pochrzynu chińskiego mają właściwości lecznicze i są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia problemów trawiennych oraz jako środek wzmacniający organizm.
Zdjęcia: kei u, Eastport_707, kikisora; hoshi; kikisora / AdobeStock