Winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus vitacea) to pnącze z rodziny winoroślowatych (Vitaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, ale jest też spotykany w środowisku naturalnym w wielu innych rejonach świata, w tym także w Polsce. Jest również uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.
Jak wygląda winobluszcz zaroślowy?
Winobluszcz zaroślowy rozwija elastyczne, długie pędy, osiągające nawet 20 m długości (przyrost roczny to ok. 1-2 m). Z węzłów na pędach wyrastają naprzemiennie duże, zielone, pierzaste liście złożone z 5 jajowatych listków o silnie ząbkowanych brzegach i z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Z węzłów u podstawy liści wyrastają też długie, wielokrotnie rozgałęzione wąsy czepne, za pomocą których pnącze wspina się po podporach. W przeciwieństwie do podobnego gatunku - winobluszczu pięciolistkowego, nie tworzy na wąsach przylg, dlatego może owijać się wokół podpory, ale nie będzie do niej przylegać. Dodatkowa cecha odróżniająca oba gatunki to błyszczące z wierzchu liście, które posiada winobluszcz zaroślowy.
Winobluszcz zakwita wiosną, wydając niepozorne, białozielone kwiaty, zebrane w gęste, groniaste kwiatostany. Po przekwitnieniu z kwiatów rozwijają się małe, zielone, kuliste owoce (jagody), które po dojrzeniu stają się granatowe.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie wymagania trzeba zapewnić i jak uprawiać winobluszcz?
Winobluszcz zaroślowy to roślina łatwa w uprawie. Może rosnąć na słonecznym lub pólcienistym stanowisku i na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie i przejściową suszę. Jest też w pełni mrozoodporny.
Winobluszcz zaroślowy może być rozmnażany przez podział, sadzonki pędowe, odkłady poziome i nasiona.
Jak pielęgnować winobluszcz zaroślowy?
Ponieważ rośnie bardzo szybko, wymaga systematycznego przycinania. Zabieg należy przeprowadzać na przedwiośniu (przed rozpoczęciem wegetacji) lub wczesnym latem, gdyż roślina cięta wiosną może wydzielać z ran sporo soku (tzw. roślina "płacze"). Cięcie poleca się wykonywać w rękawicach ochronnych, gdyż sok pnącza może powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.
Choroby i szkodniki winobluszczu zaroślowego
Winobluszcz zaroślowy jest dość odporny na choroby i szkodniki, jednak uprawiany w złych warunkach może być czasem porażany przez choroby grzybowe (np. mączniak prawdziwy) lub atakowany przez przędziorki.
Jak można zastosować winobluszcz zaroślowy w ogrodzie?
Winobluszcz zaroślowy ze względu na specyficzny sposób wspinania się po podporach ma nieco inne zastosowanie, niż dwa bardziej popularne gatunki czyli winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy. Nie będzie trzymał się na płaskich powierzchniach takich jak mury czy ściany, za to może piąć się po ażurowych kratkach i pergolach, a także dużych krzewach i gałęziach drzew. Pozbawiony podpory płoży się po ziemi, dlatego na skarpach i nasypach oraz na dużych przestrzeniach pozbawionych drzew i krzewów może pełnić rolę rośliny okrywowej.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
UWAGI!
Winobluszczu zaroślowego nie poleca się uprawiać na działkach znajdujących się w pobliżu łąk i lasów, gdyż pnącze jest inwazyjne i z łatwością przenika do środowiska naturalnego, stanowiąc poważne zagrożenie dla roślinności rodzimej (zagłusza inne gatunki roślin i posiada właściwości allelopatyczne, utrudniające ich rozwój).
Zdjęcia: Michael Mikscha/Wirestock Creators, jedibirol, Peter Vernon Morris, jojoo64 / AdobeStock