Suchodrzew chiński (Lonicera pileata) to niewysoki krzew z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Roślina pochodzi z Chin, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach jako krzew ozdobny.

Suchodrzew chiński dorasta do ok. 0,5-1 m wys. i tworzy cienkie, nagie lub pokryte delikatnymi włoskami, brunatne pędy. Są one liczne, szeroko rozpościerające się na boki i posiadają liczne, boczne, szerokie odgałęzienia. W górnej części pędy mają tendencję do przewieszania się na zewnątrz.

Największą ozdobą rośliny przez cały rok pozostają zimozielone, małe, lancetowate lub jajowate liście. Są one skórzaste, zielone i błyszczące. Ułożone na pędzie naprzeciwległymi parami w wyjątkowo równych, gęstych szeregach.

Suchodrzew kwitnie wiosną (V-VI), ale jego drobne, ukryte w gęstwinie pędów i liści, białe lub kremowe kwiaty, nie mają większej wartości ozdobnej, choć ładnie pachną. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w ciemne, fioletowo-niebieskie, połyskliwe, kuliste owocostany.

Wymagania i uprawa

Suchodrzew chiński w uprawie oczekuje słonecznego lub półcienistego, ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska i żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża, ale poradzi sobie też na każdej typowej glebie ogrodowej. Krzew dobrze znosi suszę, zanieczyszczone powietrze i cięcie.

Jego mrozoodporność jest natomiast bardzo umiarkowana (ok. -18/-20°C), dlatego roślinę, a w szczególności jej odmiany ozdobne, poleca się uprawiać w najcieplejszych rejonach kraju, zabezpieczając na zimę przed mrozem. Jeśli krzew zimą przemarznie, wiosną zwykle jednak dość dobrze się regeneruje.

Suchodrzew chiński nie wymaga cięcia. Jeśli jednak chcemy sprawić, aby krzew był gęstszy i mniej rozrośnięty, możemy wiosną skrócić jego pędy.

Suchodrzew najłatwiej rozmnożyć przez sadzonki zielne, pobierane z rośliny matecznej. Pędy stykające się z wilgotnym podłożem mogą ukorzeniać się samoistnie.

Zastosowanie

Suchodrzew chiński w ogrodzie sprawdza się przede wszystkim jako atrakcyjna, gęsta roślina okrywowa. Można z niego tworzyć też niskie, luźne, szerokie żywopłoty lub obwódki (np. ścieżki, kącika wypoczynkowego, murków czy ogrodowych schodów). Znakomicie prezentuje się także w ogródkach skalnych i żwirowych, a także w ogrodach japońskich. Ładnie wygląda w zestawieniu z ozdobnymi krzewami (np. derenie, kaliny, tawuły) i trawami (miskanty).

Wybrane odmiany

  • 'Moss Green' – szeroki, ale niski krzew o żywo zielonych liściach, wys. ok. 0,5 m
  • 'Variegata' – liście zielone z kremowobiałą obwódką, wys. ok. 1,5 m


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Chhe/Wikimedia Commons