Barbula klandońska (Caryopteris ×clandonensis) znana pod nazwą kariopteris angielski, to niewielki krzew liściasty z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Roślina ta pochodzi z Azji Wschodniej. Powstała z krzyżówki gatunków: barbuli szarej oraz barbuli macedońskiej.

Krzew dorasta do 60-100 cm wysokości. Ma półkolisty, symetryczny pokrój. Liście barbuli są ozdobne i zależne od odmiany – mogą być zielone, szarawe, żółte i dwukolorowe np. żółto-zielone czy biało-zielone.

Kariopteris wytwarza charakterystyczne, niebieskie, jasnotowate kwiaty w kątach liści. Pojawiają się one jedynie na pędach jednorocznych. Barbula jest rośliną nektarodajną, często odwiedzaną przez "jesiennych" zapylaczyKwitnie od końca sierpnia do pierwszych, większych, październikowych mrozów. 

Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Nie jest specjalnie wymagająca jeśli chodzi o podłoże, choć powinniśmy zapewnić jej lekko piaszczystą, przepuszczalną i lekko zasadową glebę. Barbula dobrze znosi suszę.

Roślina niestety nie jest mrozoodporna i łatwo przemarza w Polsce – powinniśmy przed zimą dobrze ją okrywać, np. kopczykami z liści (podobnie jak niektóre budleje). Wiosną zalecamy mocne przycięcie – roślina bardzo dobrze odrasta, odbija z korzeni.

Krzew można rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe albo z siewu.

Zastosowanie

Barbulę klandońską sadzi się na ciepłych, słonecznych rabatach. Dobrze wygląda w ogrodach przydomowych sąsiadując z roślinami o barwach czerwonych i żółtych.

Można ją również uprawiać w donicach, które na zimę chowamy do pomieszczenia.

Ciekawe odmiany

  • 'Summer Sorbet' – piękne, żółto-zielone liście
  • 'Worcester Gold' – odmiana o żółtawych, cienkich liściach, nieco odporniejsza na mróz
  • 'White Surprise' – liście o białej obwódce
  • 'Dark Knight' – bardzo gęste, fioletowe kwiaty i ciemnozielone liście (1 zdjęcie)
  • 'Kew Blue' – krzew niski, szarawe liście, jasnofioletowe kwiaty (2 zdjęcie)
  • 'Longwood Blue' – ciemny odcień kwiatów i jasnozielone liście (3 zdjęcie)
  • 'First Choise' – żółtawe liście (4 zdjęcie)


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: F. D. Richards/CC BY-SA 2.0/Flickr, iVerde, Jim, the Photographer/CC BY 2.0/Flickr