Róża girlandowa (Rosa majalis) czasem spotykana pod nazwą róża cynamonowa, to kwitnący krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek występuje naturalnie w Europie Północnej i Wschodniej (w tym także na nielicznych stanowiskach w Polsce), gdzie najchętniej zasiedla obrzeża lasów, polany, zarośla i okolice zbiorników wodnych, ale bywa także uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.
Wygląd róży girlandowej
Róża girlandowa to dzika róża botaniczna, która może dorastać do ok. 1,5-2 m wys. Tworzy długie, brunatne, rozgałęzione, łukowato przewieszające się w górnej części na kształt girland pędy (stąd nazwa gatunkowa), pokryte wyrastającymi naprzemianlegle dużymi, pierzastymi liśćmi, złożonymi z 5-7 owalnych, ząbkowanych na brzegach listków z wyraźnie widoczną na blaszce siateczką nerwów (liście wydają się być karbowane). Liście z wierzchu są zielone, a od spodu szarozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor żółtopomarańczowy. Na pędach, zwykle tuż pod liśćmi, wyrastają dość duże, pojedyncze lub podwójne, zakrzywione, ostre kolce z szeroką podstawą.
Róża girlandowa zakwita wczesnym wiosną (V-VII), wydając bardzo liczne, pojedyncze, pachnące, duże, pięciopłatkowe, ciemnoróżowe kwiaty o dużych, szeroko rozłożonych na boki płatkach otaczających dno kwiatowe wypełnione licznymi, dużymi, okalającymi słupek pręcikami, zakończonymi dużymi, żółtymi pylnikami. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w charakterystyczne, duże, czerwone, pękate, kuliste, mięsiste owoce pozorne, wypełnione żółtymi, kanciastymi, owłosionymi nasionami (orzeski). Krzew nie powtarza kwitnienia.
Róża girlandowa tworzy rozbudowany, głęboki system korzeniowy z licznymi, czasem bardzo długimi rozłogami, dzięki którym rozrasta się w duże kępy (może być bardzo ekspansywna).
Wymagania uprawowe róży girlandowej
Róża girlandowa preferuje słoneczne lub półcieniste, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowiska i żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Krzew dobrze znosi niskie temperatury i może być uprawiany na terenie całego kraju.
Róża girlandowa dobrze rozmnaża się przez odrosty korzeniowe, ale gatunek może być też rozmnażany za pomocą nasion.
Pielęgnacja
Róża ta nie wymaga specjalnego nawożenia – wystarczy wiosenne ściółkowanie kompostem lub lekkie zasilenie nawozem organicznym. Podlewanie powinno być umiarkowane, szczególnie w pierwszym sezonie po posadzeniu.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Cięcie nie jest konieczne, ponieważ roślina naturalnie formuje elegancko przewieszające się, "girlandowe" pędy, jednak usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudza do lepszego wzrostu.
Choroby i szkodniki
Róża girlandowa uważana jest za roślinę stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, choć jej młode pędy i pąki kwiatowe czasami bywają atakowane przez mszyce.
Zastosowanie róży girlandowej
Róża girlandowa ze względu na bardzo ekspansywny charakter, nadaje się do uprawy głównie w dużych ogrodach i parkach (w mniejszych ogrodach warto stosować bariery korzeniowe). Można z niej tworzyć nieprzebyte, gęste, nieformowane żywopłoty obronne lub wykorzystywać do umacniania skarp, murków i nasypów. Dobrze wygląda w ogrodach leśnych, naturalistycznych i wiejskich. Ozdobne odmiany krzewu można też sadzić w dużych donicach zdobiących taras lub ogrodowe patio.
Owoce róży girlandopwej mają zastosowanie w ziołolecznictwie. Płatki kwiatowe i owoce stanowią też wartościowy surowiec na przetwory.
Popularne odmiany róży girlandowe
- 'Plena' – odmiana o pełnych, różowych kwiatach, których środek wypełniony jest mniejszymi płatkami niż płatki zewnętrze
Ciekawostki o róży girlandowej
Ze względu na charakterystyczną, brunatną, przypominającą kolor lasek cynamonu barwę młodych pędów, róża bywa też nazywana różą cynamonową.
Zdjęcia: Marc / AdobeStock