Trzmielina niska Euonymus nanus

Euonymus nanus trzmielina niska
Trzmielina niska (Euonymus nanus) | To wyjątkowy, niewielki krzew, który idealnie sprawdzi się jako roślina okrywowa lub na niskie żywopłoty. Jej odporność na suszę i niskie wymagania glebowe sprawiają, że świetnie rośnie nawet w trudniejszych warunkach. Ozdobą trzmieliny niskiej są nie tylko jej małe, zielone liście, które zimą przebarwiają się na czerwonobrunatny kolor, ale także dekoracyjne, kuliste owoce, które nadają jej charakteru. Doskonale sprawdzi się zarówno na skalniakach, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Dekoracyjność: owoce, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: luźne, pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: luźny, rozłożysty, krzaczkowaty
Wysokość: ok. 1 m
Okres kwitnienia: V, VI
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: pod koronami drzew, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Trzmielina niska (Euonymus nanus) to niewysoki krzew z rodziny dławiszowatych (Celastraceae). Naturalnie występuje w Europie Wschodniej i w Azji, ale jest też uprawiany w winnych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda trzmielina niska i co ją charakteryzuje?

Trzmielina niska dorasta do ok. 1 m wysokości i posiada rozłożysty, nieregularny, luźny pokrój. Rozwija liczne, długie, słabo rozgałęzione, częściowo wzniesione i sztywne, częściowo miękkie i pokładające się pędy, które po zetknięciu z podłożem łatwo się ukorzeniają. Liście rośliny układają się na pędzie naprzemiennie i są małe, siedzące, wąskie, wydłużone oraz lekko wywinięte do dołu. W sezonie pozostają zielone, natomiast zimą przebarwiają się na kolor czerwonobrunatny.

Trzmielina niska zakwita wiosną (V-VI), wydając pojedyncze, drobne, czerwonobrunatne, gwiazdkowe kwiaty, zebrane po kilka na cienkich, długich łodyżkach w luźne, wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w dekoracyjne owoce (pestkowce). Zwisają one na długich szypułkach, są kuliste, mięsiste, otoczone dużą, różową, pękatą, skórzastą torebką. Owoce zawierają brązowe nasiona i są okryte pomarańczową osnówką.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jakie są wymagania i jak uprawiać trzmielinę niską?

Trzmielina niska preferuje w uprawie słoneczne lub półcieniste stanowiska oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby o obojętnym odczynie pH, jednak poradzi sobie też w większym cieniu i na przeciętnej glebie ogrodowej. Dobrze znosi przejściową suszę i jest w pełni mrozoodporna (nie wymaga zimowego okrycia).

Trzmielina niska może być rozmnażana przez sadzonki pędowe, odkłady i odrosty korzeniowe, a gatunek również przez nasiona.

Pielęgnacja trzmieliny

Trzmielina niska wymaga umiarkowanego podlewania – dobrze znosi przejściowe okresy suszy, ale regularne nawadnianie sprzyja jej lepszemu wzrostowi, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Nawożenie nie jest konieczne, jednak wiosną można zastosować nawozy uniwersalne.

Aby utrzymać zwarty pokrój, zaleca się regularne przycinanie rośliny, co nie tylko poprawia jej wygląd, ale też sprzyja zagęszczaniu się pędów.

Choroby i szkodniki trzmieliny

Trzmielina niska rzadko sprawia problemy w uprawie, jednak osłabione rośliny uprawiane na złych stanowiskach mogą być czasem porażone przez choroby grzybowe (np. mączniak prawdziwy).

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Jak zastosować trzmielinę niską w ogrodzie i donicy?

Trzmielina niska ma w ogrodzie wiele zastosowań. Może być wykorzystywana jako roślina okrywowa (tworzy dość luźną darń) lub przeznaczona na niskie żywopłoty i obwódki. Nadaje się też do uprawy na skalniakach, murkach i w ogródkach żwirowych, a także w ogrodach orientalnych. Ze względu na niewielkie rozmiary, może być także sadzona w pojemnikach na balkonach, tarasach i ogrodowym patio.

Wybrane odmiany trzmieliny niskiej

  • 'Turkestanicus' – krzew o bardziej zwartym, gęstym pokroju i sztywniejszych pędach niż gatunek, wys ok. 0,5-0,8 m

Zdjęcia: kazakovmaksim / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści