Lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica) to nieduże drzewo z rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Gatunek pochodzi z Azji (m.in. z Chin), ale w postaci odmian jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna. Uznany jest przy tym za jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących, a z powodu podobieństw jego kwiatów do kwiatów lilaka, nazywany też często "bzem południa".
Jak wygląda lagerstremia indyjska?
Lagerstremia indyjska dorasta w naturze do ok. 8 m wys, jednak w naszym klimacie zwykle nie przekracza 4 m wys. Roślina ma postać niedużego drzewa o gęstej, kulistej koronie lub okazałego, gęstego, rozłożystego krzewu. Tworzy liczne, słabo rozgałęzione pędy, pokryte brązowo-czerwoną korowiną i parami niedużych, owalnych, skórzastych, błyszczących liści, układających się w jednej płaszczyźnie. Liście przebarwiają się jesienią na żółto.
Lagerstremia indyjska zakwita wiosną i może kwitnąć aż do jesieni (VI/VII-IX/X). Roślina rozwija nieduże kwiaty o pięciu silnie pofałdowanych, barwnych płatkach. Kwiaty zebrane są na szczycie pędów w okazałe, duże, gęste wiechowate kwiatostany. Pomiędzy płatkami widoczne są duże, żółte pylniki, osadzone na długich pręcikach.
Wymagania uprawowe lagerstremii indyjskiej
Lagerstremia nie jest trudna w uprawie, ale z racji swojego pochodzenia ma określone wymagania. Najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru, ciepłych stanowiskach i żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych glebach, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Ponieważ posiada umiarkowana mrozoodporność (do ok. -18°C), polecana jest do całorocznej uprawy w gruncie głównie w cieplejszych rejonach kraju (w surowe zimy może częściowo przemarzać).
Roślinę można też uprawiać w donicy i przenosić ją na okres zimy do widnego, chłodnego, ale zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia.
Jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać?
Lagerstremia kwitnie na pędach tegorocznych (wydanych w danym roku), dlatego ważnym zabiegiem w jej uprawie jest systematyczne, coroczne ciecie, które należy przeprowadzić wiosną, po minięciu silniejszych przymrozków (k. IV-pocz. V).
Młode egzemplarze trzeba okrywać na zimę włókniną lub słomianymi matami, a glebę wokół ich podstawy ściółkować grubą warstwą kory.
Choroby i szkodniki mogące szkodzić lagerstremii indyjskiej
Lagerstremia indyjska na ogół nie sprawia problemów w uprawie, jednak czasami może być atakowana przez szkodniki (głównie mszyce) lub porażana przez choroby grzybowe (np. plamistość liści, mączniak prawdziwy).
Zastosowanie lagerstremii indyjskiej w ogrodzie
W ogrodzie lagerstremia indyjska najpiękniej prezentuje się jako soliter na trawniku lub na tle jasnej ściany domu, choć może być też komponowana z innymi drzewami i krzewami ozdobnymi. Doskonale nadaje się też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Może być również wykorzystywana do tworzenia drzewek typu bonsai.
Jakie odmiany lagerstremii indyjskiej wybrać?
- 'Petite Orchid' – kwiaty liliowo-fioletowe, wys ok. 2-3 (4) m
- 'Petite Red' – kwiaty czerwone, wys ok. 5-6 m
- 'Pixie White' – kwiaty białe, wys ok. 2-4 m
- 'Rhapsody in Pink' – kwiaty jasnoróżowe, wys ok. 3 m
- 'Red Hot' – kwiaty jaskrawoczerwone, wys ok. 3 m
Gdzie można kupić lagerstremie?
Sadzonki lagerstremii indyjskiej są dostępne w niektórych sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Wygodniejszym i szybkim rozwiązaniem jest zakup online, dzięki czemu otrzymamy roślinę bez wychodzenia z domu. Decydując się na to rozwiązanie warto wybierać sprawdzone źródła i rzetelnych sprzedawców. Roślinę kupisz np. w:
Zdjęcia: Marc, fabrizio, ccarax