Lipa srebrzysta Tilia tomentosa

Lipa stebrzysta Tilia tomentosa
Lipa srebrzysta (Tilia tomentosa) | To drzewo łączące w sobie wyjątkowy urok i praktyczność. Zależnie od odmiany ozdobnej, roślina może osiągać różną wielkość, ale zwykle jest to duże drzewo z gęstą, regularną koroną. Posiada ozdobne sercowate, dwukolorowe liście oraz przyciągające pszczoły, pachnące urocze letnie kwiaty. Jest odporna na suszę, zanieczyszczenie i mróz, przez co to idealny wybór. Dowiedz się, jak uprawiać lipę srebrzystą i jakie ma wymagania, by stała się roślinnym "srebrnym skarbem" Twojego ogrodu.
Posłuchaj
00:00
1
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: drobne, pachnące, kuliste
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: orzechy
Pokrój: wyprostowany
Przydatność do spożycia: kwiaty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 20-30 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Korona: owalna, regularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: szpalery, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, ogrody przydomowe, duże ogrody, parki, zieleń miejska, roślina lecznicza, ogrody wiejskie
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Lipa srebrzysta (Tilia tomentosa), nazywana też lipą węgierską, to duże drzewo z rodziny ślazowatych (Malvaceae). Naturalnie występuje w południowo-wschodniej Europie oraz w Zachodniej Azji, ale uprawiane jest też w innych rejonach świata.

Jak wygląda i czym się wyróżnia lipa srebrzysta?

Lipa srebrzysta może dorastać do ok. 20-30 m wys. Drzewo posiada gruby, prosty, gładki pień, pokrywający się z czasem spękaną korowiną (bywa też wielopniowe) i tworzy gęstą, regularną, początkowo stożkowatą, później owalną koronę. Młode pędy są jasnozielone i owłosione, starsze nagie. Lipa posiada też charakterystyczne, osadzone na długich ogonkach, sercowate, dwukolorowe liście, które z wierzchu są ciemnozielone, a od spodu pokryte srebrzystobiałym kutnerem. Jesienią liście długo pozostają na pędach, a przed opadnięciem przebarwiają się na żółto.

Lipa kwitnie latem (VII-VIII), rozwijając małe, jasnożółte, pachnące, miododajne kwiaty zebrane w wierzchotkowate kwiatostany osadzone na długich, zwisających łodyżkach (z daleka kwiatostany przypominają najeżone kulki).

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w małe, twarde, kuliste owoce (orzeszki), pokryte szarym kutnerem. Owoce zebrane są w pęczki na długich szypułkach i zaopatrzone w jedno, szerokie, wydłużone skrzydełko.

Jakie są wymagania lipy srebrzystej? Jakiego miejsca potrzebuje?

Lipa srebrzysta w uprawie preferuje cieple, osłonięte, słoneczne stanowiska i średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby. Jest odporna suszę, suche powietrze i zanieczyszczenia miejskie, a także dostatecznie mrozoodporna (znosi mróz do ok -21°/-26°C).

Gatunek można rozmnażać za pomocą siewu nasion (na skiełkowanie można czekać nawet do dwóch lat), natomiast odmiany przez sadzonki pędowe i szczepienie.

Pielęgnacja lipy srebrzystej

Lipa srebrzysta ze względu na swój atrakcyjny, gęsty, regularny pokrój nie wymaga cięcia, jeśli jednak chcemy skrócić jej zbyt wybujałe pędy, zabieg najlepiej przeprowadzić w okresie uśpienia drzewa (XI-II). W tym czasie można też wykonać cięcie sanitarne, polegające na usunięciu pędów chorych, uszkodzonych czy zdeformowanych.

Po całkowitym ścięciu, drzewo daje liczne odrośla i przybiera formę dużego, wielopniowego krzewu.

Które szkodniki i choroby zagrażają lipie srebrzystej?

Lipa srebrzysta jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, ale oczywiście może być atakowana przez np.: mszyce i czerwce, które uszkadzają liście i korę, oraz przez owady żerujące na liściach, takie jak gąsienice, które mogą prowadzić do opadania liści.

Zastosowanie lipy srebrzystej w ogrodzie – gdzie ją sadzić?

Lipa srebrzysta to doskonałe drzewo miejskie, które dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza i suszę. Pięknie prezentuje się w zielni miejskiej, parkach i dużych ogrodach. Najefektowniej wygląda posadzone jako soliter, ale może też tworzyć szpalery wzdłuż drogi. Niższe odmiany można sadzić w ogrodach przydomowych.

Lipa srebrzysta, choć nie tak popularna w zielarstwie jak lipa drobnolistna, również znajduje swoje zastosowanie w naturalnych metodach leczenia. Kwiaty lipy, cenione za swoje właściwości uspokajające, przeciwgorączkowe i wspomagające pot, są wykorzystywane w naparach i herbatkach ziołowych. Te aromatyczne napoje, polecane przy przeziębieniach i grypie, pomagają łagodzić objawy, takie jak gorączka, kaszel czy bóle gardła, przyczyniając się do szybszej regeneracji organizmu. Dodatkowo, zastosowanie lipy w zielarstwie rozciąga się na uspokajanie nerwów i pomoc w zaburzeniach snu, co czyni ją cennym składnikiem mieszankach ziołowych mających na celu poprawę ogólnego samopoczucia i zdrowia.

Wybrane odmiany lipy srebrzystej

  • 'Silver Globe' – korona kulista, ok. 3-5 m wys
  • 'Pendula' – odm. o płaczącym pokroju i zwisających, bocznych pędach, ok. 15-20 m wys
  • 'Brabant' – korona gęsta, szerokostożkowa, ok. 15-20 m wys
  • 'Varsaviensis' – regularna, gęsta, stożkowa korona, ok. 20 m wys

Ciekawostki o lipie srebrzystej

Kwiaty tego gatunku lipy były uważane za trujące dla pszczół ze względu na znajdowane pod drzewami martwe owady, jednak badania tego nie potwierdziły.


Zdjęcia: guentermanaus, progarten, nahhan / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści