Logo
Logo

Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)

Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) | To imponujące drzewo, które ma rozłożystą koronę i wyjątkowe, mocne, kręte konary. Szarawa, łuszcząca się korowina i charakterystyczne, deskowato rozszerzające się nasady korzeni dodają mu niepowtarzalnego uroku. Kwitnie wczesną wiosną, prezentując drobne, czerwono-różowe kwiaty, które przekształcają się w orzeszki otoczone pergaminowym skrzydełkiem. Uprawa wiązu szypułkowego nie jest skomplikowana, a roślina jest dodatkowo odporna na mrozy oraz zanieczyszczenia powietrza. Dowiedz się więcej o tym fascynującym drzewie.
 • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
 • Gleba: każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
 • Kolor kwiatów: żółte, czerwone
 • Kwiatostan: wiechowaty
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Owoce: oskrzydlona torebka, orzechy
 • Pokrój: luźny, wzniesiony, rozłożysty
 • Wysokość: 30-40 m
 • Okres kwitnienia: III, IV
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Korona: nieregularna, owalna, zaokrąglona
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba stale wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: szpalery, nasadzenia naturalistyczne, duże ogrody, parki, zieleń miejska
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki Gdzie kupić?

  Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis), znany też jako limak, to gatunek dużego drzewa z rodziny wiązowatych. Naturalnie występuje w Europie, w tym także w Polsce, gdzie jest powszechny i uznawany za gatunek rodzimy. Najchętniej zasiedla żyzne, głębokie, zasobne w składniki pokarmowe gleby i wilgotne, a nawet mokre stanowiska w pobliżu zbiorników wodnych i potoków.

  Jak wygląda wiąz szypułkowy?

  Wiąz szypułkowy jest okazałym, dorastającym do 30-40 m wysokości drzewem o szerokiej, gęstej, kopulastej w górnej części koronie i mocnych, rozłożystych, nieregularnie powykrzywianych konarach. Pień drzewa pokrywa szarawa korowina, która z wiekiem łuszczy się płatami. Łatwo też tworzą się na nim odrośla. Charakterystyczne dla gatunku są również deskowato rozszerzające się nasady korzeni głównych u starszych egzemplarzy, które bywają nawet kojarzone ze słoniową stopą. Pokrywające pędy liście mają silnie asymetryczną podstawę i mocno ząbkowane brzegi oraz wyraźnie zaznaczone na blaszce unerwienie. Liście z wierzchu są błyszczące i gładkie, od spodu natomiast matowe i lekko omszone.

  Wiąz kwitnie wczesną wiosną (III-IV), rozwijając niewielkie, czerwono-różowe kwiaty, osadzone na długich, zwisających szypułkach (cecha charakterystyczna, odróżniająca gatunek od innych wiązów) i zebrane w niewielkie pęczki. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owoce (skrzydlaki), majce postać orzeszka otoczonego pergaminowym, owalnym, orzęsionym skrzydełkiem. Owocostany zebrane są w pęczki i osadzone na długich, zwisających szypułkach. Drzewo wcześnie wchodzi w okres owocowania, bo już w wieku 10-15 lat.

  Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące
  Przeczytaj także
  Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące

  Wymagania i uprawa wiązu szypułkowego

  Wiąz szypułkowy jest drzewem dość wymagającym. Najlepiej rośnie na ciepłych, półcienistych stanowiskach i żyznych, próchniczych, głębokich, zasobnych w substancje pokarmowe, stale wilgotnych, a nawet mokrych glebach (dobrze znosi okresowe zalewanie). Poradzi sobie jednak też w większym cieniu i na nieco słabszym podłożu. Ze względu na mocny system korzeniowy, dobrze zniesie również przejściową suszę.

  Gatunek jest w pełni mrozoodporny, dlatego może być uprawiany na terenie całego kraju. Jest też odporny na zanieczyszczenia powietrza i silne wiatry (posiada mocny system korzeniowy, a konary nie ą podatne na złamania), wiec może być sadzony także w miastach.

  Drzewo można rozmnażać przez nasiona (maja krótką żywotność) lub zdrewniałe sadzonki pędowe.

  Choroby i szkodniki wiązu

  Wiąz szypułkowy nie jest szczególnie podatny na choroby i szkodniki, a także mało wrażliwy na groźną, holenderską chorobę wiązów (grafiozę). Drzewo mogą czasami natomiast atakować mszyce.

  Zastosowanie wiązu szypułkowego w ogrodzie

  Wiąz szypułkowy z powodu swoich okazałych rozmiarów najlepiej nadaje się do sadzenia w dużych ogrodach i parkach oraz zieleni miejskiej, a także na terenach podmokłych, trudnych do zagospodarowania przez inne drzewa. Bywa też sadzony w formie przydrożnego szpaleru, szczególnie cennego ze względu na swoją wytrzymałość na wiatry.

  Ciekawostki o wiązie szypułkowym

  Wiąz szypułkowy ze względu na swój gęsty, kopulasty pokrój i masywną podstawę pnia ma opinię drzewa mrocznego i tajemniczego, roztaczającego wokół siebie ponury klimat, kojarzony ze starymi dworami i przerażającymi horrorami (np. „Koszmar z ulicy wiązów”).

  Gdzie kupić sadzonki wiązu szypułkowego?

  Kupno wiązu szypułkowego najlepiej rozpocząć od odwiedzenia renomowanych szkółek ogrodniczych lub sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży drzew. Poniżej znajdziesz kilka linków do polskich sklepów internetowych, gdzie możesz nabyć wiąz szypułkowy:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Schmutzler-Schaub, Daelin, Heiko Küverling, Henri Koskinen / AdobeStock

  Autor
  Wiąz szypułkowy
  Wiąz szypułkowy
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.