Hoja różowa Hoya carnosa

Hoja różowa (Hoya carnosa) | To klejnot wśród domowych roślin, zachwycający woskowymi liśćmi i gwiazdkowatymi kwiatami, które przemieniają każde wnętrze w egzotyczną oazę. Ta niewymagająca i łatwa w uprawie roślina doniczkowa jest idealnym wyborem dla zapracowanych miłośników zieleni, pragnących dodać swoim przestrzeniom odrobiny tropikalnego blasku bez konieczności skomplikowanej pielęgnacji. Odkryj, jak hoja różowa może wnieść do Twojego domu nie tylko estetyczne piękno, ale i odporność na błędy w pielęgnacji, stając się niezastąpionym elementem dekoracyjnym.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
8
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: pnącze, pokładający się
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Zapach: kwiaty
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Hoja różowa (Hoya carnosa), nazywana też wokownicą to pnącze z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Gatunek pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji (min. z Chin), ale jest też uprawiany w wielu rejonach świata jako roślina doniczkowa. W Polsce to bardzo dobrze znana i popularny gatunek do uprawy w domu.

Jak wygląda hoja różowa i czym się wyróżnia?

Hoja różowa to pnącze wytwarzające długie, elastyczne, z czasem drewniejące pędy, które mogą osiągać kilka metrów długości. Pędy pokryte są naprzeciwległymi parami dużych, szerokolancetowatych, mięsistych, całobrzegich, skórzastych, ciemnozielonych liści o gładkiej, błyszczącej blaszce z widocznymi na powierzchni jaśniejszymi cętkami (liście wyglądają jak woskowane, stąd nazwa zwyczajowa rośliny). Liście osadzone są na krótkich, sztywnych ogonkach i wyrastają na pędzie w pewnych odstępach.

W okresie wegetacyjnym (IV-X), roślina może kiwnąć kilkukrotnie, wydając drobne, białoróżowe, gwiazdkowe, mięsiste kwiaty, zebrane w kątach liści po kilkanaście w płaskie, zwisające baldachy, osadzone na krótkopędach. Kwiaty są wyjątkowo mocno pachnące, a ich zapach najmocniejszy jest wieczorem. Jeśli jednak hoja ma powtórzyć kwitnienie i każdego roku kwitnąć obficie, krótkopędów z przekwitniętymi kwiatonami nie wolno obcinać (kwiaty same opadną), bo to na nich będą tworzyć się kolejne kwiaty.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagania i uprawa hoi różowej w domu

Hoja różowa to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Oczekuje półcienistego stanowiska z rozproszonym światłem i umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego podłoża. Preferuje też nieco przyciasne doniczki, gdyż wtedy lepiej rośnie i obficiej kwitnie.

Hoja różowa nie oczekuje okresu spoczynku, dlatego przez cały rok może pozostać w mieszkaniu. Lepiej jednak będzie rosła, jeśli zimą zapewnimy jej niższe temperatury (ok. 10-15°C).

Hoja różowa może być rozmnażana przez podział dorosłych egzemplarzy lub sadzonki pędowe, ukorzeniane w wodzie.

Pielęgnacja hoi różowej w doniczce

W sezonie wegetacyjnym powinna być podlewana częściej, zimą natomiast rzadziej, nigdy jednak podłoże w jej doniczce nie może być mokre, gdyż jest bardzo wrażliwa na zalanie i lepiej znosi suszę niż nadmiar wody.

Ważne jest regularne, ale umiarkowane nawożenie w okresie wzrostu, używając rozcieńczonego nawozu dla kwitnących roślin co 2-4 tygodnie.

Odpowiednia pielęgnacja obejmuje także sporadyczne przycinanie, przesadzanie co 2-3 lata dla zapewnienia przestrzeni do wzrostu.

Szkodniki i choroby

Hoja różowa jest na ogół dość odporna na choroby i szkodniki, ale rośliny uprawiane w nieodpowiednich warunkach (np. w zbyt mokrej ziemi) mogą zostać porażone przez choroby grzybowe (np. szarą pleśń) lub zaatakowane przez wełnowce. W razie zauważenia niepokojących objawów, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin oraz poprawić roślinie warunki uprawowe.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Gdzie ustawić hoję różową – jak można ją zastosować?

Hoja różowa to efektowne i mało wymagające pnącze, które może być uprawiane w wiszącej lub stojącej doniczce jako soliter. Pędy rośliny mogą swobodnie zwieszać się z donicy w dół (warto je zawijać, bo mogą stać się zbyt długie) lub wspierać na ozdobnych kratkach i podporach. Hoję warto uprawiać w mieszkaniu jednak nie tylko z powodu jej walorów ozdobnych i pachnących kwiatów, ale też ze względu na zdolność rośliny do oczyszczania powietrza z toksyn (np. benzen, ksylen, formaldehyd), emitowanych przez meble, wykładziny czy tapety.

Wybrane odmiany hoi różowej

  • 'Compacta' – niska odmiana o zielonych, poskręcanych liściach
  • 'Compacta Variegata' – niska odmiana o zielonych, poskręcanych i biało obrzeżonych liściach
  • 'Tricolor' – odmiana o kremowozielonych liściach, w młodym wieku z różowymi przebarwieniami (zdjęcie 4)
  • 'Krimson Queen' – liście zielone z kremowym obrzeżem, młode liście kremowe lub kremoworóżowe
  • 'Variegata' – liście zielone z kremowobiałym obrzeżem
  • 'Flamingo Dream' – liście zielone z kremowym obrzeżem, młode liście zielonoróżowe z ciemnoczerwonym obrzeżem


Zdjęcia: Irina, Борис Масюра, Andrea, jobrestful / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści