Hoja różowa (Hoya carnosa), nazywana też wokownicą to pnącze z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Gatunek pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji (min. z Chin), ale jest też uprawiany w wielu rejonach świata jako roślina doniczkowa. W Polsce to bardzo dobrze znana i popularny gatunek do uprawy w domu.
Jak wygląda hoja różowa i czym się wyróżnia?
Hoja różowa to pnącze wytwarzające długie, elastyczne, z czasem drewniejące pędy, które mogą osiągać kilka metrów długości. Pędy pokryte są naprzeciwległymi parami dużych, szerokolancetowatych, mięsistych, całobrzegich, skórzastych, ciemnozielonych liści o gładkiej, błyszczącej blaszce z widocznymi na powierzchni jaśniejszymi cętkami (liście wyglądają jak woskowane, stąd nazwa zwyczajowa rośliny). Liście osadzone są na krótkich, sztywnych ogonkach i wyrastają na pędzie w pewnych odstępach.
W okresie wegetacyjnym (IV-X), roślina może kiwnąć kilkukrotnie, wydając drobne, białoróżowe, gwiazdkowe, mięsiste kwiaty, zebrane w kątach liści po kilkanaście w płaskie, zwisające baldachy, osadzone na krótkopędach. Kwiaty są wyjątkowo mocno pachnące, a ich zapach najmocniejszy jest wieczorem. Jeśli jednak hoja ma powtórzyć kwitnienie i każdego roku kwitnąć obficie, krótkopędów z przekwitniętymi kwiatonami nie wolno obcinać (kwiaty same opadną), bo to na nich będą tworzyć się kolejne kwiaty.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa hoi różowej w domu
Hoja różowa to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Oczekuje półcienistego stanowiska z rozproszonym światłem i umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego podłoża. Preferuje też nieco przyciasne doniczki, gdyż wtedy lepiej rośnie i obficiej kwitnie.
Hoja różowa nie oczekuje okresu spoczynku, dlatego przez cały rok może pozostać w mieszkaniu. Lepiej jednak będzie rosła, jeśli zimą zapewnimy jej niższe temperatury (ok. 10-15°C).
Hoja różowa może być rozmnażana przez podział dorosłych egzemplarzy lub sadzonki pędowe, ukorzeniane w wodzie.
Pielęgnacja hoi różowej w doniczce
W sezonie wegetacyjnym powinna być podlewana częściej, zimą natomiast rzadziej, nigdy jednak podłoże w jej doniczce nie może być mokre, gdyż jest bardzo wrażliwa na zalanie i lepiej znosi suszę niż nadmiar wody.
Ważne jest regularne, ale umiarkowane nawożenie w okresie wzrostu, używając rozcieńczonego nawozu dla kwitnących roślin co 2-4 tygodnie.
Odpowiednia pielęgnacja obejmuje także sporadyczne przycinanie, przesadzanie co 2-3 lata dla zapewnienia przestrzeni do wzrostu.
Szkodniki i choroby
Hoja różowa jest na ogół dość odporna na choroby i szkodniki, ale rośliny uprawiane w nieodpowiednich warunkach (np. w zbyt mokrej ziemi) mogą zostać porażone przez choroby grzybowe (np. szarą pleśń) lub zaatakowane przez wełnowce. W razie zauważenia niepokojących objawów, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin oraz poprawić roślinie warunki uprawowe.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Gdzie ustawić hoję różową – jak można ją zastosować?
Hoja różowa to efektowne i mało wymagające pnącze, które może być uprawiane w wiszącej lub stojącej doniczce jako soliter. Pędy rośliny mogą swobodnie zwieszać się z donicy w dół (warto je zawijać, bo mogą stać się zbyt długie) lub wspierać na ozdobnych kratkach i podporach. Hoję warto uprawiać w mieszkaniu jednak nie tylko z powodu jej walorów ozdobnych i pachnących kwiatów, ale też ze względu na zdolność rośliny do oczyszczania powietrza z toksyn (np. benzen, ksylen, formaldehyd), emitowanych przez meble, wykładziny czy tapety.
Wybrane odmiany hoi różowej
- 'Compacta' – niska odmiana o zielonych, poskręcanych liściach
- 'Compacta Variegata' – niska odmiana o zielonych, poskręcanych i biało obrzeżonych liściach
- 'Tricolor' – odmiana o kremowozielonych liściach, w młodym wieku z różowymi przebarwieniami (zdjęcie 4)
- 'Krimson Queen' – liście zielone z kremowym obrzeżem, młode liście kremowe lub kremoworóżowe
- 'Variegata' – liście zielone z kremowobiałym obrzeżem
- 'Flamingo Dream' – liście zielone z kremowym obrzeżem, młode liście zielonoróżowe z ciemnoczerwonym obrzeżem
Zdjęcia: Irina, Борис Масюра, Andrea, jobrestful / AdobeStock