Kalanchoe beharensis (łac. Kalanchoe beharensis), nazywane też pluszowym lub aksamitnym uchem słonia, to sukulent z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Gatunek pochodzi z Madagaskaru, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata, jako roślina doniczkowa, a w cieplejszym klimacie także ogrodowa.
Jak wygląda kalanchoe beharensis?
Kalanchoe beharensis w naturze może dorastać do ok. 1,5-2 m wys, jednak w uprawie rzadko przekracza 60-80 cm wys. Roślina tworzy wzniesioną, sztywną, grubą łodygę, pokrytą naprzemianległymi parami bardzo dużych, trójkątnych, wydłużonych, szerokich, pofalowanych i lekko powcinanych na brzegach liści, pokrytych srebrzystoszarym, miękkim, filcowatym, nieco pluszowym kutnerem, przybierającym na brzegach starszych liści miedzianą barwę (liście przypominają kształtem słoniowe uszy, stąd potoczna nazwa rośliny). Podobnie jak inne żyworódki, roślina potrafi wytwarzać na brzegach liści małe, w pełni ukształtowane sadzonki (rozmnóżki), dzięki którym się rozmnaża.
W sprzyjających warunkach kalanchoe może kwitnąć (wiosna-lato), rozwijając drobne, żółtawe, kutnerowato owłosione na zewnątrz kwiaty, zebrane na szczytach pędów w gęste, wiechowate kwiatostany, które u roślin spotykanych w naturze mogą być bardzo okazałe.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa kalanchoe beharensis
Kalanchoe beharensis w uprawie oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz lekkiej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej ziemi (najlepiej podłoża dla kaktusów i sukulentów). Przez cały rok kalanchoe wymaga też dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-26°C, a zimą ok. 15-18°C. I choć roślina teoretycznie wytrzymuje niższe temperatury (0-5°C), narażona na zimno przez dłuższy czas, choruje i źle się rozwija, a nawet zamiera.
Roślina może być rozmnażane na kilka sposobów, w tym min. przez sadzonki pędowe, sadzonki liściowe, nasiona, odrosty korzeniowe i rozmnóżki, tworzące się czasem na liściach.
Pielęgnacja kalanchoe beharensis
Roślinę należy podlewać niezbyt często i umiarkowanie, a zimą jeszcze rzadziej, gdyż lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie. Nie toleruje też zraszania owłosionych liści, na których pod wpływem wody tworzą się nieestetyczne plamy.
Od wiosny do późnego lata, czyli w miesiącach od maja do sierpnia, kalanchoe warto wspomagać nawozami, najlepiej co dwa tygodnie. Aby zapewnić optymalne warunki wzrostu, zaleca się stosowanie nawozu do kaktusów, rozcieńczonego z wodą.
Szkodniki i choroby kalanchoe beharensis
Kalanchoe beharensis rzadko pada ofiarą chorób i szkodników, jednak może cierpieć z powodu błędów uprawowych (np. zalania, zimnych przeciągów, zbyt niskiej temperatury, zraszania liści), które prowadzą do gnicia korzeni (zgnilizna korzeni), zwijania się liści i tworzenia się na nich brzydkich plam.
Zastosowanie kalanchoe beharensis w domu
Kalanchoe beharensis ze względu na brak mrozoodporności może być uprawiane w naszym kraju wyłącznie jako roślina doniczkowa, sezonowo wystawiana na balkon lub taras. W donicy doskonale prezentuje się jako soliter, gdyż jej okazałe, omszone, efektowne liście nie potrzebują towarzystwa. Starze egzemplarze można też prowadzić na kształt małego drzewka, systematycznie usuwając najniżej położone liście i utrzymując prostą łodygę (np. przywiązując ją do palika). W ten sposób można uzyskać drzewkowaty pokrój z parasolowatą koroną, przypominającą miniaturową palmę.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ciekawe odmiany kalanchoe beharensis
- 'Fang' – liście na spodniej stronie posiadają liczne wypustki
Gdzie najlepiej kupić sadzonki kalanhoe beharensis?
Kalanchoe beharensis można nabyć w szkółkach ogrodniczych, centrach ogrodniczych oraz w sklepach internetowych specjalizujących się w roślinach doniczkowych. Przy zakupie zwróć uwagę na stan liści – powinny być one wolne od plam i uszkodzeń, co świadczy o dobrym zdrowiu rośliny. Upewnij się również, że roślina nie jest przesuszona. Online znajdziesz ją np.:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock