Alstromeria, a poprawnie Alstremeria (Alstroemeria), to bylina należąca do rodziny krasnolicowatych (Alstroemeriaceae). Pochodzi z chłodnych, górzystych regionów Andów w Brazylii, Peru i Chile.
Alstremeria osiąga średnio od 50-100 cm wysokości. Z jednego kłącza wyrasta po kilka pędów. Charakterystyczne, lancetowate liście podobne do lilii, "wiją się" dookoła łodyg. Dodatkowo z czasem odwracają się o 180° (dołem do góry).
Na końcu łodygi tworzy się kwiatostan typu baldachogrona, złożony z kilku kwiatów o grzbiecistej budowie (podobnej do lilii). Gama barw w jakich występują alstremerie jest bardzo szeroka: od białych, przez żółte i różowe, do czerwonych. Zwykle są wielobarwne i posiadają ciemniejsze wzory ułożone z plamek.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Roślina wytwarza podziemne kłącze, w budowie którego można wyróżnić część górną (z której wyrastają łodygi) i dolną (z której wypuszcza korzenie).
Wymagania i uprawa
Alstremeria jest rośliną trudną w uprawie. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchnicze, żyzne i lekko kwaśne. Stanowisko półcieniste, ale też ciepłe i jasne. Podlewać musimy bardzo systematyczne, nie doprowadzając do zastoin wodnych (gnicie części podziemnych).
Kłącza należy zimować w pojemnikach, w pomieszczeniu o temp. ok 6 °C – pomimo tego, że alstremerie pochodzą z krajów, gdzie temperatura potrafi mocno spadać, zima w Polsce okazuje się dla nich zbyt mroźna.
Łodygi rośliny są na tyle delikatne, że przy mocniejszych opadach (burze, grad), mogą się łatwo połamać. Alstremeria jest też silnie alergizująca – zaleca się przy niej pracę w rękawiczkach.
Bylinę można uprawiać w naszych ogrodach. Kłącza wysadzamy do donic w marcu – w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach, można je wystawić na taras, albo przesadzić do gruntu.
Dodatkowo pamiętajmy, że alstremerie zakwitną szybciej w ciepłym pomieszczeniu (w sąsiedztwie grzejników/na bezpośrednim słońcu), ale lepiej ją trzymać w chłodniejszym miejscu.
Zastosowanie
Alstremerie powinno się eksponować. Ich pokrój i kwiaty dodadzą egzotyki rabatom i nasadzeniom przydomowym. Pięknie wyglądają też w pojemnikach na balkonach i tarasach. To też bardzo wdzięczy kwiat bukietowy – utrzymuje się około 7-14 dni.
Ciekawostki
Ten egzotyczny kwiat został nazwany na cześć Clasa Alstroemera – prawnika i ucznia Linneusza. W Polsce znany jest jako krasnolica (ze względu na rodzinę, z której pochodzi), lub lilia Inków (ze względu na region występowania).
Zdjęcia: Steven Gardner/Pixabay, "Enjoying the Sun"/Jocey K/CC BY-SA 2.0, "IMG_1293"/coloredby/CC BY 2.0, floradania.dk