Logo
Logo

Alstromeria / Alstremeria (Alstroemeria)

Alstromeria / Alstremeria (Alstroemeria) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, różowe, fioletowe, liliowe, zielonkawe, wielobarwne
 • Kwiatostan: baldachogrono
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: wzniesiony
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: ok. 70 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: rabaty, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, kwiat cięty, bukiety
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

  Alstromeria, a poprawnie Alstremeria (Alstroemeria), to bylina należąca do rodziny krasnolicowatych (Alstroemeriaceae). Pochodzi z chłodnych, górzystych regionów Andów w Brazylii, Peru i Chile.

  Alstremeria osiąga średnio od 50-100 cm wysokości. Z jednego kłącza wyrasta po kilka pędów. Charakterystyczne, lancetowate liście podobne do lilii, "wiją się" dookoła łodyg. Dodatkowo z czasem odwracają się o 180° (dołem do góry).

  Na końcu łodygi tworzy się kwiatostan typu baldachogrona, złożony z kilku kwiatów o grzbiecistej budowie (podobnej do lilii). Gama barw w jakich występują alstremerie jest bardzo szeroka: od białych, przez żółte i różowe, do czerwonych. Zwykle są wielobarwne i posiadają ciemniejsze wzory ułożone z plamek.

  Roślina wytwarza podziemne kłącze, w budowie którego można wyróżnić część górną (z której wyrastają łodygi) i dolną (z której wypuszcza korzenie).

  Wymagania i uprawa

  Alstremeria jest rośliną trudną w uprawie. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchnicze, żyzne i lekko kwaśne. Stanowisko półcieniste, ale też ciepłe i jasne. Podlewać musimy bardzo systematyczne, nie doprowadzając do zastoin wodnych (gnicie części podziemnych).

  Kłącza należy zimować w pojemnikach, w pomieszczeniu o temp. ok 6 °C – pomimo tego, że alstremerie pochodzą z krajów, gdzie temperatura potrafi mocno spadać, zima w Polsce okazuje się dla nich zbyt mroźna.

  Łodygi rośliny są na tyle delikatne, że przy mocniejszych opadach (burze, grad), mogą się łatwo połamać. Alstremeria jest też silnie alergizująca – zaleca się przy niej pracę w rękawiczkach.

  Bylinę można uprawiać w naszych ogrodach. Kłącza wysadzamy do donic w marcu – w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach, można je wystawić na taras, albo przesadzić do gruntu.

  Dodatkowo pamiętajmy, że alstremerie zakwitną szybciej w ciepłym pomieszczeniu (w sąsiedztwie grzejników/na bezpośrednim słońcu), ale lepiej ją trzymać w chłodniejszym miejscu. 

  Zastosowanie

  Alstremerie powinno się eksponować. Ich pokrój i kwiaty dodadzą egzotyki rabatom i nasadzeniom przydomowym. Pięknie wyglądają też w pojemnikach na balkonach i tarasach. To też bardzo wdzięczy kwiat bukietowy – utrzymuje się około 7-14 dni.

  Ciekawostki

  Ten egzotyczny kwiat został nazwany na cześć Clasa Alstroemera – prawnika i ucznia Linneusza. W Polsce znany jest jako krasnolica (ze względu na rodzinę, z której pochodzi), lub lilia Inków (ze względu na region występowania).


  Zdjęcia: Steven Gardner/Pixabay, "Enjoying the Sun"/Jocey K/CC BY-SA 2.0, "IMG_1293"/coloredby/CC BY 2.0, floradania.dk

  Autor
  Alstromeria / Alstremeria
  Alstromeria / Alstremeria
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Tagi
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Ewa

  22-05-2023 09:33

  Ja swoją astromerie mam pierwszy rok ( kupiłam latem zeszłego roku). Pan w sklepie ogrodniczym powiedział że moze zimować w gruncie jeśli ją się obsypie korą lub wiórami. Tak zrobiłam i bardzo ładnie odbiła i rośnie . Pozdrawiam.

  Gość Wiesława

  18-05-2023 21:55

  Tak informacje w pełni zaspokoiły moje potrzeby. Bardzo dziękuję, Pozdrawiam :)

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl