Alstremeria (Alstroemeria) INDIAN SUMMER® 'Tesronto' PBR to wyjątkowa roślina należąca do rodziny krasnolicowatych (Alstroemeriaceae).

Bylina ta posiada atrakcyjne, egzotyczne kwiaty i zwarty pokrój. Dorasta do 60-90 cm wysokości. Wytwarza czekoladowo-bordowe łodygi i liście, które w miarę wzrostu rozchylają się na boki. Liście są lancetowate, całobrzegie. Charakterystyczne kwiaty tej alstremerii są trójbarwne, czerwono-pomarańczowo-żółte, nakrapiane, zebrane w baldachowate kwiatostany na szczytach łodyg. Kwitnie obficie od czerwca do jesieni. 

Alstremerie z serii SUMMER PARADISE®, tworzą bulwiaste kłącza i zamierają na czas zimy.

Wymagania i uprawa

Bylina ta wymaga stanowiska zacisznego, osłoniętego od wiatru, słonecznego lub lekko ocienionego, gleby żyznej, próchnicznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).

Wytrzymuje spadki temperatury do około -15°C (strefa 7a), jesienią wymaga przykrycia grubą warstwą kory (10-15 cm). Rośliny uprawiane w pojemnikach należy zimować w pomieszczeniach o temperaturze około 0°C (może to być np. nieogrzewana piwnica, garaż).

Zastosowanie

Alstremeria 'Tesronto' może być uprawiana w gruncie w cieplejszych, zachodnich rejonach kraju albo w dużych pojemnikach trzymanych na balkonach i tarasach, chowanych na zimę do pomieszczeń. Roślinę można też uprawiać na kwiat cięty.

Ciekawostki

Alstremeria INDIAN SUMMER® 'Tesronto' PBR otrzymała specjalne wyróżnienie w Konkursie Roślin NOWOŚCI – "Roślinne Nowości 2020" na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Została zgłoszona przez Clematis Źródło Dobrych Pnączy.

Zdjęcia: Clematis Źródło Dobrych Pnączy, tekst: na podstawie materiałów prasowych Konkursu Roślin Nowości 2020/Zieleń To Życie

logo - CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy