Kuklik trójkwiatowy Geum triflorum

Kuklik trójkwiatowy (Geum triflorum)
Kuklik trójkwiatowy (Geum triflorum) | To roślina, która zachwyca nie tylko kremowymi, zwieszonymi kwiatami, ale przede wszystkim puszystymi owocostanami przypominającymi watę cukrową. Jest całkowicie mrozoodporny, nie wymaga przycinania ani nawożenia i świetnie sprawdza się w ogrodach preriowych, skalnych i pojemnikowych. Kuklik trójkwiatowy rośnie najlepiej w słońcu i na lekkim, przepuszczalnym podłożu. To bylina idealna dla zapracowanych i miłośników oryginalnych dekoracji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: owocostany, kwiaty
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, kremowe
Kwiaty: pojedyncze, dzwonkowate
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: niełupka
Pokrój: kępy
Wysokość: 20-45 cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII
Trwałość liści: półzimozielone, sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skarpy, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony, bukiety, tarasy, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Kuklik trójkwiatowy (Geum triflorum) to niewielka, kłączowa bylina z rodziny różowatych (Rosaceae). W naturze zasiedla preriowe obszary Ameryki Północnej, ale jest też spotykany na terenach górzystych. Gatunek bywa również uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.

Jak wygląda kuklik trójkwiatowy? Co go charakteryzuje?

Kuklik trójkwiatowy to bylina, która może dorastać do ok. 20-45 cm, rozwijając z podziemnego kłącza gęstą rozetkę liściową, złożoną z wydłużonych, odziomkowych, wzniesionych, powcinanych i pierzastych liści, pokrytych delikatnym, jedwabistym meszkiem. Latem liście mogą pokładać się na boki, a jesienią przebarwiać na czerwono, pomarańczowo i żółto.

Kuklik trójkwiatowy kwitnie przez całe lato (V-VIII), rozwijając na szczycie nagiej, wzniesionej, czerwono-fioletowej łodygi trzy główkowate, pojedyncze, pękate, pięciopłatkowe, kremowe kwiaty, okryte różowoczerwonymi, omszonymi działkami kielicha. Kwiaty osadzone są na cienkich łodyżkach, a ich główki zwieszają się do dołu. Pod koniec kwitnienia główki wznoszą się do góry, a działki kielicha rozchylają, uwidaczniając płatki korony i liczne, długie, omszone pręciki, przypominające pióropusze. Po przekwitaniu kwiaty tworzą nasiona (niełupki) zaopatrzone w puszysty, początkowo różowy, po dojrzeniu słomkowo-szary aparat lotny w postaci długich, owłosionych nitek. Zebrane w zwarty owocostan są wyjątkowo ozdobne.

Ze względu na oryginalny owocostan, roślina posiada wiele nazw zwyczajowych jak np.: "dym preriowy", "wata cukrowa", "lwia grzywa", "wąsy starca" czy "broda dziadka" (puszyste owocostany przypominają też włosy bajkowych trolli).

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Kuklik trójkwiatowy tworzy grube, ale krótkie kłącza, dzięki którym rozrasta się w gęste, zwarte kępy (nie jest inwazyjny).

Jakie wymagania uprawowe ma kuklik trójkwiatowy?

Kuklik trójkwiatowy preferuje słoneczne, przewiewne stanowiska i przepuszczalne, próchnicze, lekko wilgotne podłoża, chociaż poradzi sobie też na słabszej glebie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, dlatego może być uprawiana na terenie całego kraju. Nie wolno jednak narażać go na zalanie i podtopienia, gdyż zimą mokra gleba jest dla niego groźniejsza niż mróz.

Kuklik może być rozmnażany z nasion (wymagają stratyfikacji w niskich temperaturach) lub przez podział dorosłych egzemplarzy.

Pielęgnacja kuklika trójkwiatowego

  • Kuklik trójkwiatowy potrzebuje umiarkowanego podlewania, ale jedynie w okresach suszy.
  • Roślina nie oczekuje nawożenia ani przycinania
  • Nie wymaga też zimowego okrycia. Jeśli jednak ma przetrwać zimę w dobrej formie, powinien być zabezpieczony przed zamakaniem.

Choroby i szkodniki kuklika

Kuklik trójkwiatowy to roślina stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, jednak uprawiany na zbyt mokrej glebie może zagniwać, szczególnie zimą lub zapadać na choroby grzybowe (np. mączniaki).

Jakie zastosowanie ma kuklik trójkwiatowy w ogrodzie?

Kuklik trójkwiatowy to urocza bylina, która w ogrodzie może mieć różne zastosowania. Nadaje się na rabaty kwiatowe, ale może być też sadzony na skalniakach i w ogródkach żwirowych, a nawet wykorzystywany do tworzenia zielonych dachów Szczególnie dobrze prezentuje się w grupach w ogrodach preriowych, ale sprawdza się też jako roślina pojemnikowa na balkonach i tarasach. Jego puszyste owocostany nadają się także na suche bukiety.

Zdjęcia: Kathy images, Brian Woolman / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Treści naszych partnerów
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy