Phyla nodiflora (Phyla nodiflora) nazywana czasem lippią repens, to płożąca bylina należąca do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów Ameryki, choć obecnie często spotykana jest także w Afryce. Dzięki swojemu dywanowemu pokrojowi jest chętnie uprawiana jako roślina okrywowa, stanowiąc doskonałą alternatywę dla trawnika. Sprawdza się zarówno w przydomowych ogrodach, na skarpach, jak i w donicach.
Czym jest phyla nodiflora? Co charakteryzuje tę roślinę?
Roślina charakteryzuje się niskim wzrostem, osiągając zaledwie 10-15 cm wysokości. Jednak jej pędy mają tendencję do szybkiego rozrastania się i mogą dorastać do 90 cm długości! Tworzy gęste kobierce, które skutecznie tłumią rozwój chwastów. Liście mają owalny kształt i delikatnie ząbkowane brzegi. Są półzimozielone, co zależy od temperatur w zimie. W sezonie letnim są intensywnie zielone, natomiast jesienią przebarwiają się na odcienie czerwieni.
Phyla nodiflora kwitnie latem, od czerwca do sierpnia. Jej kwiaty są zebrane w gęste, główkowate kwiatostany na końcach cienkich pędów uniesionych nad liśćmi. Są drobne, różowe, białe lub delikatnie fioletowe, z charakterystycznym intensywnie purpurowym środkiem.
Jak uprawiać phylę nodiflorę? Jakie ma wymagania?
Phyla nodiflora jest rośliną niezwykle odporną i łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, choć toleruje również te uboższe. Wykazuje dobrą odporność na suszę, co czyni ją świetnym wyborem do miejsc o trudnych warunkach glebowych.
Jest umiarkowanie mrozoodporna – wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatur do -5°C, jednak w surowszym klimacie może zamierać na zimę, by odrosnąć wiosną.
Można ją rozmnażać przez podział kęp lub sadzonki pędowe, które łatwo ukorzeniają się w wilgotnej glebie.
Pielęgnacja, czyli jak dbać o roślinę
Pod względem pielęgnacji phyla nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Podlewanie jest konieczne głównie w okresie ukorzeniania, później roślina radzi sobie z dłuższymi okresami suszy. Nie wymaga częstego nawożenia – okazjonalne dostarczenie składników pokarmowych w zupełności wystarczy. Nie trzeba jej również przycinać, choć można regulować jej rozrost, jeśli zaczyna rozprzestrzeniać się poza wyznaczoną przestrzeń.
Choroby i szkodniki mogące pojawić się na roślinie
Phyla nodiflora jest rośliną stosunkowo odporną na choroby i szkodniki. W sprzyjających warunkach rzadko bywa atakowana przez patogeny. Może jednak ucierpieć w wyniku nadmiernej wilgoci, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Ważne jest, aby unikać nadmiernego podlewania i zapewnić dobrą przepuszczalność podłoża.
Phyla nodiflora i jej zastosowanie ozdobne – w ogrodzie i nie tylko
Dzięki swoim właściwościom Phyla nodiflora znajduje szerokie zastosowanie. Jest idealnym wyborem na tereny suche i trudne, gdzie inne rośliny nie radzą sobie tak dobrze. Może być wykorzystywana jako roślina okrywowa w ogrodach naturalistycznych, na skarpach, w ogrodach skalnych czy jako alternatywa dla tradycyjnego trawnika.
Ze względu na swoje niewielkie wymagania świetnie sprawdza się również w uprawie doniczkowej. Ponadto jej kwiaty przyciągają owady zapylające, co dodatkowo wspiera bioróżnorodność w ogrodzie.
Zdjęcia: simona, MAVIC, natalya2015, cilicia / AdobeStock