Plejoblast pstry Pleioblastus variegatus

Plejoblast pstry (Pleioblastus variegatus)
Plejoblast pstry (Pleioblastus variegatus) | To roślina, która zachwyca egzotycznym wyglądem i wszechstronnością zastosowań w ogrodzie. Ten karłowy bambus z Japonii świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa, tworząc gęste, zielono-białe dywany o unikalnym charakterze. Łatwy w uprawie, odporny na mróz i ekspansywny, wymaga barier korzeniowych, by nie przejąć kontroli nad ogrodem. Plejoblast pstry dobrze rośnie w półcieniu i na żyznych glebach, nadając ogrodowi orientalnego uroku. Czytaj i sprawdź, gdzie najlepiej wyeksponować tę ciekawą roślinę.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: kępy, zwarty
Wysokość: 40-100 cm
Trwałość liści: półzimozielone, sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: skarpy, roślina okrywowa, roślina dekoracyjna, ogrody przydomowe, pojemniki, tarasy, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Plejoblast pstry (Pleioblastus variegatus) to karłowy bambus z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Gatunek pochodzi z Japonii, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda plejoblast pstry i jak go rozpoznać?

Plejoblast pstry może dorastać do ok. 40-100 cm wys. Roślina rozwija wzniesione, cienkie, sztywne, zebrane w gęste kępy, zielone lub czerwono nabiegle pędy, pokryte układającymi się naprzemianlegle szerokimi, płaskimi, wydłużonymi, lancetowatymi, ostro zakończonymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce podłużnym unerwieniem. Liście obejmują pęd u nasady i szeroko rozkładają się na boki. U gatunku są zielone z licznymi, nieregularnymi, podłużnymi, białymi prążkami i paskami.

Plejoblast pstry tuż pod ziemią rozwija liczne, długie, cienkie, mocne kłącza z węzłami, z których wyrastają kolejne pędy. Z tego względu roślina może być bardzo ekspansywna i trudna do opanowania (dobrze odrasta nawet po skoszeniu), dlatego w jej uprawie zaleca się stosowanie barier korzeniowych.

Jakie są wymagania i jak uprawiać plejoblast pstry?

Plejoblast pstry w uprawie preferuje półcieniste, osłonięte od wiatru stanowiska i żyzne, przepuszczalne, wilgotne podłoża, jednak urośnie też na każdej przeciętnej, lekko wilgotnej glebie ogrodowej. Poradzi sobie również na stanowiskach słonecznych, jednak wtedy jego liście latem mogą zostać poparzone przez ostre promienie słoneczne.

Roślina jest dostatecznie mrozoodporna (znosi mróz do ok. -18/-23°C)

Plejoblast pstry najlepiej rozmnaża się przez podział kłączy, które tworzy w dużych ilościach.

Pielęgnacja – co lubi ten bambus?

Plejoblast pstry nie ma specjalnych wymagań co do podlewania – robimy to umiarkowanie, zwracając szczególną uwagę na rośliny młode i okresy suszy. Roślina nie wymaga nawożenia.

Na wietrznych stanowiskach i w chłodniejszych rejonach kraju poleca się okrywać go na zimę stroiszem. Wiosną (III/IV) rośliny warto nisko przyciąć, dzięki czemu wytworzą więcej pędów oraz ładniejsze i lepiej wybarwione liście.

Choroby i szkodniki – co może go atakować?

Plejoblast pstry uważany jest za roślinę odporną na choroby i szkodniki, jednak posadzony na zbyt suchych lub zbyt słonecznych, gorących stanowiskach, może częściowo zasuszać liście lub ulegać poparzeniom słonecznym.

Jakie zastosowanie w ogrodzie ma plejoblast?

Plejoblast pstry ze względu na swój wyjątkowo ekspansywny charakter ma w ogrodzie ograniczone zastosowanie. Nadaje się jako roślina okrywowa na skarpy i nasypy, a także szerokie, otoczone chodnikiem lub krawężnikami obwódki rabat i niskie żywopłoty. Po zastosowania barier korzeniowych, doskonale prezentuje się też w ogrodach japońskich i orientalnych np. w towarzystwie innych, wyższych bambusów oraz klonów palmowych.

Może być też sadzony w pojemnikach na balkonach i tarasach, pod warunkiem solidnego zabezpieczenia bryły korzeniowej na zimę lub przechowywania rośliny do wiosny w chłonnym, widnym pomieszczeniu.

Zdjęcia: Vina, nahhan / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści