Plejoblast pstry (Pleioblastus variegatus) to karłowy bambus z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Gatunek pochodzi z Japonii, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda plejoblast pstry i jak go rozpoznać?
Plejoblast pstry może dorastać do ok. 40-100 cm wys. Roślina rozwija wzniesione, cienkie, sztywne, zebrane w gęste kępy, zielone lub czerwono nabiegle pędy, pokryte układającymi się naprzemianlegle szerokimi, płaskimi, wydłużonymi, lancetowatymi, ostro zakończonymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce podłużnym unerwieniem. Liście obejmują pęd u nasady i szeroko rozkładają się na boki. U gatunku są zielone z licznymi, nieregularnymi, podłużnymi, białymi prążkami i paskami.
Plejoblast pstry tuż pod ziemią rozwija liczne, długie, cienkie, mocne kłącza z węzłami, z których wyrastają kolejne pędy. Z tego względu roślina może być bardzo ekspansywna i trudna do opanowania (dobrze odrasta nawet po skoszeniu), dlatego w jej uprawie zaleca się stosowanie barier korzeniowych.
Jakie są wymagania i jak uprawiać plejoblast pstry?
Plejoblast pstry w uprawie preferuje półcieniste, osłonięte od wiatru stanowiska i żyzne, przepuszczalne, wilgotne podłoża, jednak urośnie też na każdej przeciętnej, lekko wilgotnej glebie ogrodowej. Poradzi sobie również na stanowiskach słonecznych, jednak wtedy jego liście latem mogą zostać poparzone przez ostre promienie słoneczne.
Roślina jest dostatecznie mrozoodporna (znosi mróz do ok. -18/-23°C)
Plejoblast pstry najlepiej rozmnaża się przez podział kłączy, które tworzy w dużych ilościach.
Pielęgnacja – co lubi ten bambus?
Plejoblast pstry nie ma specjalnych wymagań co do podlewania – robimy to umiarkowanie, zwracając szczególną uwagę na rośliny młode i okresy suszy. Roślina nie wymaga nawożenia.
Na wietrznych stanowiskach i w chłodniejszych rejonach kraju poleca się okrywać go na zimę stroiszem. Wiosną (III/IV) rośliny warto nisko przyciąć, dzięki czemu wytworzą więcej pędów oraz ładniejsze i lepiej wybarwione liście.
Choroby i szkodniki – co może go atakować?
Plejoblast pstry uważany jest za roślinę odporną na choroby i szkodniki, jednak posadzony na zbyt suchych lub zbyt słonecznych, gorących stanowiskach, może częściowo zasuszać liście lub ulegać poparzeniom słonecznym.
Jakie zastosowanie w ogrodzie ma plejoblast?
Plejoblast pstry ze względu na swój wyjątkowo ekspansywny charakter ma w ogrodzie ograniczone zastosowanie. Nadaje się jako roślina okrywowa na skarpy i nasypy, a także szerokie, otoczone chodnikiem lub krawężnikami obwódki rabat i niskie żywopłoty. Po zastosowania barier korzeniowych, doskonale prezentuje się też w ogrodach japońskich i orientalnych np. w towarzystwie innych, wyższych bambusów oraz klonów palmowych.
Może być też sadzony w pojemnikach na balkonach i tarasach, pod warunkiem solidnego zabezpieczenia bryły korzeniowej na zimę lub przechowywania rośliny do wiosny w chłonnym, widnym pomieszczeniu.
Zdjęcia: Vina, nahhan / AdobeStock