Turzyca sina Carex flacca

Turzyca sina Carex flacca, fot. Elsa Spezio (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Turzyca sina (Carex flacca) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
4
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: bogata w wapń, żyzna
Kolor kwiatów: brunatne, czerwone
Kwiatostan: kłos
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: kępy
Wysokość: 20-90 cm
Okres kwitnienia: V, VI
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: szpalery, brzegi zbiorników wodnych, roślina okrywowa, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty, obwódki rabat

Turzyca sina (Carex flacca) to gatunek byliny kłączowej z rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Naturalne stanowiska jej występowania są bardzo rozległe i obejmują Afrykę Północną, Amerykę Północną, Australię, Nową Zelandię i Europę, w tym także Polskę. Trawa bywa też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Turzyca sina w zależności od warunków środowiskowych może dorastać do ok. 20-60/90 cm wys. Tworzy luźne, rozłożyste kępy, złożone ze sztywnych, wąskich, lancetowatych, szorstkich na brzegach, łukowato przewieszających się na boki, sinozielonych liści z wyraźnie zarysowanym, zgrubiałym nerwem głównym, biegnącym przez środek blaszki oraz brązowych lub purpurowych pochwach liściowych (głównie u podstawy pędu).

Turzyca zakwita wiosną (V-VI), wydając drobne kwiaty, zebrane na szczycie sztywnego, gładkiego, wzniesionego pędu (źdźbła) w gęste, brązowo-czerwone, grube, walcowate, zwarte kłosy.

Trawa wytwarza kłącza i rozłogi dzięki którym rozrasta się w duże kępy.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

Turzyca sina w naturze zasiedla wilgotne łąki, obrzeża lasów, mokradła, torfowiska oraz bagna i występuje głównie na podłożach wapiennych, dlatego w uprawie preferuje stale wilgotne, a nawet mokre, żyzne, wapienne gleby oraz słoneczne lub półcieniste stanowiska. Mimo swoich upodobań jest rośliną tolerancyjną, dlatego urośnie też w półcieniu, a nawet cieniu i na słabszej, bardziej suchej glebie (będzie wtedy niższa).

Jest łatwa w uprawie i odporna – zniesie też zasolenie podłoża i powietrza oraz przejściową suszę. Jest także dostatecznie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Turzycę siną można rozmnażać przez wysiew nasion lub podział dorosłych egzemplarzy.

Zastosowanie

Ze względu na dość dużą zdolność przystosowawczą, turzyca sina może mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Dobrze będzie prezentowała się w pobliżu oczek wodnych, a nawet w strefie przybrzeżnej, ale może być też uprawiana na rabatach, gdzie dobrze sprawdza się w roli rośliny obwódkowej, uzupełniającej lub okrywowej.

Może być też sadzona jako szpaler wzdłuż chodnika lub ścieżki. Dobrze komponuje się także na rabatach z zielonymi roślinami iglastymi oraz bylinami (np. żurawkami, funkiami, tawułkami Arendsa, bodziszkami). Roślina może być również uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Wybrane odmiany

'Blue Zinger' – odmiana o niebieskozielonych liściach, tworząca gęste, zwarte kępy o parasolowatym pokroju, wys. ok. 40 cm


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Blue Sedge (Carex flacca)"/Elsa Spezio/CC BY-SA 2.0., zzz


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Bez kabla, bez spalin, bez ograniczeń. Wystarczy jeden akumulator Bosch: do domu, ogrodu i garażu
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści