Logo
Logo
Do góry

Złoto ogrodników. Alan radzi, jak robić kompost

Alan Titchmarsh zdradza trzy proste składniki przepisu na własny kompost – nawet w małych ogródkach.

Zagmatwane, straszne, kłopotliwe – to tylko kilka określeń na to, co robić z kupą zgnilizny (lub nie) zwaną pryzmą kompostową. Wszyscy wiemy, że powinna być w każdym ogrodzie, rozumiemy jej wartość i korzyści dla środowiska, ale jednak tyle z nią zachodu, prawda? I nie zawsze zachowuje się tak, jak mówią nam eksperci, dlatego najłatwiej wrzucić wszystko do plastikowego worka i zostawić śmieciarzom.

Co za szkoda – i to nie tylko w jednym znaczeniu. Dlatego w tym sezonie weź się do kupy i przestań być kompostowym ignorantem – tym bardziej jeśli śliska pryzma organicznych odpadków leżących gdzieś w kącie ogrodu zaraz przepoczwarzy się w wysypisko i pożre cię żywcem.

Po co się starać? Cóż, zyskasz podwójnie: poczujesz się szlachetnie i będziesz miał wartościowy nawóz za darmo. Pryzma kompostowa da ci też ogromną satysfakcję z przerobienia śmieci w ogrodnicze złoto (przepraszam, jeśli włącza mi się marketingowa gadka, ale mówię z punktu widzenia człowieka, który pokonał już fazę zaprzeczenia – mimo że było to już jakiś czas temu – i przeszedł na drugą stronę, stąd ta żarliwość świeżo nawróconego). Marnowanie tak wartościowego źródła składników jest niemal przestępstwem, dlatego zobacz, jak zacząć produkcję własnego ogrodniczego złota.

Małe działki

Ci, którzy nie kompostują, zazwyczaj używają tej samej wymówki: brakuje mi miejsca. Rozumiem, że trudno zmieścić pryzmę w ogródku o powierzchni 2 m², jednak na każdej większej działce kontener zajmujący 1,5 m² wystarczy do wytworzenia wartościowego kompostu. Zamknięcie śmieci w czterech ścianach jest ważnym czynnikiem w procesie rozkładu, który nigdy nie przytrafia się luźnym pryzmom...

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Maj-Czerwiec 2018
   

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Wydanie specjalne: Własne Uprawy. Już dostępne!