Logo
Logo
Do góry

Nowe sposoby dokarmiania ptaków

W ciągu ostatnich 25 lat dokonała się ogromna zmiana sposobu, w jaki dokarmiamy ptaki. Kate Bradbury sprawdza, co takiego się stało i jak możemy wykorzystać tę wiedzę, aby pomóc innym gatunkom.

Od czasu, gdy magazyn BBC Gardeners’ World pojawił się na rynku, ogromnie zmieniły się zwyczaje związane z dokarmianiem ptaków. Jak wynika z przeprowadzonej wśród czytelników ankiety, 75% z nas karmi ptaki przez cały rok, a 36% wykłada bardziej zróżnicowaną karmę niż kiedyś. Centra ogrodnicze oferują szeroki asortyment karmników i mieszanek nasion, w tym mieszanki wysokoenergetyczne mające zapewnić ptakom lepszą formę, a nawet nasiona dla konkretnych gatunków – porównajmy ten stan z sytuacją sprzed 25 lat, gdy większość z nas dokarmiała ptaki tylko zimą.

W roku 1906 the Royal Society for the Protection of Birds [Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków; RSPB] zaczęło zachęcać czytelników swojej publikacji Bird Notes and News, aby dokarmiali ptaki zimą, pisząc, by „wysypywali okruszki dla rudzików”. W roku 1964 rozpoczęło sprzedaż karmników dla ptaków w postaci wiatek z opcjonalnym koszyczkiem na nasiona, który można było zawiesić na daszku.

Największa jednak zmiana nadeszła w latach 70. XX wieku, gdy RSPB zaczęło zalecać stosowanie specjalnych mieszanek nasion zamiast resztek kuchennych, a w roku 1978 na rynek wszedł pierwszy plastikowy karmnik w postaci tuby na orzechy i inne nasiona. Specjalistyczne karmniki na nasiona pojawiły się dopiero w roku 1992, tj. w rok po debiucie BBC Gardeners’ World na rynku...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!