Nowe sposoby dokarmiania ptaków
W ciągu ostatnich 25 lat dokonała się ogromna zmiana sposobu, w jaki dokarmiamy ptaki. Kate Bradbury sprawdza, co takiego się stało i jak możemy wykorzystać tę wiedzę, aby pomóc innym gatunkom.


Od czasu, gdy magazyn BBC Gardeners’ World pojawił się na rynku, ogromnie zmieniły się zwyczaje związane z dokarmianiem ptaków. Jak wynika z przeprowadzonej wśród czytelników ankiety, 75% z nas karmi ptaki przez cały rok, a 36% wykłada bardziej zróżnicowaną karmę niż kiedyś. Centra ogrodnicze oferują szeroki asortyment karmników i mieszanek nasion, w tym mieszanki wysokoenergetyczne mające zapewnić ptakom lepszą formę, a nawet nasiona dla konkretnych gatunków – porównajmy ten stan z sytuacją sprzed 25 lat, gdy większość z nas dokarmiała ptaki tylko zimą.
W roku 1906 the Royal Society for the Protection of Birds [Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków; RSPB] zaczęło zachęcać czytelników swojej publikacji Bird Notes and News, aby dokarmiali ptaki zimą, pisząc, by „wysypywali okruszki dla rudzików”. W roku 1964 rozpoczęło sprzedaż karmników dla ptaków w postaci wiatek z opcjonalnym koszyczkiem na nasiona, który można było zawiesić na daszku.
Największa jednak zmiana nadeszła w latach 70. XX wieku, gdy RSPB zaczęło zalecać stosowanie specjalnych mieszanek nasion zamiast resztek kuchennych, a w roku 1978 na rynek wszedł pierwszy plastikowy karmnik w postaci tuby na orzechy i inne nasiona. Specjalistyczne karmniki na nasiona pojawiły się dopiero w roku 1992, tj. w rok po debiucie BBC Gardeners’ World na rynku...
Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017