Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
2
Do góry

Przesadzanie paproci domowych: kiedy to robić?

Pytanie czytelnika: Mam starszą, okazałą paproć, która chyba wymaga już przesadzenia oraz podzielenia. Nie wiem niestety co to za gatunek i tym samym nie wiem, gdzie szukać o nim konkretnych informacji. Czy wiecie może co to za roślina? Kiedy najlepiej przesadzać paprocie?

To paproć domowa nazywana flebodium złociste (Phlebodium aureum) lub po prostu paprocią złocistą. To bardzo wdzięczna roślina doniczkowa do półcienistych i ciepłych pomieszczeń. Jest często jednym z elementów przy tworzeniu tzw. urban jungle i doskonale się sprawdza w wiszących pojemnikach.

Okaz ze zdjęcia jest już rzeczywiście bardzo duży i wymaga jak najszybszego przesadzenia!

  • Wszystkie paprocie najlepiej przesadzać wiosną, ale w tym przypadku (jeśli widzi Pani niepokojące objawy) należy to zrobić jak najszybciej.
  • Proszę zastosować specjalne podłoże dla paproci (na bazie torfu).
  • Po przesadzeniu często podlewać przez pierwszy tydzień – nawet kilka razy, tak by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre.
  • Wiosną nie zapomnijmy zastosować specjalny nawóz do paproci.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie: Anna D.


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
WYSIEWANIE
Na czasie
WYSIEWANIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu