Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
5
Okazje

Przesadzanie paproci domowych: kiedy to robić?

Pytanie czytelnika: Mam starszą, okazałą paproć, która chyba wymaga już przesadzenia oraz podzielenia. Nie wiem niestety co to za gatunek i tym samym nie wiem, gdzie szukać o nim konkretnych informacji. Czy wiecie może co to za roślina? Kiedy najlepiej przesadzać paprocie?

To paproć domowa nazywana flebodium złociste (Phlebodium aureum) lub po prostu paprocią złocistą. To bardzo wdzięczna roślina doniczkowa do półcienistych i ciepłych pomieszczeń. Jest często jednym z elementów przy tworzeniu tzw. urban jungle i doskonale się sprawdza w wiszących pojemnikach.

Okaz ze zdjęcia jest już rzeczywiście bardzo duży i wymaga jak najszybszego przesadzenia!

  • Wszystkie paprocie najlepiej przesadzać wiosną, ale w tym przypadku (jeśli widzi Pani niepokojące objawy) należy to zrobić jak najszybciej.
  • Proszę zastosować specjalne podłoże dla paproci (na bazie torfu).
  • Po przesadzeniu często podlewać przez pierwszy tydzień – nawet kilka razy, tak by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre.
  • Wiosną nie zapomnijmy zastosować specjalny nawóz do paproci.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie: Anna D.

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT