Miękkie liście aloesu? To pierwszy sygnał kłopotów
Mięsiste liście aloesów to największy atut tych roślin. Gromadzą wodę, dzięki czemu świetnie radzą sobie w suchych warunkach. Jednak gdy stają się miękkie, pomarszczone lub zaczynają przypominać gąbkę, to nie oznacza niedoboru wody. Wręcz przeciwnie – to efekt nadmiaru wilgoci, która stopniowo niszczy tkanki rośliny.
Najpierw liście robią się miękkie i pozbawione jędrności, a z czasem mogą pojawić się oznaki gnicia u nasady. Taki stan to wyraźny sygnał, że korzenie mają zbyt mokro, a roślina nie jest w stanie pobierać wody w prawidłowy sposób.
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
Zbyt częste podlewanie, brak odpływu i...
Aloes to sukulent, który znosi suszę, ale nie toleruje przelania. Najczęstsze błędy, które prowadzą do problemów z miękkimi liśćmi, to:
- zbyt częste podlewanie,
- brak odpływu w doniczce,
- zbyt ciężka, zbita ziemia.
Jeśli w doniczce nie ma otworów odpływowych, nadmiar wody nie ma gdzie uciec. W efekcie korzenie stoją w wodzie, co prowadzi do ich gnicia. W takich warunkach nawet najlepsze nawożenie czy stanowisko nie pomoże – roślina dosłownie "topi się" od środka.
Jak uratować aloes i zapobiec problemom?
Najważniejsze to działać szybko. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie doniczki – jeśli nie ma otworów, konieczna jest wymiana na taką, która zapewni odpływ nadmiaru wody. Warto również przyjrzeć się podłożu – najlepiej sprawdza się mieszanka do kaktusów i sukulentów, która jest lekka, przepuszczalna i szybko schnie.
Jeżeli roślina już zaczęła gnić, trzeba ją wyjąć z doniczki i sprawdzić korzenie. Zgnite, czarne fragmenty należy usunąć, a roślinę pozostawić do przesuszenia na kilka godzin lub nawet dzień. Dopiero potem można ją przesadzić do nowej, suchej ziemi.
Najważniejsza zasada przy pielęgnacji aloesu? Lepiej zapomnieć o podlewaniu niż przesadzić z wodą. To roślina, która potrafi wytrzymać dłuższe okresy suszy bez żadnych szkód, za to nadmiar wilgoci może zakończyć się jej utratą.
Zdjęcie tytułowe: saturdayumanis / AdobeStock