Logo
Logo

Nie wyrzucaj tej pestki. Możesz zrobić z niej darmowy nawóz do roślin doniczkowych

Pielęgnacja roślin doniczkowych to zadanie, które może sprawiać wiele satysfakcji, a jednocześnie wymaga pewnej wiedzy i uwagi. Na przykład, nie można zapominać o ich nawożeniu, ponieważ nawet najsilniejsze rośliny nie dadzą sobie rady w wyjałowionym podłożu w doniczce. Możesz kupować specjalistyczne ale też drogie środki, albo spróbować alternatywnych metod. Niedawno odkryłam jedną, która zadziałała jak magia! Sprawdź, jaki odpadek kuchenny, który zwykle pomijamy, ponieważ wydaje się mieć nieodpowiednią formę, można użyć jako darmowy nawóz!

Dlaczego rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia?

Nawozy dostarczają roślinom niezbędnych składników odżywczych, które pomagają im rosnąć i kwitnąć. Zawierają w sobie różne mikro- i makroelementy, a wśród nich najważniejsze azot, fosfor i potas, które są niezbędne do procesów wzrostu, fotosyntezy i produkcji kwiatów. Ale dlaczego dodatkowe odżywianie roślin doniczkowych jest ważniejsze niż ogrodowych? W przeciwieństwie do roślin w ogrodzie, rośliny doniczkowe mają ograniczoną ilość ziemi do pozyskiwania składników odżywczych, dlatego regularne nawożenie jest dla nich kluczowe w przetrwaniu.

Nawożenie można przeprowadzać za pomocą specjalnych nawozów roślin doniczkowych, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Najlepiej zastosować się do instrukcji na opakowaniu nawozu, ponieważ nadmierne nawożenie może być szkodliwe dla roślin. Osobiście jednak polecam wykorzystać różne produkty i odpadki spożywcze, których wieczny nadmiar gromadzi się w naszych zielonych koszach na śmieci organiczne!

Czy warto stosować tzw. domowe nawozy?

Stosowanie domowych nawozów dla roślin domowych ma kilka istotnych zalet:

  • Naturalne źródła składników odżywczych: Domowe nawozy, takie jak napar z fusów z kawy, łupiny jaj, czy nawet woda po gotowaniu warzyw, dostarczają naturalne składniki odżywcze do roślin. Są one bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowsze dla roślin w porównaniu do niektórych chemicznych nawozów.
  • Niski koszt: Składniki do domowych nawozów są zazwyczaj łatwo dostępne i tanie lub wręcz darmowe. Można je znaleźć w każdym gospodarstwie domowym, co przekłada się na oszczędności w porównaniu z zakupem gotowych nawozów.
  • Kontrola nad składem: Tworząc własne nawozy, masz kontrolę nad składem i dawkowaniem. Możesz dostosować mieszankę do potrzeb konkretnej rośliny i unikać nadmiernego nawożenia.
  • Praktyka ekologiczna i recykling: Stosując domowe nawozy, wykorzystujesz resztki organiczne, takie jak kawa, skorupki jaj, czy skoszona trawa, które mogłyby inaczej trafić na składowisko odpadów.

Warto pamiętać, że domowe nawozy mogą być mniej precyzyjne niż komercyjne produkty, dlatego ważne jest monitorowanie kondycji roślin i dostosowywanie nawożenia w razie potrzeby.

 

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

"Nowy" darmowy nawóz do roślin kwitnących? To pestka awokado!

Rośliny doniczkowe potrzebują dostarczania odpowiednich składników odżywczych, zwłaszcza wiosną i w trakcie kwitnienia. Zamiast wydawać pieniądze na drogie nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych, możesz wykorzystać pestkę awokado, która – jak to było w moim przypadku – zwykle lądowała w koszu na śmieci. Okazuje się, że pestka ta jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas, magnez, bor oraz wiele innych witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.

Sprawdza się szczególnie dobrze dla roślin kwitnących. U mnie doskonale zareagowało na niego anturium, które zaczęło u wypuszczać pąki jeden po drugim!

Jak przygotować darmowy nawóz z pestki awokado?

  1. Zetrzyj pestkę awokado na tarce, najlepiej gdy jest jeszcze wilgotna.
  2. Przełóż "trociny" z pestki do blendera.
  3. Dolej litr wody.
  4. Zblenduj składniki dokładnie, aby uzyskać płynną mieszankę.
  5. Przecedź mieszankę, aby usunąć ewentualne resztki, których nie wyrzucaj, a dodaj do kompostownika.
  6. Gotowe! 

Jak stosować płynny nawóz z pestki awokado?

Ten delikatny płynny nawóz można od razu stosować wraz z podlewaniem. Wystarczy stosować go raz na 30 dni, aby dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych.

Domowe nawozy to ekologiczna alternatywa, która ma wiele zalet. Wykorzystując składniki dostępne w Twoim domu, możesz wspierać zdrowy wzrost roślin, ograniczać odpady organiczne i oszczędzać pieniądze. Wśród tych rozwiązań na pewno znajdzie się co najmniej jedno, które będzie dla odpowiednie dla potrzeb Twoich roślin. 

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: meteoritka, New Africa / AdobeStock

Autor
Nie wyrzucaj tej pestki. Możesz zrobić z niej darmowy nawóz do roślin doniczkowych
Nie wyrzucaj tej pestki. Możesz zrobić z niej darmowy nawóz do roślin doniczkowych
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl