Logo
Logo

Małe białe robaczki w doniczce? Te proste domowe sposoby uratują Twoją roślinę

Zauważyłeś małe białe robaczki skaczące wokół doniczki? To najprawdopodobniej skoczogonki. Te niewinne na pierwszy rzut oka stworzenia mogą być poważnym zagrożeniem dla Twojej rośliny. Zanim jednak sięgniesz po chemiczne środki, odkryj prosty, domowy sposób, który może uratować Twoje zielone skarby. Dowiedz się, co naprawdę kryje się w glebie i jak jednym ruchem odmienić losy Twojej rośliny. Czytaj dalej, by poznać bliżej te szkodniki oraz dowiedzieć się co robić, by je zwalczać i zapobiegać ponownemu pojawianiu się w doniczkach. Poznaj domowe sposoby zwalczania skoczogonków.

Nieproszeni doniczkowi goście – małe białe skoczogonki

Skoczogonki (łac. Collembola), to maleńkie, lecz niezwykle interesujące stworzenia, które mogą zamieszkiwać glebę naszych doniczek. Warto wiedzieć, że nie są owadami, a stawonogami o 6 parach odnóży (tzw. sześcionogi) oraz ogromnej różnorodności, gdzie tylko w Polsce liczba gatunków przekracza 470. Ich obecność w domach jest zaskakująco powszechna, a ich mikroskopijne rozmiary sprawiają, że są prawie niewidoczne dla ludzkiego oka.

Skoczogonki mają charakterystyczne, wydłużone ciała osiągające do 1-2 mm, które mogą przybierać różne kolory w zależności od gatunku – od białego, przez szary, aż po czarny. Jedną z ich najbardziej wyróżniających cech jest specjalny organ skoku, który znajduje się na spodzie ich ciała (widełki skokowe i hamowidło). Dzięki niemu, gdy skoczogonek czuje się zagrożony lub chce się przemieścić, może wykonać gwałtowny skok, który często jest mylony z lotem. Mimo że nie posiadają skrzydeł, ich zdolność do skakania sprawia, że są bardzo mobilne i mogą łatwo przenosić się między roślinami.

Źródło: Stalewiak / Youtube

 

Mimo że skoczogonki są zazwyczaj nieszkodliwe dla zdrowych roślin, ich nadmierna obecność może wskazywać na problemy z wilgotnością gleby lub obecność innych szkodników. Dlatego też, choć są one fascynującą częścią mikroświata naszych doniczek, warto zwracać uwagę na ich liczebność i zachowanie, aby zapewnić naszym roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Skąd skoczogonki biorą się w domowych doniczkach?

Skoczogonki mogą dostać się do naszych mieszkań na wiele sposobów, ale najczęściej są "przemycone" na 3 sposoby:

 1. Nowe rośliny i ziemia: Najczęstszym źródłem skoczogonków w domu są nowo zakupione rośliny lub ziemia. Te małe stworzenia mogą przebywać w glebie lub na roślinach, niezauważone podczas zakupu.
 2. Przenoszenie z zewnątrz: Skoczogonki mogą zostać przeniesione do wnętrza na odzieży, narzędziach ogrodniczych, a nawet przez otwarte okna i drzwi. Są to organizmy, które łatwo przystosowują się do nowych środowisk, szczególnie jeśli znajdą odpowiednie warunki, takie jak wilgotna gleba.
 3. Szkodniki i choroby: Czasami skoczogonki mogą być przenoszone wraz z innymi szkodnikami lub chorobami roślin, które już zagnieździły się w naszych domowych ogrodach.

Co lubią skoczogonki? Ukryte preferencje małych szkodników

Co jedzą skoczogonki?

Skoczogonki są detrytusożercami, co oznacza, że ich dieta składa się głównie z rozkładającej się materii organicznej. W środowisku doniczki znajdują obfite źródła pożywienia, które przyciągają i utrzymują je w tym miejscu. Najbardziej lubią martwą materię organiczną, dlatego zanim zainteresują się żywymi korzeniami skupią się np. na opadłych liściach. Szkodniki te interesują się też często grzybami, pleśnią i mniejszymi mikroorganizmami.

Jakie warunki sprzyjają skoczogonkom?

Skoczogonki nie tylko są wybredne, jeśli chodzi o dietę, ale mają również specyficzne preferencje dotyczące środowiska, w którym żyją. Oto co sprawia, że doniczka staje się dla nich idealnym domem:

 • Wilgotność: Uwielbiają wilgotne środowisko, które zapewnia im nie tylko wodę niezbędną do życia, ale również sprzyja rozwojowi ich pożywienia.
 • Ciepło: Preferują ciepłe warunki, które są typowe dla wnętrz domów i mieszkań.
 • Zacienione miejsca: Choć nie są to stworzenia, które unikają światła, często znajdują schronienie w mniej oświetlonych częściach doniczki, gdzie mogą się ukrywać i rozmnażać.

Co na skoczogonki? Oto domowe sposoby na białe robaczki w doniczkach

Zwalczanie skoczogonków nie musi oznaczać od razu sięgania po silne chemiczne środki. Istnieje wiele prostych, ale skutecznych metod, które możesz zastosować, aby pozbyć się tych małych intruzów z doniczek. Oto kilka z nich:

 • Przesuszanie gleby: U gatunków roślin domowych, dla których nie stanowi to problemu, by pozbyć się skoczogonków można po prostu kilkukrotnie przesuszyć glebę w doniczce. Taki zabieg powinien sprawić, że te małe szkodniki znikną.
 • Kąpiele roślin: Tutaj znów musimy dobrać odpowiednie gatunki roślin, które bez problemu przetrwają chwilowe zalanie korzeni. Zanurzenie całej doniczki w wodzie na kilkanaście minut powinno sprawić, że skoczogonki wypłyną na powierzchnię wody. Zabieg ten, tak jak w przypadku przesuszania, też należy powtórzyć.
 • Spryskiwanie podłoża wodą z mydłem: Roztwór wody z delikatnym mydłem może pomóc w zwalczaniu skoczogonków. Spryskaj nim glebę i rośliny, aby odstraszyć szkodniki. Pamiętaj, aby używać mydła o łagodnym składzie, aby nie zaszkodzić roślinom.
 • Podlanie roztworem z czosnku: Dzięki swoim właściwościom odkażającym, dobrze zwalcza on na małe organizmy o delikatnej budowie, takie jak skoczogonki.
 • Posypanie cynamonem: Ta popularna przyprawa ma właściwości odstraszające szkodniki. Posyp glebę cynamonem, aby je odstraszyć.
 • Pułapki z ziemniaka: Pokrój ziemniaka na pół i umieść go na glebie w doniczce. Skoczogonki przyciągnięte wilgotnością i skrobią zgromadzą się na nim. Regularnie sprawdzaj pułapkę i usuwaj zebrane szkodniki.

Źródło: Make Your Live Greener / Youtube

 

Zapobieganie ponownemu pojawieniu się skoczogonków: Mądra ochrona

Zapobieganie pojawieniu się skoczogonków jest równie ważne, co ich zwalczanie. Utrzymanie zdrowego środowiska dla roślin jest kluczowe w wielu przypadkach. Oto kilka sposobów na utrzymanie doniczek wolnych od niechcianych gości:

 1. Izoluj nowo nabyte rośliny: Na kilka dni od zakupu nowej rośliny, postaw ją z dala od reszty swoich domowych kwiatów, aby mieć pewność, że ukryte szkodniki nie przeniosą się do innych doniczek. Obserwuj przez ten czas roślinę i jej ziemię.
 2. Dobór odpowiedniej ziemi: Używaj wysokiej jakości, sterylnej ziemi, która jest mniej podatna na szkodniki. Ziemia z dobrym drenażem i odpowiednią strukturą pomoże zapobiegać nadmiernej wilgotności, która przyciąga skoczogonki.
 3. Regularna kontrola roślin: Regularnie sprawdzaj swoje rośliny pod kątem oznak szkodników. Wczesne wykrycie problemu pozwala na szybkie działanie i zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodników.
 4. Higiena roślin: Usuwaj martwe liście, przycięte gałązki i inne organiczne odpady z doniczek. Czyste środowisko jest mniej atrakcyjne dla skoczogonków i innych szkodników.

Pamiętaj, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Regularna pielęgnacja, odpowiednie praktyki ogrodnicze i świadomość potencjalnych zagrożeń są kluczowe w utrzymaniu zdrowych i wolnych od szkodników roślin. Dzięki tym strategiom możesz cieszyć się pięknem swoich roślin bez obaw o niechciane skoczogonki.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Tomasz, Holger T.K. / AdobeStock

Autor
Małe białe robaczki w doniczce? Te proste domowe sposoby uratują Twoją roślinę
Małe białe robaczki w doniczce? Te proste domowe sposoby uratują Twoją roślinę
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl