Obierzcie, wysuszcie i zmielcie. To naturalny energetyk i odżywka dla roślin doniczkowych za grosze

Odżywka dla roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe potrzebują nie tylko odpowiedniego nasłonecznienia, podlewania czy podłoża. Wspomagane nawozami lepiej rozrastają się w okresie kwitnienia. Dobrym pomysłem są także domowe "energetyki", które pomogą im w fazie wzrostu oraz pobudza do wypuszczenia nowych liści oraz kwiatów. Jak wiecie, jestem zwolenniczką naturalnych metod, które są w duchu zero waste oraz biodegradowalności. Ostatnio staram się prowadzić ogród permakulturowy, który opiera się na jakości gleby oraz naturalnemu i stabilnemu prowadzeniu go tak, by żyć w zgodzie z fauną i florą. Tak samo pielęgnuję rośliny doniczkowe, którym dostarczam niezbędnych składników mineralnych i witamin, które pochodzą z zasobów z ogrodu czy zakupionych z ekologicznych sadów czy warzywników. Dają wymierne wyniki, przy niewielkim nakładzie pracy.

Posłuchaj
00:00
70

Wielu z was wielokrotnie chwaliło się, że udało wam się dzięki tym sposobom uratować swoje rośliny, które potrzebowały odżywienia. Pamiętajcie, że w przypadku fusów z kawy, lepszych rozwiązaniem jest użycie tych delikatnie wysuszonych i wmieszanie ich w podłoże doniczkowe. Dzięki temu roślina stopniowo będzie mogła pobierać składniki odżywcze za pomocą systemu korzeniowego. Często zdarzało się, że położone mokre fusy z kawy były przyczyną powstawania pleśni doniczkowej. Dlatego tez ze swojej strony rekomenduję, aby lekko je przesuszać. Może być także świeżo zmielona kawa, której nie będziecie zaparzać, ze względu na termin przydatności do spożycia lub nikły aromat.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak zrobić domowy energetyk i odżywkę dla roślin doniczkowych? Prosta metoda za grosze

Zastanawiacie się, jak zrobić taką odżywkę z użyciem resztek z kuchni? Ostatnio podpowiadałam wam, że z wykorzystaniem taniego i bardzo przydatnego składnika możecie zrobić przepyszny i zdrowy ocet jabłkowy. Mowa oczywiście o skórkach jabłek, najlepiej tych ekologicznych lub z własnego sadu. Te nieidealne, z wyraźnymi przebarwieniami nie są problemem. Zbierzcie pokaźną ilość skórek z szarej renety, ligola, lobo czy innych ulubionych odmian. Moją jest malinówka, którą mam w swoim ogrodzie. Uwielbiam przygotowywać z niej najrozmaitsze przetwory. Jak użyć skórek? Wysuszcie je w suszarce do owoców czy w piekarniku nastawionym do 30 stopni Celsjusza. Następnie zmielcie w blenderze lub młynku do kawy. Po uzyskaniu delikatnego proszku, przechowujcie go w słoiczku. Podsypujcie raz w miesiącu do roślin, które wymagają odżywienia. Efekty zobaczycie już w pierwszych miesiącach. Możecie przechowywać proszek w miejscu suchym, szczelnie zamkniętym. W przeciwnym razie będzie narażony na tworzenie się pleśni.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Czy można używać innych skórek owocowych do wzmocnienia roślin?

 Skórki, których można użyć, jest znacznie więcej. Należy jednak wiedzieć, które mogą okazać się najbardziej wartościowe dla roślin doniczkowych. W przypadku tych kolejnych również postępujemy bardzo podobnie. Obieramy, osuszamy za pomocą ręcznika papierowego oraz przekładamy do suszarki do owoców czy piekarnika. Pamiętajcie, że im grubsza skórka, tym dłuższy proces suszenia - w przeciwnym wypadku mieszanka może być nietrwała. Te, którym warto się przyjrzeć, to:

  • skórki banana,
  • skórki gruszek,
  • skórki awokado,
  • obierki marchewek (uprzednio wyszczotkowane i pozbawione piasku),
  • obierki młodej pietruszki lub pasternaku (w szczególności dla roślin wymagających sporej ilości potasu).

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Irissca  / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Osłonka-Doniczka Aztek fi 195 Czarno-Złota
Osłonka-Doniczka Aztek fi 195 Czarno-Złota
Osłonka doniczka Ø340 mm Frida – biała – Lamela
Osłonka doniczka Ø340 mm Frida – biała – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø240 mm Roma – czarna – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø240 mm Roma – czarna – Lamela
Kule nawadniające do roślin, białe – 4 szt.
Kule nawadniające do roślin, białe – 4 szt.
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści