Jecie i wyrzucacie resztę. Tak pozbywacie się najcenniejszego nawozu do roślin. I nie chodzi o banana

Naturalny nawóz do roślin doniczkowych

Jestem osobą, która nie lubi marnować żywności. Dodatkowo staram się żyć w duchu zero waste, aby móc wykorzystać wszystko tak, aby nie mieć do siebie pretensji, ze zostało wyrzucone na darmo. Tak narodziła się pasja do naturalnych sposobów zapobiegania szkodnikom, rozrostu roślin oraz wspomagania wzrostu warzyw i owoców. Dzięki pracy w ogrodzie nabrałam wielu doświadczeń, które pozwoliły mi nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także polepszyć jakość gleby oraz rosnących roślin. Teraz dzielę się tym z wami, abyście mogli te sposoby wykorzystać także u roślin doniczkowych w zaciszu domu. Zapewniam was, że zjadacie to do sałatek czy past, a najważniejszą część wyrzucacie.

Posłuchaj
00:00
40

Jedne z najlepszych środków wzmacniających roślinę, to te naturalnie pozyskane z innych roślin. Składnik, który zawiera wiele witamin i minerałów w centralnej części owocu umożliwi uzupełnienie braków roślinie doniczkowej. Nie zapominajcie, że jedne z pierwszych, które poznaliście na łamach naszych artykułów, to nawozy i odżywki z dodatkiem fusów z kawy, herbaty czy nawet suszonej i mielonej skórki banana. Ta ostatnia świetnie pielęgnuje storczyki. Skórka bananowa, która jest świeżo oderwana od owocu służy za idealne nawilżenie dla liści zamiokulkasa, sansewierii czy innych roślin doniczkowych o szerszej powierzchni liściowej, jak np. monstera variegata czy deliciosa. Tym razem jest to centralna część, którą pomijacie zbyt często. Podpowiem wam, jak jej użyć, a pozostaniecie przy tym rozwiązaniu na długo.

Jak wykorzystać resztki z awokado? Przepis na nawóz z pestki

Jak wcześniej wspomniałam, mowa o środkowej części owocu rośliny. Pestka awokado to często ten kawałek, który jest pomijany. Większość z was denerwuje się, ze zajmuje zbyt dużo miejsca, powodując straty w miąższu. Jest to jednak bardzo ważna część, która ma wiele ciekawych zastosowań. Przede wszystkim to świetny nawóz do roślin doniczkowych. Jak jej użyć? Potnijcie je za pomocą ostrego noża na mniejsze kawałeczki. Po uzyskaniu cienkich plastrów, przełóżcie je do piekarnika na 40 stopni Celsjusza i wysuszcie przez 2-3 godziny. Możecie to zrobić wtedy, gdy nazbieracie większą ich ilość. Następnie zmiksujcie dokładnie i podsypujcie proszek roślinom zamiast innego nawozu. Bogata w związki fitochemiczne, takie jak flawonoidy i polifenole ma właściwości podobne do zielonej herbaty. jak można ją jeszcze wykorzystać? Poniżej znajdziecie przykłady:

  • jest idealnym barwnikiem do tkanin na odcienie różu,
  • świetnie smakuje jako przyprawa do sałatek,
  • możecie wykorzystać ją do zrobienia masek na twarz,
  • to także baza do ciekawego naparu, podobnego do herbaty.

Czy po włożeniu awokado do ziemi, wyrośnie roślina?

Wielu z nas zastanawia się czy z pestki awokado można wyhodować roślinkę, którą będzie można postawić na domowym parapecie. Przy odpowiedniej determinacji oraz warunkom możecie tego dokonać. Osobiście wypróbowałam sposobu, który poleciła mi znajoma. Po dłuższym czasie mogę cieszyć się drzewkiem awokado, które ma około 50 cm wysokości. W pierwszych dniach użyłam wykałaczek, aby umieścić pestkę tak, aby delikatnie zanurzała się w wodzie. Po wypuszczeniu zalążków, przełożyłam pestkę wraz z delikatną otoczką miąższu i skórki do ziemi. Pilnowałam, aby nie wdała się pleśń. Po około roku mogłam cieszyć się mini drzewkiem, które cały czas się rozrasta.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Irissca  / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści