Wysuszcie i zmielcie. Tak zrobicie najlepszy nawóz do roślin doniczkowych i wcale nie chodzi o kawę

Naturalny nawóz ze zmielonych kiełków

Natura najczęściej dała nam wszystkie rozwiązania, które nam są potrzebne, a zwłaszcza w ogrodzie czy domowym zagajniku. Większość z nas już dawno zapomniała o naturalnych sposobach, które są dobre, skuteczne, a przede wszystkim nieszkodliwe dla nas i rośliny. Większość gotowców, które można zakupić w sklepach budowlanych i ogrodniczych, z powodzeniem możemy zastąpić takimi, które wręcz leżą u naszych stóp. Osobiście wróciłam do zbierania ziół oraz innych roślin, które mogą służyć nie tylko jako urozmaicenie bukietu, ale także uzupełnienie cennych gnojówek czy też innych nawozów. Na łamach serwisu będę cyklicznie dzielić się z wami metodami, które sama wypróbowałam i podpowiem, na które warto zwrócić uwagę.

Posłuchaj
00:00
59

 Ostatnio zdarza się, że pogoda jest dość kapryśna i okres zimowy niekoniecznie jest spowity sporą warstwą śniegu, To daje nam możliwości zbierania tych najbardziej wytrzymałych roślin, które nadal świetnie sobie radzą przy temperaturach powyżej 5 stopni Celsjusza. Zaskoczę was, ze nadal mogę zbierać listki pokrzywy, które służą mi jako wzmocnienie roślin czy jako dodatek do sałatek czy surówek. Tak samo dzieje się w przypadku listków jarmużu, który chętnie zbieram nawet podczas przymrozków. Jedną z roślin, która ma najbogatsze zastosowanie jako naturalny nawóz, jecie pod postacią kiełków. O którą dokładnie chodzi?

Jak zrobić najlepszy nawóz do roślin napakowany witaminami?

Roślina, która jest najczęściej dodawana do mieszanek kiełków to lucerna. Ma dość charakterystyczny smak i niektórym może nie odpowiadać, gdyż przyćmiewa smakiem resztę. Warto jednak dać jej szansę, gdyż jest skarbnicą witamin i minerałów. Znajdziecie w niej beta karoten, witaminy z grupy B, C, D, E oraz K. Nie można zapomnieć o potasie, żelazie, wapnie, manganie czy krzemie. Ten ostatni wraz z fosforem i potasem jest niezwykle cenny dla roślin doniczkowych. Z doświadczenia podpowiem wam, że podczas kiełkowania lucerny, warto zrobić to na gazie, delikatnie podlewając kiełki. Przelewając w słoiku tworzy się niestety nieestetyczna maź, która szybko może przerodzić się w pleśń. W przypadku wszystkich kiełków, które są kleiste - warto wykorzystać ten sposób, aby uniknąć wyrzucenia surowca. Jak zrobić nawóz? Wystarczy wysuszyć gotowe kiełki w suszarce do warzyw i owoców lub też na gazie przez kilka dni. Następnie miksujemy dokładnie na proszek i dodajemy do roślin raz na 2 miesiące.

Czy jadalne kiełki nadają się do uprawy w ziemi w ogrodzie?

Nasiona na kiełki, które zostały nam z okresu zimowego, możemy wykorzystać również w mini szklarniach w ogrodzie. To "stadium embrionalne" rośliny, która podczas odpowiednich warunków atmosferycznych, temperatury i dostarczonego światła, zacznie wypuszczać większe pędy. Podobnie jest z mikrolistkami, tak zwanymi microgreens, które charakteryzują się "bukietem" jadalnych liści, które możemy spożywać zarówno na kanapkę, jak i do sałatek. Jeżeli chcecie mieć szybsze wzrosty i pokaźniejsze zbiory, warto podlewać je co jakiś czas rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy i skrzypu. Osobiście dodaję do niej także glistnik jaskółcze ziele, które kwitnie także w okresie, gdy pojawia się pokrzywa, a nawet szybciej - dlatego jeżeli macie spore zbiory, dodajcie je do gnojówki.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści