Logo
Logo

Domowy ukorzeniacz do roślin znajdziecie na parapecie. Wystarczy odciąć, zmiksować i zanurzyć

Zastanawiacie się, jak ukorzenić drobne sadzonki liści, które uszczknęliście z partii roślin? A może dostaliście w prezencie od sąsiada, który podzielił się z wami nową odmianą wybranej rośliny? Bez względu na to jaką sadzonkę chcielibyście później zasadzić, możecie wykorzystać naturalny sposób, który macie na wyciągnięcie ręki. Nie biegnijcie od razu do sklepu po specjalny ukorzeniacz, gdyż wszystko, czego potrzebujecie, macie najprawdopodobniej w domu. Jak to zrobić prawidłowo? Podpowiem wam w kilku prostych krokach. Po skorzystaniu z nich z pewnością będziecie mogli cieszyć się pięknymi roślinami już za kila miesięcy. Po garść porad zajrzyjcie poniżej.

Z pewnością znacie podstawowe sposoby ukorzeniania sadzonek. Miedzy innymi wykorzystanie porcji miodu czy aspiryny sprawia, że pobudzamy roślinę do wypuszczenia korzeni, a późniejszego przesadzenia do ziemi doniczkowej. Inną metodą jest użycie świeżo mielonego cynamonu, który dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wystarczy zanurzyć w nim wybraną roślinę, by aktywować wzrost pędów. Świetnym pomysłem jest także użycie octu jabłkowego, zwłaszcza tego, który przygotujecie sami. Działa antybakteryjnie oraz spowalnia rozrost grzybów. To nic trudnego - wybierzcie skórki ekologicznych jabłek i zalejcie letnią wodą z miodem. Po około 3 tygodniach otrzymacie niepasteryzowane ocet, który wykorzystacie także przy porządkach w domu. Dzisiaj zaproponuję wam ukorzeniacz z rośliny. Zastanawiacie się, o której piszę? Zajrzyjcie poniżej, a wszystkiego się dowiecie.

Jak zrobić domowy ukorzeniacz z rośliny z parapetu?

Klasykiem, który pozwoli na odpowiednie ukorzenienie wybranej sadzonki, jest miąższ aloesu. To roślina o wielu właściwościach, która zwykle ma zastosowanie w kosmetyce oraz w kuchni. Jej wnętrze może posłużyć za najlepszy środek na wzrost pędów potrzebnych do ukorzenienia rośliny. Jak to zrobić krok po kroku? Poniżej prosta instrukcja:

  1. Wybierzcie liść aloesu, który zdecydujecie się obciąć.
  2. Powinien być gruby i mięsisty, jeżeli macie kilka sadzonek do ukorzenienia.
  3. Następnie przełóżcie go do blendera lub uprzednio zdejmijcie skórkę i włóżcie jedynie sam miąższ.
  4. Wyjmijcie przygotowaną pulpę i włóżcie do niej końcówki sadzonek.
  5. Na koniec przełóżcie wybrane kawałki bezpośrednio do nowej ziemi w doniczkach.
  6. Taki proces najlepiej przeprowadzać na wiosnę, gdy nie ma zbyt dużych wahań temperatur oraz wilgotności w mieszkaniu.

Dlaczego aloes zaczyna mieć miękkie liście?

Aloes to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Jak wcześniej wspomniałam, doskonale sprawdza się przy produkcji kremów, odżywek do włosów, a także balsamów do ciała na odparzenia. Jest ceniony za grube, mięsiste liście, które dostarczają żelu niezbędnego do wyprodukowania niektórych mieszanek. Ma zastosowanie także w domu, dlatego zwolennicy tej rośliny co jakiś czas odcinają kawałki liści, by móc cieszyć się naturalnym ukorzeniaczem czy też środkiem do pielęgnacji powierzchni blatów.

Gdy zauważycie miękkie liście pojawiające się coraz częściej już u podstawy rośliny, zajmijcie się nią jak najszybciej. To pierwszy z objawów gnicia korzeni, tuż przez brązowieniem końcówek liści. W tym przypadku warto poczekać z nawadnianiem i sprawdzić w jakiej kondycji jest ziemia doniczkowa. Jeżeli nosi znamiona pleśni doniczkowej, warto ją całkowicie wymienić na nowe podłoże.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: PohKim/Lukas Gojda / Adobe Stock

Autor
Domowy ukorzeniacz do roślin znajdziecie na parapecie. Wystarczy odciąć, zmiksować i zanurzyć
Domowy ukorzeniacz do roślin znajdziecie na parapecie. Wystarczy odciąć, zmiksować i zanurzyć
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl