Logo
Logo

Rozmnażanie aloesu: z nasion, z liści i odrostów

Aloes to roślina chętnie uprawiana w doniczce ze względu na swe szerokie właściwości zdrowotne i zbawienny wpływ na uszkodzoną skórę. Trzeba jednak pamiętać, że tylko niektóre odmiany aloesu mają takie działanie, a większość z nich wydziela niekorzystne dla zdrowia toksyny. Aloes jest niezwykle prosty w uprawie, a do tego jest to sukulent bardzo dekoracyjny, zwłaszcza gdy uda się sprawić, że zacznie kwitnąć. Również rozmnażanie aloesu nie stanowi problemu. Jak wygląda rozmnażanie aloesu?

Spis treści
Co to odrosty i jak dzięki nim rozmnażać aloesy? W jaki sposób ukorzeniać liście aloesu? Czy aloes można wysiewać?

Rozmnażanie aloesu z odrostów

To najprostsza metoda uzyskania nowych roślin, którą najlepiej przeprowadzać podczas przesadzania. Po wyciągnięciu aloesu z doniczki sprawdź, czy ma odrosty, czyli odnogi (mniejsze rośliny, które wyrastają z systemu korzeniowego), jeśli tak, to wystarczy oddzielić nową roślinę od macierzystej (zostawiając na obu roślinach korzenie), a następnie zasadzić w osobnej doniczce z przepuszczalnym podłożem (zobacz, gdzie kupić tutaj).

Ukorzenianie liści aloesu

Rozmnażanie z liści jest dość proste, gdyż aloes łatwo się ukorzenia. Niestety ze względu na dużą zawartość wody, przy tej metodzie roślina jest narażona na gnicie i choroby grzybowe.

  1. Chcąc rozmnożyć aloes, należy uciąć liść o długości co najmniej 8 cm,
  2. następnie odłożyć go w suche i przewiewne miejsce na kilka dni, aby końcówka delikatnie wyschła, co zmniejszy ryzyko gnicia,
  3. następnie liść wkłada się do przygotowanej doniczki z przepuszczalną ziemią (najlepsze będzie podłoże do kaktusów),
  4. liść nie powinien być osadzony zbyt głęboko, a znaczna jego część powinna wystawać ponad powierzchnię gleby.
  5. Zasadzony aloes należy delikatnie zraszać tak, aby podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. W ciągu 4 tygodni roślina powinna się ukorzenić.

Film po angielsku przedstawiający jak krok po kroku rozmnożyć aloesa z ilścia! | Żródło: Nature/YouTube

 

Rozmnażanie aloesu z nasion

Rozmnażanie aloesu z nasion jest najtrudniejszym sposobem pozyskania nowych roślin i jest możliwe tylko, jeśli aloes zakwitł i wydał owoce. W momencie, gdy owoc zacznie pękać, można z łatwością pozyskać nasiona, które należy od razu wysiać do odpowiedniego podłoża (np. ziemia wymieszana z piaskiem lub ziemia do sukulentów), gdyż łatwo ulegają uszkodzeniu, tracąc zdolności do kiełkowania.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Feey/Unsplash

Autor
Rozmnażanie aloesu: z nasion, z liści i odrostów
Rozmnażanie aloesu: z nasion, z liści i odrostów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ewa Wysocka

17-02-2023 14:37

Szanowni Państwo, mam pytanie odnośnie starszego okazu aloesu Aloe Vera. Nie wiem dokładnie, ile ma lat, ale ma blisko 50 cm wzrostu i sporo dorodnych, ciężkich "liści" o rozpiętości od 70 do 80 cm (co piszę z uśmiechem, bo wciąż czytam, że "aloesy to niewielkie rośliny o skromnych ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl