Logo
Logo

Chcesz mieć 50 supertunii za 10 zł? Wysiej nasiona. Oto jak

Supertunie można wyhodować samodzielnie za grosze, ciesząc się przy tym z ogromnej satysfakcji płynącej z własnoręcznie pielęgnowanych kwiatów. Przedstawiamy Ci prosty przewodnik, jak za jedyne 10 złotych wysiać nasiona i cieszyć się istnym morzem ich kwiatów przez całe lato. Odkryj radość z hodowania tych spektakularnych roślin, które nie tylko ozdobią Twój dom, ale też staną się źródłem dumy z własnej pracy.

Poznaj supertunię – nową królową petunii

Supertunia to niezwykle popularna, hybrydowa forma petunii, która zyskała ogromne uznanie wśród ogrodników amatorów i profesjonalistów. Charakteryzują się one nie tylko wyjątkowo długim okresem kwitnienia, który może trwać od wczesnej wiosny aż do pierwszych przymrozków, ale także niesamowitą obfitością barwnych kwiatów. Wśród odmian, które szczególnie przyciągają uwagę, można wymienić Supertunia Vista Bubblegum z jej jaskrawo różowymi kwiatami, Vista Silverberry o subtelnym białym kolorze z różowym odcieniem oraz Vista Fuchsia, która olśniewa intensywną fuksją.

Te rośliny są niezwykle odporne na różnorodne warunki pogodowe. Doskonale radzą sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w umiarkowanym cieniu, co czyni je idealnym wyborem dla różnych lokalizacji ogrodowych czy balkonowych. Supertunie są również odporne na wiele chorób i szkodników, co znacząco obniża potrzebę stosowania środków ochrony roślin.

Jedną z najbardziej cenionych cech supertunii jest to, że nie wymagają one usuwania przekwitłych kwiatów. To znacząco ułatwia ich pielęgnację, dzięki temu ogrodnicy mogą cieszyć się pięknem supertunii bez konieczności ciągłej pracy, co sprawia, że są one wyjątkowo atrakcyjne dla osób, które nie mogą poświęcić dużo czasu na pielęgnację swojego ogrodu.

Supertunia o różowych kwiatach
Fot. Meegi / AdobeStock
Niezwykłe cechy czynią supertunię jednym z najchętniej wybieranych kwiatów do ogrodów, na tarasy i balkony ostatnich sezonów.

Kiedy najlepiej wysiewać nasiona? Gdzie można je kupić?

Idealnym czasem na wysiew nasion supertunii Vista jest koniec zimy lub wczesna wiosna, czyli około lutego do marca. Wysiewanie w tym okresie pozwoli roślinom na rozwinięcie się i zakwitnięcie na początku lata.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Jak siać nasiona supertunii? Krok po kroku

1. Przygotuj materiały

Wybierz odpowiednie nasiona supertunii Vista. Możesz je znaleźć w różnorodnych sklepach ogrodniczych lub zamówić przez Internet, co daje Ci dostęp do szerokiego wyboru odmian i kolorów. Kolejnym ważnym elementem jest użycie odpowiedniej ziemi do wysiewu. Idealna będzie lekka i przepuszczalna ziemia. Można kupić specjalne podłoże do wysiewów, które zapewnia odpowiednią wilgotność i dostęp powietrza dla rozwijających się młodych korzeni. Potrzebne Ci będą również odpowiednie pojemniki lub skrzynki do siewu.

Wygodnym dodatkiem jest butelka z atomizerem do wody. Umożliwi Ci ona delikatne i równomierne nawadnianie ziemi. Wysiewanie nasion supertunii wymaga utrzymywania stałej, ale nie nadmiernej wilgotności, dlatego używanie sprayu pozwoli Ci precyzyjnie kontrolować ilość wody dostarczanej do nasion, co jest decydujące dla ich prawidłowego kiełkowania.

2. Wysiej nasiona

Nasiona supertunii są wyjątkowo drobne, co wymaga szczególnej ostrożności podczas ich wysiewania. Idealna technika polega na równomiernym rozsianiu ich na powierzchni przygotowanej, wilgotnej ziemi w pojemniku. Aby to zrobić skutecznie, możesz posłużyć się małą łyżeczką lub nawet końcówką ołówka.

Pamiętaj, że nasiona supertunii nie powinny być przykryte dodatkową warstwą ziemi. Do prawidłowego rozwoju ich kiełkowanie jest uzależnione od światła. Zamiast zasypywać nasiona, po prostu delikatnie dociskaj je do wilgotnej ziemi, co pomoże im utrzymać kontakt z podłożem.

Po wysianiu nasion, użyj spryskiwacza wodnego, aby jeszcze raz delikatnie nawilżyć powierzchnię ziemi wraz z nasionami. Bądź ostrożny, aby strumień wody był na tyle delikatny, by nie przemieszczał nasion.

3. Zadbaj o warunki do kiełkowania

Postaw pojemniki w ciepłym (ok. 20-24°C), jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. 

Jeśli w Twoim domu jest chłodniej, możesz rozważyć umieszczenie pojemników w pobliżu źródła ciepła, jak grzejnik lub specjalna mata grzewcza do roślin, która zapewni równomierne ciepło. Idealne jest umieszczenie ich w pobliżu okna zorientowanego na wschód lub zachód. Sprawdzaj ziemię codziennie, delikatnie dotykając jej palcem, aby upewnić się, że nie jest ani przesuszona, ani przemoczona.

Opieka nad siewkami

Pierwsze kiełki

Siewki supertunii powinny pojawić się po około 7-10 dniach. Gdy tylko zauważysz pierwsze rośliny, zacznij stopniowo przyzwyczajać je do bardziej intensywnego światła, co jest kluczowe dla ich dalszego wzrostu. Ciągle dbaj o równomierną temperaturę i wilgotność.

Pikowanie

Gdy siewki osiągną wysokość około 5 cm i pojawią się na nich pierwsze prawdziwe liście, przepikuj je do większych doniczek (1 para liści, które pojawiają się wraz z siewkami, a przed liśćmi prawdziwymi, to liścienie – liście zarodkowe). Uważaj, by nie uszkodzić delikatnych korzeni!

Hartowanie roślin

Na kilka tygodni przed planowanym wysadzeniem na zewnątrz, rozpocznij hartowanie roślin. Wynoś je na zewnątrz na kilka godzin każdego dnia, stopniowo zwiększając czas ich pobytu na świeżym powietrzu, aby przyzwyczaić je do warunków zewnętrznych.

Sadzenie supertunii na zewnątrz – termin i rozstawa roślin

Gdy młode rośliny supertunii Vista osiągną wysokość około 10 cm i będą miały kilka liści, można szykować się do sadzenia ich na miejsce stałe – czyli do wybranych pojemników i donic na balkon lub taras. W maju, po zahartowaniu i gdy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków, nasze młode supertunie sadzimy w rozstawie około 30 cm między poszczególnymi roślinami.

Kiedy pierwszy raz nawozić?

Pielęgnacja młodych supertunii jest kluczowa dla ich zdrowia i bujnego kwitnienia. Oprócz regularnego podlewania zastosuj nawóz do kwiatów raz na dwa tygodnie, aby wspomóc wzrost i kwitnienie. Przyjęło się, że nawozy należy zacząć stosować ok. tydzień po posadzeniu roślin w miejsce docelowe.


Zdjęcie tytułowe: Meegi, Natalia Samorodskaia / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym są supertunie i dlaczego są popularne?

  Supertunie to hybrydowe formy petunii, które cieszą się dużą popularnością dzięki długiemu okresowi kwitnienia od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków oraz obfitości barwnych kwiatów.
 • Jakie są główne zalety supertunii?

  Rośliny te są odporne na różnorodne warunki pogodowe oraz wiele chorób i szkodników. Nie wymagają usuwania przekwitłych kwiatów, co ułatwia ich pielęgnację.
 • Kiedy i jak wysiewać nasiona supertunii?

  Idealny czas na wysiew nasion supertunii Vista to koniec zimy lub wczesna wiosna, czyli około lutego do marca. Nasiona wysiewa się na powierzchni wilgotnej ziemi bez dodatkowego przykrycia, gdyż ich kiełkowanie jest uzależnione od światła.
 • Jakie warunki są potrzebne do kiełkowania nasion supertunii?

  Pojemniki z nasionami należy postawić w ciepłym (około 20-24°C), jasnym miejscu, nie na bezpośrednim słońcu, i utrzymywać ziemię lekko wilgotną.
 • Jak dbać o młode siewki supertunii?

  Gdy siewki osiągną wysokość około 5 cm, należy je przepikować do większych doniczek. Wcześniej, kilka tygodni przed planowanym wysadzeniem na zewnątrz, rozpocząć hartowanie roślin, stopniowo przyzwyczajając je do zewnętrznych warunków.
 • Kiedy sadzić supertunie na zewnątrz?

  Sadzenie młodych roślin supertunii Vista powinno nastąpić w maju, po zahartowaniu i gdy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków, w rozstawie około 30 cm między roślinami.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Chcesz mieć 50 supertunii za 10 zł? Wysiej nasiona. Oto jak
Chcesz mieć 50 supertunii za 10 zł? Wysiej nasiona. Oto jak
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl