Logo
Logo

Pelargonie słabo kwitną mimo nawożenia? Oto, co musisz zrobić, aby dłużej kwitły i miały więcej kwiatów

Pelargonie to prawdziwe klejnoty wśród roślin ozdobnych, które mogą zachwycać swoimi kwiatami od wiosny do jesieni. Jednak mimo regularnego nawożenia, czasami nie kwitną tak bujnie, jakbyśmy tego oczekiwali. Co może być tego przyczyną i jak to zmienić? W tym artykule dowiesz się, dlaczego pelargonie mogą słabo rosnąć mimo odpowiedniej pielęgnacji oraz jak zapewnić im warunki do dłuższego i obfitszego kwitnienia. Przeczytaj nasze praktyczne porady, które pomogą Ci cieszyć się pięknymi i zdrowymi pelargoniami przez cały sezon.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin balkonowych i ogrodowych. Mimo że są stosunkowo łatwe w uprawie, niektórym ogrodnikom zdarza się, że ich pelargonie nie rosną tak bujnie, jakby tego oczekiwali, mimo regularnego nawożenia. Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci zapewnić, że Twoje pelargonie będą dłużej kwitły i miały więcej kwiatów.

Dlaczego pelargonie słabo kwitną mimo nawożenia?

Pelargonie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły w pełni rozwinąć swój potencjał kwitnienia. Nawet jeśli dostarczasz im niezbędnych składników odżywczych, mogą nie rosnąć dobrze z kilku powodów:

  • Niedostateczne oświetlenie: Pelargonie wymagają dużo słońca, aby mogły kwitnąć obficie. Upewnij się, że Twoje rośliny mają dostęp do co najmniej 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie.
  • Zła jakość gleby: Pelargonie najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnej glebie, bogatej w substancje organiczne. Gleba powinna być lekko kwaśna do neutralnej (pH 6-7).
  • Nieprawidłowe podlewanie: Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody mogą negatywnie wpływać na wzrost pelargonii. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Unikaj zalewania roślin, co może prowadzić do gnicia korzeni.
  • Choroby i szkodniki: Regularnie sprawdzaj swoje pelargonie pod kątem oznak chorób i szkodników. Wczesne wykrycie i leczenie problemów może uratować Twoje rośliny przed uszkodzeniem.

Jak prawidłowo usuwać przekwitłe kwiaty pelargonii?

Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji pelargonii jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatów. Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących tego zabiegu:

  • Dlaczego to ważne? Usuwanie zwiędłych kwiatów poprawia wygląd roślin, zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i stymuluje rośliny do produkcji nowych kwiatów zamiast nasion.
  • Jak to robić? Kwiaty pelargonii rosną w skupiskach (baldachach). Można usuwać pojedyncze, przekwitłe kwiaty, ale jeśli masz dużo roślin, bardziej efektywne może być usuwanie całych baldachów. Użyj palców, aby delikatnie odłamać zwiędłe kwiaty lub łodygi u ich podstawy.

 

Pelargonie samoczyszczące

Warto również wspomnieć o pelargoniach samoczyszczących. Są to odmiany pelargonii, które same pozbywają się zwiędłych kwiatów, co znacznie ułatwia ich pielęgnację. Dzięki tej właściwości nie musisz martwić się regularnym usuwaniem przekwitłych kwiatów, co jest szczególnie wygodne dla ogrodników, którzy mają wiele roślin lub ograniczony czas na pielęgnację ogrodu.

Usuwanie przekwitłych kwiatów pelargonii pobudza rośliny do ponownego kwitnienia
Fot. Chris Willemsen / AdobeStock
Usuwanie zwiędłych kwiatów pelargonii pobudza roślinę do produkcji nowych pąków. Zamiast tracić energię na tworzenie nasion, pelargonia koncentruje się na rozwijaniu nowych kwiatów, co sprawia, że przycinanie skutkuje obfitszym kwitnieniem. Do przycinania pelargonii nie są potrzebne ani nożyczki, ani nóż. Pojedyncze zwiędłe kwiaty można łatwo usunąć ręcznie. Jeśli łodygi są zwiędłe, ale jeszcze nie wyschnięte, należy je odłamać u podstawy. Chwyć zdrewniałą łodygę dwoma palcami i jednym, zdecydowanym ruchem odłam ją.
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Kluczowe zasady pielęgnacji pelargonii

  • Podlewanie: Pelargonie preferują regularne podlewanie, ale gleba musi być dobrze przepuszczalna, aby zapobiec zastojowi wody. Podlewaj rośliny, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha na dotyk. ▶ Dowiedz się więcej o podlewaniu pelargonii
  • Nawożenie: Regularne nawożenie jest kluczowe dla bujnego kwitnienia. Używaj nawozu o wysokiej zawartości fosforu, który wspiera kwitnienie. Nawożenie co 2-3 tygodnie powinno być wystarczające. ▶ Dowiedz się więcej o nawożeniu pelargonii
  • Przycinanie: Regularne przycinanie nie tylko usuwa zwiędłe kwiaty, ale także pomaga w formowaniu roślin i stymulowaniu nowych pędów. Przycinaj rośliny wczesną wiosną, aby zachęcić do gęstego wzrostu. ▶ Dowiedz się więcej o przycinaniu pelargonii
  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami: Monitoruj rośliny regularnie i natychmiast reaguj na pierwsze oznaki chorób lub szkodników. Stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin może zapobiec poważnym uszkodzeniom. ▶ Dowiedz się więcej o problemach pelargonii


Zdjęcie tytułowe: kuarmungadd, Chris Willemsen / AdobeStock

Autor
Pelargonie słabo kwitną mimo nawożenia? Oto, co musisz zrobić, aby dłużej kwitły i miały więcej kwiatów
Pelargonie słabo kwitną mimo nawożenia? Oto, co musisz zrobić, aby dłużej kwitły i miały więcej kwiatów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl