Logo
Logo

Kiedy sadzić bratki? Jaką temperaturę wytrzymają? Jak hartować sadzonki po zakupie a przed sadzeniem?

Czy marzysz o tym, aby Twój ogród lub balkon rozkwitł już wczesną wiosną kolorowymi bratkami, które przyciągają wzrok i dodają uroku każdej przestrzeni? Nie czekaj! Teraz jest idealny moment, aby dowiedzieć się, jak i kiedy sadzić te urocze kwiaty, aby cieszyć się ich pięknem jak najdłużej. Bratki to nie tylko wspaniała dekoracja, ale także symbol nadchodzącej wiosny, który może przetrwać nawet niesprzyjające warunki pogodowe. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci przygotować sadzonki do sadzenia, wybrać odpowiedni moment oraz zadbać o nie, aby kwitły obficie i zdrowo.

Bratki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów, które zdobią nasze ogrody, balkony i tarasy. Ich różnorodność kolorów, wzorów oraz relatywna łatwość uprawy sprawiają, że są chętnie wybierane przez wielu ogrodników. Aby jednak cieszyć się ich pięknem, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy sadzić bratki, jaką temperaturę są w stanie wytrzymać oraz jak odpowiednio hartować sadzonki po zakupie, a przed sadzeniem.

Bratki z nasion czy z sadzonek?

Nasiona bratków najlepiej wysiewać od czerwca do sierpnia, aby zakwitły w następnym roku wiosną. Rośliny z nasion zwykle zaczynają kwitnienie od wczesnej wiosny do lata, w zależności od czasu wysiewu i warunków uprawy.

Jednak dla tych, którzy chcą cieszyć się kwiatami od razu, zaleca się zakup gotowych sadzonek. Gotowe sadzonki bratków kwitną od razu po posadzeniu, oferując szybką dekorację ogrodu czy balkonu bez konieczności oczekiwania na kwitnienie z nasion.

Kiedy sadzić bratki?

Idealny czas na sadzenie bratków zależy od kilku czynników, w tym od klimatu panującego w danym regionie. Ogólnie rzecz biorąc, bratki są roślinami odpornymi na chłód i mogą być sadzone już wczesną wiosną, a nawet pod koniec zimy, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają. W niektórych regionach Polski, gdzie zimy są łagodniejsze, bratki można sadzić już w lutym lub marcu. W bardziej chłodnych rejonach lepiej poczekać do kwietnia, kiedy minie ryzyko silnych przymrozków.

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / YouTube


Jak sadzić bratki do doniczek i do gruntu?

Sadzenie bratków zarówno do doniczek, jak i do gruntu, wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża. Dla bratków idealne będzie żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoże. Przed sadzeniem warto wzbogacić ziemię kompostem lub specjalnym preparatem do roślin kwitnących, co zapewni im lepszy start i obfitsze kwitnienie.

Sadzenie bratków do doniczek

 1. Wybierz doniczki z otworami na dnie, aby zapewnić odpowiedni drenaż.
 2. Na dno doniczki wsyp warstwę keramzytu lub drobnego żwiru, co zapobiegnie zastojom wody.
 3. Napełnij doniczki przygotowanym podłożem, pozostawiając około 2-3 cm od górnej krawędzi.
 4. Zrób w podłożu dołki na sadzonki, zachowując odległość około 15-20 cm między roślinami.
 5. Delikatnie umieść sadzonki w dołkach i przysyp korzenie ziemią, lekko ugniatając.
 6. Po posadzeniu obficie podlej rośliny.

Sadzenie do gruntu

 1. Wybierz miejsce w ogrodzie, które jest dobrze nasłonecznione lub lekko ocienione.
 2. Przygotuj glebę, usuwając chwasty i spulchniając ją. Wzbogać ziemię kompostem lub granulatem nawozowym.
 3. Zrób dołki o głębokości odpowiadającej wielkości bryły korzeniowej sadzonki, zachowując odległość 15-20 cm między roślinami.
 4. Umieść sadzonki w dołkach, delikatnie przysypując korzenie ziemią i lekko ugniatając wokół nich.
 5. Po posadzeniu dokładnie podlej rośliny, aby zapewnić im odpowiednie warunki do ukorzenienia.

Pamiętaj, że zarówno bratki w doniczkach, jak i te posadzone w gruncie, będą potrzebowały regularnego podlewania, zwłaszcza w cieplejsze dni. Aby zachować atrakcyjny wygląd i stymulować nowe kwitnienie, regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty.

Jaką temperaturę wytrzymają bratki?

Bratki są znane ze swojej odporności na niskie temperatury. Mogą wytrzymać krótkotrwałe spadki temperatury nawet do -5°C, co czyni je idealnymi kwiatami na wczesną wiosnę. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że młode, niedawno posadzone sadzonki mogą być bardziej wrażliwe na mróz niż dojrzałe rośliny. Dlatego też, w przypadku zapowiedzi silniejszych przymrozków, warto zabezpieczyć młode bratki, np. przykrywając je agrowłókniną.

Bratki to pierwsze kwiaty w sezonie odporne na mrozy
Fot. anjokan / AdobeStock
Bratki ogrodowe (Viola ×wittrockiana), powstałe z krzyżówki fiołka trójbarwnego i innych gatunków fiołkowatych, to dekoracyjne rośliny uprawiane zarówno w domach, jak i ogrodach. Z ponad 300 odmianami i ciągłym tworzeniem nowych, bratki dzielą się na grupy wczesne, średnio-wczesne i późnokwitnące, co pozwala cieszyć się ich kwiatami do jesieni.

Jak hartować sadzonki po zakupie a przed sadzeniem?

Przed zakupem bratków upewnij się, że ich podłoże nie jest przesuszone i nie są one atakowane przez szkodniki. Sprawdź, czy łodyżki nie są połamane i wybieraj rośliny z zawiązanymi pąkami, które dopiero będą kwitły.

Hartowanie sadzonek bratków to proces, który pomaga roślinom przystosować się do warunków zewnętrznych, takich jak niższa temperatura czy silniejszy wiatr. Po zakupie sadzonek bratków, zanim posadzisz je na stałe miejsce w ogrodzie czy na balkonie, warto przez kilka dni przyzwyczajać je do zewnętrznych warunków. Proces ten polega na stopniowym wydłużaniu czasu, przez który sadzonki są wystawiane na zewnątrz. Pierwszego dnia wystaw sadzonki na 1-2 godziny, a następnie stopniowo zwiększaj ten czas. Po kilku dniach sadzonki będą gotowe do posadzenia na stałe miejsce.

Sadzenie bratków to wspaniały sposób na dodanie koloru i życia do Twojego ogrodu, balkonu czy tarasu już wczesną wiosną. Pamiętając o wyżej wymienionych wskazówkach, możesz maksymalnie wydłużyć okres kwitnienia tych uroczych kwiatów. Wybierając odpowiedni czas na sadzenie, hartując sadzonki oraz dbając o ochronę przed przymrozkami, zapewnisz sobie i swoim bliskim radość z obcowania z pięknem bratków przez wiele tygodni.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Nitr / AdobeStock

Autor
Kiedy sadzić bratki? Jaką temperaturę wytrzymają? Jak hartować sadzonki po zakupie a przed sadzeniem?
Kiedy sadzić bratki? Jaką temperaturę wytrzymają? Jak hartować sadzonki po zakupie a przed sadzeniem?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl