Logo
Logo

Dlaczego liście pelargonii żółkną, czerwienieją, usychają?

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów uprawianych na balkonach i tarasach. Stanowią efektowną ozdobę, a dzięki różnym odmianom, które oferują różne, wspaniale wybarwione kwiaty każdy może stworzyć z nich wspaniałą kompozycję. Mimo że pelargonie są dość łatwe w uprawie, to tak, jak wszystkie inne rośliny narażone są na choroby i szkodniki, które mogą osłabić ich kondycję i sprawić, że nie będą wyglądały ładnie. Również błędy w uprawie mogą doprowadzić do zasychania i odbarwiania, a nawet utraty liści. Dlaczego liście pelargonii zmieniają barwę i usychają?

Spis treści
Niewłaściwe podlewanie Niekorzystne warunki Choroby grzybowe

Dlaczego pelargonie słabo rosną? Oto powody:

Niewłaściwe podlewanie

Częstą przyczyną zasychania liści jest nieprawidłowe podlewanie. Długotrwała susza spowoduje żółknięcie liści oraz ich uschnięcie. Jeśli doszło do przesuszenia podłoża, to nie należy roślin obficie podlewać w celu uzupełnienia wody, gdyż poskutkuje to zalaniem korzeni. Lepiej stopniowo nawilżać ziemię i regularnie podlewać pelargonie. Równie niekorzystne jest nadmierne podlewanie, które powoduje gnicie korzeni i w efekcie osłabienie rośliny. W takim przypadku najlepiej przesadzić pelargonie do nowej doniczki, a uszkodzone korzenie usunąć.


Niekorzystne warunki

Liście pelargonii mogą również żółknąć i usychać przez zbyt ciasne nasadzenie i zbyt małą ilość miejsca dla poszczególnych roślin. To powoduje mniejszy dostęp do światła, wody i składników pokarmowych. Wystarczy rozsadzić kwiaty, aby rośliny odżyły i zyskały piękny wygląd.

Pelargonie należy również regularnie nawozić, wykorzystując do tego nawóz do pelargonii, nawóz do roślin balkonowych lub nawóz do roślin kwitnących, które dostarczą dużej ilości składników odpowiednio zbilansowanych. To sprawi, że rośliny będą bardziej odporne na choroby, szkodniki, suszę i inne niekorzystne czynniki. Dodatkowo nawóz sprawi, że pelargonie będą obficie kwitły, a kwiaty i liście będą pięknie wybarwione.

Do zmiany barwy i usychania liści pelargonii może dochodzić też na skutek przemarznięcia rośliny, która zbyt szybko została wystawiona na zewnątrz. Inną przyczyną może być korkowatość liści, czyli choroba, która pojawia się na skutek zbyt dużej wilgotności podłoża i powietrza. W takim przypadku najlepiej usunąć zżółkłe liście ograniczyć podlewanie i zastosować dobry nawóz, aby wzmocnić roślinę.

ZIEMIA DO PELARGONII
Ziemia do pelargonii
Gotowe podłoże do pelargonii hydro+ to produkt powstały na bazie torfu oraz torfu kokosowego. Stanowi idealną mieszaninę do uprawy pelargonii i kwiatów balkonowych. Dzięki zawartości długo działającego nawozu, nie musisz przy sadzeniu używać dodatkowych preparatów. Hydrożel oraz glinka zapewnią odpowiednią wilgotność posadzonym roślinom.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP W NASZYM SKLEPIE!
NAWÓZ DO PELARGONII
Nawóz do pelargonii
Nawóz "Intensywne Barwy" dla pelargonii jest nawozem typu NPK co oznacza, że zawiera podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas oraz mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Zapewnia intensywne barwy kwiatów i bujne kwitnienie roślin przez długi czas.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP W NASZYM SKLEPIE!

Choroby grzybowe

Może się zdarzyć, że mimo właściwej pielęgnacji wystąpi choroba grzybowa, która osłabi roślinę. Często zakażone są już sadzonki, dlatego pelargonie najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła. Te popularne, balkonowe kwiaty zazwyczaj zakażone są rdzą lub mączniakiem prawdziwym. Reakcja powinna być szybka, gdyż nieleczona roślina może całkowicie obumrzeć. Należy ograniczyć podlewanie oraz zastosować środek grzybobójczy.

Rdza objawia się bladymi lub żółtymi plamami, które mają mocno zarysowane brzegi, z czasem spodnia część liścia brązowiej, a w końcu liście usychają i opadają. Zainfekowane liście należy jak najszybciej oberwać oraz zastosować środek grzybobójczy. Z kolei mączniak powoduje powstanie białego nalotu na górnej i dolnej części liścia. Pojawia się na skutek nadmiernej wilgotności i wysokiej temperatury.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Tatiana Foxy / Depositphotos

Autor
Dlaczego liście pelargonii żółkną, czerwienieją, usychają?
Dlaczego liście pelargonii żółkną, czerwienieją, usychają?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl