Niektóre z roślin mają sporą zawartość saponin, czyli związków chemicznych, zaliczanych do glikozydów. Łatwo się pienią i potrafią być doskonałą bazą do stworzenia środków myjących. Są to między innymi: korzeń zeń-szenia, pokrzywa, koniczyna czerwona, lukrecja czy bluszcz pospolity.
Jest jednak inna roślina, która wysiewa się w zastraszającym tempie i stanowi dobry i tani surowiec do sporządzenia skutecznego środka do czyszczenia różnych powierzchni. Co warto zrobić i o jaką roślinę chodzi? Sprawdźcie poniżej moją poradę!
Jak zrobić detergent do domu 5w1 z chwastu z ogrodu? Metoda krok po kroku
Metoda, którą wam zaproponuje, sięga lat 70-tych. Już moja babcia wiedziała, jak zrobić idealny środek czyszczący, niemal za darmo.
Co dokładnie należy przygotować?
- Zbierzcie około 2 wiaderka nagietka lekarskiego - zarówno kwiatów, jak i liści.
- Przełóżcie je do dużego słoja i porządnie ugniećcie za pomocą tłuczka lub łyżki.
- Dodajcie w międzyczasie cukier i kontynuujcie ubijanie.
- Następnie wlejcie tyle przegotowanej i letniej wody, aby zapełniła słoik. Resztki nagietka nie mogą wystawać poza powierzchnię wody.
- Odstawcie w chłodne i ciemne miejsce.
- Codziennie mieszajcie drewnianą łyżką.
Po około miesiącu otrzymacie idealny ocet z nagietka lekarskiego, który jest składnikiem płynu do czyszczenia kuchni, łazienki, a nawet okien! Przecedźcie otrzymany ocet i przełóżcie do pojemnika. Stosujcie wymiennie z octem jabłkowym.
W ciemnym i chłodnym pomieszczeniu może stać przez cały czas, bez obaw, że pojawi się pleśń. To także doskonały środek na regenerację włosów rozjaśnianych oraz wspomagające remedium na przebarwienia.
W jaki sposób suszyć nagietek lekarski i jak sporządzić napar?
Nagietek lekarski można także suszyć. Podczas kwitnienia warto zrywać całe koszyczki kwiatów oraz przekładać na płótno lub prześcieradło. Róbmy to podczas bezwietrznych i bezdeszczowych dni. Po urwaniu koszyczka, przekładamy do góry końcówką łodyżki.
Możemy suszyć wewnątrz domku na działce, w domu czy w innym, suchym pomieszczeniu. W zależności od temperatury oraz poziomu wilgotności, może to zająć około 2-3 tygodnie. Po tym czasie przełóżcie do szczelnego słoika.
Jeżeli nie chcecie czekać zbyt długo, przełóżcie kwiaty nagietka lekarskiego do suszarki do warzyw, owoców i grzybów. Nastawcie program na suszenie warzyw i kontrolujcie poziom wysuszenia.
Dzięki temu w sprawny i łatwy sposób zdobędziecie surowiec na herbatkę w 2 dni. Jak zrobić napar? 2 łyżeczki suszonych kwiatów zalejcie około 400 ml wody o temperaturze 90 stopni Celsjusza. Parzcie pod przykryciem przez 10 minut i pijcie 2-3 razy dziennie, jeżeli lekarz nie zalecił inaczej.
Zdjęcie tytułowe: Natalie_mis / AdobeStock