Nigdy nie suszę tak maślaków. Ta 1 metoda sprawia, że schną 3x szybciej i nie ma pleśni

prawidłowe suszenie maślaków przed włożeniem do słoika

Bogactwo pieprzników jadalnych, borowików, podgrzybków czy gąsek - to cud natury, o który powinniśmy dbać. Zasadą, którą kultywuję i staram się przekazywać kolejnym pokoleniom jest umiejętne obchodzenie się z tymi darami. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy to jadalny okaz, pozostawiamy w lesie, nie niszcząc jego grzybni. Podobnie wyglądające kanie czy gąski parokrotnie były mylone z muchomorami sromotnikowymi oraz innymi śmiertelnymi gatunkami.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1

Sposobów na ich przygotowanie jest wiele - grzyby wekowane w maśle, duszone grzyby w sosie czy też marynowane w occie. Jedną z popularniejszych opcji jest oczywiście suszenie, które każdemu jest znane.

Mamy kilka możliwości - od tych, które trwają tygodniami, po nieco szybsze. Jednak jeden gatunek bywa dość oporny i płata figle. Jak prawidłowo suszyć maślaki? Przekonajcie się poniżej, a ze mną już nigdy nie pojawi się u was pleśń na maślakach!

Jak suszyć prawidłowo maślaki? Inaczej pleśń na kapeluszach murowana!

Maślaki to jedne z najsmaczniejszych grzybów jadalnych. Można je spotkać w towarzystwie młodej sosny oraz brzozy, gdzie zakładane są szkółki leśne. Bywają także w gęstwinie trawy, która jest delikatnie podmokła. Suszenie maślaków bywa dość trudnym zajęciem.

Wielokrotnie spotkałam się z pojawiającą się pleśnią - śluz z maślaków zastygał i tworzył podłoże do wytwarzających się zarodników. Nigdy nie suszę ich na nitce, tak jak to robię z kurkami (pieprznikami jadalnymi) czy borowikami.

Żelazna zasada przy suszeniu maślaków

Maślak ma zbyt dużo wilgoci w porównaniu do innych grzybów jadalnych. Potrzebuje także nieco więcej czasu, aby być w pełni wysuszonym. Jedynym dobrym sposobem jest suszarka do grzybów lub piekarnik. Jednak musicie przed tym zapamiętać jedną, ważną zasadę.

Najlepiej usunąć śliską skórkę z maślaków, która będzie zdecydowanie utrudniała przedostanie się wilgoci przez jej barierę.

Pokrójcie je drobno i ustawcie na 50 stopni Celsjusza na około 6 godzin. Tak długi proces pozwoli wam wysuszyć je bez ryzyka późniejszej pleśni. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się nimi podczas uczty wigilijnej.

Dlaczego grzyby czernieją po suszeniu i robią się gorzkie po ugotowaniu?

Suszenie grzybów to proces, który potrafi nastręczyć problemów niedoświadczonym grzybiarzom. Pozornie łatwa czynność prowadzi do nieporozumień i utraty surowca. Dlaczego grzyby podczas suszenia czernieją? Przyczyną jest ustawienie zbyt wysokiej temperatury, która negatywnie wpływa na prawidłowe suszenie.

Kapelusze i nóżki przypiekają się z wierzchu, natomiast wewnątrz nadal są pełne wilgoci. Tak wysuszone grzyby nie nadają się do późniejszego przechowywania, gdyż istnieje spore ryzyko pleśni. Proces suszenia bywa długotrwały, natomiast to powolne odparowywanie wody pozwala na dłuższe przetrzymywanie w słoikach.

Redakcja poleca
0 Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
1 P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
2 Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
3 Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
4 Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem  500 ml - Himal
Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem 500 ml - Himal
5 Stacja pogodowa elektroniczna – czarna
Stacja pogodowa elektroniczna – czarna

Główny powód pojawienia się gorzkiego smaku

Grzyby często są gorzkie po ugotowaniu ze względu na porę, w jakiej je zbieraliśmy. O co dokładnie chodzi? To okres upałów oraz suszy w lasach. Pozostałe osobniki grzybów jadalnych stają się gorzkawe i dość nieprzyjemne w zapachu. Zapobiegniemy temu, decydując się na lepszy termin, kilka dni po obfitym deszczu.

Ściółka leśna, jaką jest przede wszystkim mech, to jeden z najlepszych surowców utrzymujących wilgoć w glebie oraz trzonkach. Dzięki temu prawdopodobieństwo wysuszenia gorzkich grzybów jest znacznie niższa, niż na terenach piaszczystych, pokrytych trawą.

Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Domowe metody walki z pomrowami (ślimakami bez skorupy). Naturalne i bezpieczne rozwiązania
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Tagi
Najnowsze treści
Jak gęsto sadzić nowe rośliny w ogrodzie? 8 zaskakujących zalet nie koszenia trawnika Dalia zmienną jest | Ulubione odmiany Bożki Piotrowskiej Te rośliny kwitną, gdy Ty śpisz Krzaki pomidorów zimują u mnie co roku. Dzięki tej 1 metodzie mam zbiory znacznie szybciej Zbieram truskawki nawet do października. Wystarczy pamiętać o tej 1 metodzie Jesienią ściółkuję borówkę tylko tak. Zapomnijcie o popularnej rzeczy, która hamuje jej rozwój Jak rozpoznać, że nadszedł czas, aby przestać kosić trawnik? Patrz na "znaki" Co ile montuje się lampy ogrodowe? To istotne z 2 powodów