Smugi na oknach spędzają wam sen z powiek? Znajomy barista zdradził mi patent na olśniewające szyby

Mycie brudnych okien z pomocą szmatki oraz rozpylacza z detergentem

Coraz bliżej wiosna, która już puka do drzwi. Ale nie tylko! Ona także o niej przypominają coraz bardziej. Z tego względu przygotowujemy się do wiosennych porządków, które bywają czasem przytłaczające. Czyszczenie uszczelek, framug, parapetów oraz szyb sprawia, że nie możemy się zwyczajnie za to zabrać. Używacie najlepszych detergentów które pomagają wam w osiągnięciu olśniewających okien? Niestety to nie wystarcza i pojawiają się okropne smugi? Mam na to patent, który zdradził mi znajomy. Z pewnością każdy z was będzie miał to w domu i nie musicie wychodzić specjalnie do sklepu.

Posłuchaj
00:00
15
Spis treści
Jak pozbyć się smug z szyb? Czy uszczelki okienne mogą spleśnieć?

Podczas czyszczenia zawsze stosowałam znaną technikę z octem jabłkowym, który bardzo dobrze sprawdzał się w cotygodniowym myciu. Na bieżąco nastawiam świeży ocet jabłkowy, który otrzymuję ze skórek jabłek. Obierzcie owoce, włóżcie skórki do słoika i zalejcie wodą z cukrem. Po około 3-4 tygodniach będziecie mieć swój własny, wyjątkowy ocet jabłkowy. Po dokładnym czyszczeniu ram okiennych i samych szyb, u mnie także pozostawały smugi, które nijak nie chciały zejść. Zapomnijcie o swoich ściereczkach z mikrofibry - mamy coś znacznie lepszego i tańszego!

Jak pozbyć się smug z okien raz na zawsze? Prosty patent

Smugi okienne bywają dość uciążliwe, zwłaszcza, że utrzymują się do następnego mycia okien. Wielokrotnie spotkałam się z tym, że większość technik po jakimś czasie zawodzi. Co w takim przypadku? Zastosujcie mój początkowy patent na umycie okien octem jabłkowym wymieszanym z płynem do zmywania naczyń w proporcji 1:1.

Rozcieńczcie całość wodą i spryskajcie, myjąc okna jak zwykle. Jednak tylko jedna rzecz sprawi, ze na szybach nie pojawią się smugi. Znajomy barista wykonał eksperyment u siebie w domu i sprawdził, że filtry do kawy mogą być świetnym rozwiązaniem.

Wykonane z celulozy świetnie nadają się do polerowania okien bez ryzyka, ze powstaną rysy czy zadrapania na szkle. Jeden filtr kawowy wystarczy tak naprawdę na 2 okna, a w przypadku większych zabrudzeń, jeden, na okno. To ciekawy patent, który już niejednokrotnie sprawdził się i u mnie w domu. Nieważne, czy będą to białe, czy lekko brązowe filtry - każdy z nich sprawdzi się równie dobrze. Są one przeważnie używane do kawy sypanej, z której można przyrządzić dripa lub przelew.

Czy uszczelki okienne mogą pleśnieć? Jak pozbyć się uporczywego osadu?

W oknach znajdują się najczęściej czarne uszczelki, które mają za zadanie dobrze zatrzymać ciepło oraz wilgoć. Zdarza się, ze w okresie przedwiosennym możemy mierzyć się ze skroplinami pojawiającymi się na ramach oraz wokół nich. Próbując temu zapobiec sięgamy po przeróżne metody, w tym filiżankę z solą, postawioną na parapecie.

Nie zawsze jednak możemy liczyć w 100%, ze dany patent zadziała. Wtedy pojawia się pleśń na uszczelkach, której musimy się pozbyć jak najszybciej. To tak zwana "czarna pleśń", która jest toksyczna zarówno dla zwierząt, jak i człowieka.

Wystarczy ściągnąć ją za pomocą wacików i przetrzeć olejkiem z drzewa herbacianego. Na koniec osuszamy octem spirytusowym lub jabłkowym. W ten sposób dezynfekujemy.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Bizoo_n / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści