Logo
Logo

Okna ze śladami po myciu? Powiedz stop! 5 sprawdzonych domowych płynów do mycia okien bez smug

Mycie okien to znienawidzona przez wielu czynność, która jednak powinna być wykonywana minimum 2-3 razy w roku. Jest to niezbędne, aby zachować szyby w odpowiednim stanie, a ramy pozostały odpowiednio szczelne. Czynność można sobie znacznie ułatwić, wybierając odpowiednie środki. Czym myć okna, aby nie było smug? Jak tanio zrobić płyn do mycia okien, który nie będzie zostawiał śladów na szybach? Zobacz aż 5 różnych triów, by rozwiązać ten odwieczny problem.

Czym umyć okna, żeby nie było smug?

Umycie okien, aby nie było żadnych smug wcale nie jest łatwe, ale można to osiągnąć, wykorzystując do tego odpowiednie akcesoria. Doskonale sprawdzą się do tego czyste, miękkie ściereczki (np. z mikrofibry), ściągaczka i stare gazety (czarno-białe) lub ręcznik papierowy do polerowania. Ważne jest też, aby okna myć w suchy, ciepły, ale pochmurny dzień. Wysoka temperatura i świecące słońce sprawiają, że detergenty zbyt szybko wysychają, co przyczynia się do powstawania smug. Okien nie należy też myć podczas mrozów i deszczu, gdyż nasza praca szybko zostanie zniweczona przez aurę, która dodatkowo uniemożliwia dostrzeżenie wszystkich plam. Co więcej, mycie uszczelek podczas srogiej zimy, może spowodować ich zamarznięcie i w efekcie doprowadzić do obniżenia szczelności.

Czym najlepiej myć szyby, ramy, uszczelki w oknach?

Do mycia ram okiennych i uszczelek najlepiej sprawdzi się woda z płynem do mycia naczyń, gdyż szybko usuwa wszelkie zanieczyszczenia – również kurz i tłuste plamy. Najlepiej robić to przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki. Do zakamarków i szczelin można wykorzystać patyczki higieniczne, które wcześniej dodatkowo można namoczyć w wodzie z detergentem. Do mycia szyb można wykorzystać wiele domowych sposobów lub skorzystać z gotowych płynów do mycia szyb. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie części najpierw myje się na mokro, a potem wyciera na sucho, do czego świetnie sprawdza się ściągaczka (w przypadku szyb), stara gazeta lub ściereczka z mikrofibry, która doskonale chłonie wodę.

Jak samemu zrobić płyn do mycia okien?

Domowy płyn do mycia okien to świetna alternatywa dla sklepowych produktów, które często są nieproporcjonalnie drogie. Zwłaszcza że przygotowanie takiego płynu jest proste i szybkie. Zobacz 5 rozwiązań, które są skuteczne, tanie i ekologiczne!

► Ocet spirytusowy

Ocet to jeden z najlepszych środków do czyszczenia i nadaje się zarówno do mycia szyb, jak i ram oraz uszczelek, ale w rozcieńczonej formie. Najprostszy przepis to zmieszanie wody z octem w proporcji 1:1 i przelanie do atomizera. Jednak najlepszy przepis na płyn do mycia szyb to: 2 szklanki wody, 0,5 szklanki octu, łyżeczka płynu do mycia szyb i łyżka soku z cytryny lub kilka kropli olejku eterycznego do zneutralizowania zapachu. Wszystkie składniki umieścić w butelce z atomizerem i dokładnie wymieszać. Tak przygotowany płyn poradzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami.

► Płyn do mycia naczyń

Płyn do naczyń to świetny detergent, który pomaga usunąć zabrudzenia różnego pochodzenia. Do butelki z atomizerem wlać ciepłą wodę i dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń, a następnie wymieszać i umyć okna. Ten płyn świetnie sprawdzi się przy czarnym, tłustym osadzie.

Uniwersalny Opryskiwacz Twister – do domu i ogrodu
Opryskiwacz Twister wyposażony jest w pompkę jednokierunkową, aplikującą wybrany płyn (w naszym przypadku domowy płyn do mycia okien) wyłącznie po naciśnięciu dźwigni. Regulowana dysza umożliwia ustawienie stopnia rozpylenia cieczy.
Zobacz w naszym sklepie

► Amoniak

Skuteczny środek w walce z brudem, który nadaje szybom piękny połysk. Polecany do wszystkich zabrudzeń i może być wykorzystywany do mycia wszystkich części okna. Wystarczy wodę zmieszać z amoniakiem w stosunku 1:3 i standardowo umyć okna.

► Sok z cytryny

Tani, ekologiczny i szybki sposób na umycie szyb i nadanie wnętrzu przyjemnego zapachu. Do atomizera wlać litr ciepłej wody i dodać pół szklanki soku z cytryny.

► Gliceryna

Nie myje okien, ale sprawia, że kurz i brud nie osadzają się na szybach tak szybko, dlatego kilka kropli gliceryny można dodać do każdego płynu do mycia szyb. Dotyczy to zarówno domowych, jak i sklepowych produktów.

Co daje mycie okien octem?

Ocet ma właściwości czyszczące i rozpuszczające, dlatego doskonale usuwa brud, osadzający się na szybach, a więc kurz i tłuszcz. Ten sam produkt sprawdzi się też świetnie do mycia ram, które pozostaną idealnie czyste. Dzięki temu umycie okien jest szybsze i dużo łatwiejsze. Dodatkowo ocet pomaga umyć szyby bez pozostawiania smug i nadaje im wspaniały połysk, a także ma działanie dezynfekujące i ułatwia usunięcie pleśni i grzybów, które często powstają przy oknach na skutek zbyt dużej wilgotności.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Voyagerix, Ralf Geithe / AdobeStock

Autor
Okna ze śladami po myciu? Powiedz stop! 5 sprawdzonych domowych płynów do mycia okien bez smug
Okna ze śladami po myciu? Powiedz stop! 5 sprawdzonych domowych płynów do mycia okien bez smug
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi