Logo
Logo

Czym myć okna, żeby nie parowały jesienią i zimą? Te 2 patenty działają zawsze

Czy zmagasz się z parującymi oknami każdej jesieni i zimy? Odkryj dwa niezawodne sposoby, które odmienią Twoje podejście do tej uciążliwej sytuacji! W tym artykule podzielę się moimi sprawdzonymi metodami na utrzymanie okien czystych i bez parowania, nawet w najbardziej wilgotne dni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak łatwo i skutecznie możesz zapobiec parowaniu okien, stosując proste rozwiązania, które sprawdziły się w moim domu.

Parowanie okien to problem, z którym boryka się wiele osób, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać. Wilgoć gromadząca się na szybach nie tylko ogranicza widoczność, ale również może przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego ważne jest, aby znaleźć skuteczne metody, które pomogą utrzymać okna w czystości i zapobiegną ich parowaniu.

Dlaczego okna parują i czy jest to niebezpieczne?

Parowanie okien – to zjawisko, które wielu z nas zna z własnego doświadczenia, szczególnie podczas gotowania czy korzystania z łazienki. Ale dlaczego tak się dzieje i jakie mogą być tego konsekwencje?

Przyczyny parowania okien: temperatura i wilgotność

Głównym winowajcą parowania okien jest różnica temperatur. Kiedy na zewnątrz panuje chłód, a wewnątrz ciepło, szyby stają się miejscem, gdzie wilgoć z powietrza kondensuje. To właśnie dlatego, gotując, często obserwujemy jak nasze okna pokrywają się kroplami wody. Woda podgrzewana podczas gotowania zamienia się w parę, która następnie, szukając chłodniejszego miejsca, osadza się na szybach.

Podobne zjawisko możemy zaobserwować w łazience podczas gorącego prysznica, w sypialni, gdzie nasz oddech podczas snu zwiększa wilgotność, czy w pomieszczeniach z akwariami, gdzie woda stopniowo paruje. Nawet źle zabezpieczone ściany czy niewłaściwa wentylacja mogą przyczyniać się do tego problemu.

Naukowe spojrzenie na proces skraplania się pary na szybach i oknach. Źródło: OKNOTEST / Youtube

 

Dlaczego to problem: zdrowie i uszkodzenia

Choć parujące okna mogą wydawać się jedynie drobnym niedogodnościem, ich wpływ na nasze domy i zdrowie może być znacznie poważniejszy. Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, szczególnie na układ oddechowy. Dodatkowo, wilgoć osadzająca się na ścianach może prowadzić do powstawania pleśni, co również jest niekorzystne dla naszego zdrowia.

Kolejnym aspektem jest uszkodzenie samego okna. Długotrwała ekspozycja na wilgoć może prowadzić do psucia się uszczelek okna. Woda dostająca się w mikropęknięcia i szpary jak i zimne powietrze dostające się z zewnątrz, mogą dodatkowo pogorszyć sytuację, prowadząc do konieczności wymiany nawet całego okna.

Woda z zaparowanego okna zbierajaca sie na dole szyby, fot. AdobeStock
Fot. Andrey / AdobeStock
Skraplanie się wody na oknach samo w sobie nie jest zjawiskiem mogącym je zniszczyć ale zmienia się to w momencie, gdy jest jej dużo i zaczyna spływać zbierając się koło uszczelek.

Patent 1: Mycie szyb gliceryną z alkoholem

Pierwszy sposób, który chciałabym Wam przedstawić, to mycie szyb gliceryną z alkoholem. To rozwiązanie, które odkryłam kilka lat temu, kiedy szukałam skutecznego sposobu na utrzymanie okien w czystości przez dłuższy czas, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Gliceryna, znana ze swoich właściwości higroskopijnych, czyli zdolności do absorbowania wilgoci z powietrza, w połączeniu z alkoholem, który szybko odparowuje, tworzy na szybie cienką, niewidoczną warstwę, która zapobiega osadzaniu się pary wodnej.

Aby przygotować roztwór, potrzebujemy:

  • 1 część gliceryny (dostępnej w aptekach),
  • 3 części alkoholu (może być spirytus),
  • trochę wody.

Wszystko mieszamy w butelce ze spryskiwaczem. Następnie, po umyciu i wysuszeniu okna, spryskujemy przygotowanym roztworem szybę i wycieramy do sucha miękką ściereczką. Efekt? Szyby pozostają czyste i nie parują nawet podczas gotowania czy kiedy na zewnątrz panuje duża wilgotność.

Ciekawostka: Szyby można też przetrzeć pianką do golenia (która ma w sobie glicerynę) jednak późniejszy proces czyszczenia i nabłyszczenia okna może być bardziej uciążliwy.

Patent 2: Płyny do spryskiwaczy

Drugi sposób, który chciałabym Wam polecić, to użycie płynu do spryskiwaczy samochodowych. Może się to wydawać nieco zaskakujące, ale płyny te są zaprojektowane tak, aby skutecznie usuwać brud i tłuszcz, a także zapobiegać osadzaniu się lodu i śniegu na szybach samochodów. Okazało się, że równie dobrze sprawdzają się w przypadku okien domowych.

Do tego sposobu wystarczy kupić gotowy płyn do spryskiwaczy (najlepiej taki, który jest przeznaczony do stosowania w niskich temperaturach) i rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:3. Następnie, podobnie jak w przypadku roztworu glicerynowo-alkoholowego, spryskujemy umyte i wysuszone szyby, a potem wycieramy je do sucha. Płyn do spryskiwaczy nie tylko zapobiega parowaniu szyb, ale również ułatwia usuwanie zabrudzeń, co jest szczególnie przydatne w okresie, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg.

Opryskiwacz Twister 1 l, Sklep ZielonyOgrodek
Opryskiwacz o pojemności 1 litr
Jego cechą wyróżniającą są atrakcyjne wzory i kolory. Opryskiwacz Twister wyposażony jest w pompkę jednokierunkową, aplikującą płyn wyłącznie po naciśnięciu dźwigni oraz dyszę, która umożliwia ustawienie stopnia rozpylenia cieczy.
Zobacz w naszym sklepie online

Moje doświadczenia i wskazówki

Osobiście stosuję obie te metody i mogę potwierdzić ich skuteczność. Co ważne, są one nie tylko efektywne, ale również ekonomiczne i łatwe w przygotowaniu. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • Regularność: Aby metody były skuteczne, ważne jest regularne stosowanie. Zalecam powtarzanie procesu co ok. 2-3 miesiące (powtórzyć przed okresem jesienno-zimowym!).
  • Dokładność: Przygotowując roztwory, ważne jest, aby dokładnie wymieszać składniki. Równie istotne jest dokładne wycieranie (polerowanie) szyb po spryskaniu, aby uniknąć smug.
  • Ostrożność: Pamiętajmy, że alkohol jest łatwopalny, a niektóre płyny do spryskiwaczy mogą zawierać substancje drażniące. Dlatego zawsze stosujmy je w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i unikajmy kontaktu z oczami i skórą.
  • Testowanie: Zanim zastosujemy wybrany roztwór na wszystkich oknach, warto przetestować go na fragmencie szyby, aby upewnić się, że nie pozostawia on niepożądanych śladów.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: PernilleQvist, familylifestyle / AdobeStock

Autor
Czym myć okna, żeby nie parowały jesienią i zimą? Te 2 patenty działają zawsze
Czym myć okna, żeby nie parowały jesienią i zimą? Te 2 patenty działają zawsze
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl