Logo
Logo

Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? Zobacz, jakie to łatwe i tanie – przepis na "eko-pranie"

Coraz większa świadomość ludzi w zakresie ekologii sprawia, że chętnie decydujemy się na proekologiczne rozwiązania w każdym możliwym aspekcie życia. Jednym z nich jest robienie prania. Trudno wyobrazić sobie, aby w naszej codzienności zabrakło tego procesu, dzięki któremu zachowujemy ubrania w nienagannym stanie na co dzień. Co warto wiedzieć o ekologicznym proszku do prania, jak go zrobić i jaką ma przewagę nad popularnymi od lat chemicznymi proszkami? Czy takie "eko-pranie" rzeczywiście jest dobre? Sprawdź.

Co zawierają chemiczne proszki do prania? Wady

Chemiczne proszki do prania kuszą atrakcyjnymi cenami i nadają ubraniom świeży zapach, przez co często korzystanie z płynów do płukania nie jest konieczne. Mają jednak swoje wady, o czym szybko przekonują się osoby ze skórą wrażliwą i podatną na wszelkiego rodzaju alergie.

Chemiczne proszki do prania bazują na fosforanach i związkach chemicznych, które mogą silnie uczulać, doprowadzając do zaczerwienienia skóry czy pojawienia się na niej swędzącej wysypki. Ponadto w chemicznych wybielaczach powszechnie stosuje się związki tak silne, że mogą z czasem trwale uszkodzić prane w nich tkaniny.

Na szczęście istnieje rozwiązanie w postaci ekologicznego proszku do prania, który cieszy się rosnącą popularnością w Polsce i nie tylko.

Dlaczego warto zrobić proszek do prania samemu? Zalety

Ekologiczny proszek do prania, który możemy zrobić w domu, warto stosować przede wszystkim ponieważ:

  • nie zawiera silnych substancji, np.: konserwantów, toksycznych substancji zapachowych, drażniących skórę środków pianotwórczych, fosforanów czy wybielaczy optycznych;
  • jego cena jest niższa lub dorównuje cenie dobrych proszków chemicznych;
  • nie fundujemy żadnemu z domowników dotkliwych uczuleń;
  • nie musimy martwić się tym, że używamy środków szkodliwych dla środowiska. 

Jak zrobić domowy ekologiczny proszek krok po kroku? Przepisy

Istnieje kilka przepisów na proszki ekologiczne, które warto przetestować, aby przekonać się, który z nich będzie w danym przypadku optymalny.

  1. Pierwszy przepis wymaga przygotowania szklanki sody kalcynowanej, szklanki boraksu oraz dwóch szklanek płatków mydlanych. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i przesypać do szczelnego pojemnika. Ta mieszanka sprawdzi się w przypadku mocnych zabrudzeń, a podczas jej przygotowania powinno się nosić rękawiczki ochronne.

  2. Drugi przepis na ekologiczny proszek do prania wymaga przygotowania jednej szklanki płatków mydlanych, szklanki sody oczyszczonej, szklanki boraksu, pół szklanki kwasku cytrynowego oraz kilkunastu kropel dowolnego olejku eterycznego, który sprawi, że tkaniny będą pięknie pachnieć.

  3. Jeśli zaś chodzi o ekologiczny proszek do tkanin białych, idealnie sprawdzi się mieszanka składająca się ze szklanki nadwęglanu sodu, sody kalcynowanej i szklanki boraksu. Warto jednak pamiętać, że taka mieszanka nie powinna być stosowana w przypadku wełny i jedwabiu. Do tego rodzaju delikatnych tkanin warto stosować w tym wypadku płatków mydlanych oraz boraksu.

Jak działają konkretne składniki proszków ekologicznych?

Proszki ekologiczne zwykle bazują na kilku składnikach o tajemniczych nazwach, które warto lepiej poznać.

  • Boraks to ceniony środek farmaceutyczny, który w tym wypadku zmiękcza tkaniny i działa wybielająco, a przede wszystkim doskonale radzi sobie z uporczywymi plamami.
  • Soda kalcynowana to powszechnie dostępny związek chemiczny, który wzmacnia działanie substancji piorących, a więc doprowadza do tego, że proszek jest znacznie skuteczniejszy.
  • Nadwęglan sodu ma silne właściwości utleniające, a to oznacza, że podczas prania działa wybielająco na tkaniny w białym kolorze i pomaga im odzyskać dawny blask.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Sappheiros / AdobeStock

Autor
Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? Zobacz, jakie to łatwe i tanie – przepis na "eko-pranie"
Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? Zobacz, jakie to łatwe i tanie – przepis na "eko-pranie"
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl